Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Porady i problemy zdrowotne owczarka niemieckiego.

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 19 lut 2014, 10:01

Spróbuj jeszcze całkowicie wyeliminować z pożywienia gluten.
ObrazekObrazek

Co posiadacz psa przeczytać powinien o ich wychowaniu: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Avatar użytkownika
Klubowicz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 23
Dołączył(a): 08 wrz 2011, 20:51

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez KrystynaMaria » 19 lut 2014, 17:21

Wszystkim właścicielom trzustkowców, życzę sukcesów :)
Nasza druga ONka (w typie), też na to chorowała, Przeszła przez Panzytrat, Kreon - diet weterynaryjnych wówczas jeszcze w Polsce - nie było. Choroba była niestety od niej silniejsza :(. No i nie było wujka Google, który w łapkach kochającego właściciela chorego zwierza(zwłaszcza, jeśli właściciel ma choć odrobinę wiedzy przyrodniczej ;)) - potrafi zdziałać cuda. To się nazywa - Świadomy pacjent i w tym przypadku, dotyczy psa - reprezentowanego przez Właściciela. Który, płaci przecież za leczenie pupila, niemałe pieniądze :)i ma prawo być partnerem swojego Lek wet. W końcu, to o jego psa chodzi ! :)
Brawo Tomku i Życzę powodzenia w leczeniu Viggulca(oczywiście, wspólnie z wetem :))
KrystynaMaria
Losowy avatar
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Krystyna
Wiek: 71
Lokalizacja: Maków Mazowiecki
Dołączył(a): 05 sty 2014, 17:36

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez mikele » 18 kwi 2014, 09:11

Podziele sie moim przypadkiem, mam rocznego dobermanna.

Pies byl okazem zdrowia ale zdarzaly sie biegunki. Zaczalem szukac przyczyny i stosowac diety. Nie pomogla glodowka,
ryz z kurczakiem i dietetyczne karmy typu Forza10. Zrobilem badanie kalu i strawnosc wyszla OK ale wykazalo obecnosc pasozytow kokcydii. Zaniepokoilo mnie to bo nie wiedzialem od jak dawna ma te pasozyty i przeczytalem, ze moga byc inwazyjne dla psa na dluzsza mete. Wet polecil uzyc leku Baycox. Zapytalem czy lek jest bezpieczny i powiedzial, ze w jego praktyce (40 lat) nie zdarzylo sie nic niepokojacego.
W czasie kuracji pies niezbyt dobrze sie zachowywal, schudl i byl osowialy. Nastepnego dnia po kuracji zrobilem kompleksowe badania - krew, mocz i kal. Wyszly nieco podwyzszone wskazniki watrobowe i niska choc wciaz w normie amylaza (429 przy normie 388 - 1700). Badanie kalu na strawnosc wykazalo natomiast, ze sa niestrawione tluszcze.
Weterynarz stwierdzil zaburzenie funkcji trzustki, przepisal Creon i zalecil karmic nisko tluszczowa karma - RC Gastro Intestina Low Fat. Zaczalem podawac Creon, jeszcze nie kupilem weterynarynej karmy ale zauwazylem, ze po zjedzenie dotychczasowej (bezzbozowa) pies jest osowialy i jakby trawienie sprawialo mu dyskomfort - kladl sie i nie byl skory do aktywnosci. Zaczalem szukac sklepu ktore ma stacjonarnie RC Gastro Intestinal Low Fat, pojechalem i kupilem. Pies je od tygodnia ta karme i czuje sie po niej dobrze. Przed choroba wazyl ok 37-38 kg, teraz wazy ok. 34 kg. Poczatkowo dawalem Creon (1000) raz dziennie, teraz zwiekszylem dawke do 3 i posilki podzielilem na 3 dziennie. Dodatkowo dodaje do karmy 2x dziennie probiotyk Aptobalance Aptus.
Poczatkowo gdy pies dostawal Creon raz dzienie to byl bardzo zywy i pobudzony, odkad zwiekszylem dawke to widze,
ze stal sie nieco osowialy i mniej aktywny. Nie wiem czy powinienem ten stan laczyc ze zwiekszoniem dawki Creonu?

Leczenie jak na razie trwa 1 tydzien tj. od 10 do 17.04. 2 dni temu zrobilem ponownie badanie kalu na strawnosc i wykazalo, ze sa niestrawione tluszcze i wlokna miesne. Wszystko wskazuje na EPI ale test TLI wykonamy w przyszlym tygodniu bo teraz Niemcy nie pracuja z powodu swiat i mijalo by sie to z celem.
Dodatkowo sprawdzimy poziom witaminy B12 i kwasu foliowego.

W ramach podawania Aptusu widze, ze kolor stolca sie zmienia z zoltego ku brazowemu, to podobno dobry objaw.

Pies nie mial ostrych biegunek, w kale nigdy nie bylo krwi, nie wymiotowal nigdy. W swoim dotychczasowym zyciu zwymiotowal 2 razy.

Jestem gotow zrobic wszystko aby psu pomoc i zahamowac rozwoj tej choroby.

Wobec tego mam kilka pytan do osob ktorych psy rowniez borykaja sie z ta choroba, jezeli ktos bedzie mogl odpowiedziec i pomoc to bede bardzo wdzieczny.

1. Czy ktos stosowal w leczeniu antybiotyk tylozyne (Tylbian, Tylan firmy Elanco)? Jezeli tak to jak dlugo i jakie byly efekty w odniesieniu do SID (przerosnietej flory bakteryjnej)?
2. Czy ktos podawal witamine B12 w kapsulkach? Czy pomoglo? Niepokoi mnie perspektywa bolesnych zastrzykow i chcialbym to psu oszczedzic. Niemniej, na stronie www.epi4dogs.com przeczytalem, ze wit B12 bedzie skuteczna wlasnie w postaci zastrzykow.

Czy ktos zna weterynarza w Polsce ktory ma realne i nabyte w ramach praktyki doswiadczenie w leczeniu TLI?

Od tygodnia czytam na ten temat, jezdze i konsultuje sie z roznymi wetami, mowia podobnie ale chaotycznie i frustruje mnie to, ze nikt nie ma spojnego pomyslu na to jak psu pomoc.
mikele
Losowy avatar
Nowy forumowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Michal
Wiek: 32
Lokalizacja: Katowice
Dołączył(a): 16 kwi 2014, 15:16

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Jarosław » 29 cze 2014, 09:48

B 12 jest skuteczna z tzw.czynnikiem zewnętrznym niestety w Polsce nie dokupienia.Mój border collie choruje na znt od pół roku jest na Kreonie 25000 karma RC sucha i mokra oczywiście probiotyki czasami dostaje gotowane żołądki kacze,marchew,buraki oczywiście zmiksowane dla łatwiejszego strawienia i jakoś sobie radzimy oczywiście raz jest lepiej raz troszkę gorzej po nocy kupa jest oki w ciągu dnia różnie to bywa Bono jest psem bardzo aktywnym może ma to wpływ na motorykę jelit a no zobaczymy.Co do b 12 sprowadziłem z USA Metagenics, Intrinsi B12/Folate rewelacja piesna od razu zaczął przybierać na masie.Myślę że będzie mu ona konieczna przez całe życie.Tu jest adres sklepu gdzie kupiłem trochę długo się czeka około 2 miesiące!!.http://www.bazarek.pl/produkt/1632502/m ... blets.html .Życzę powodzenia Jarek
Jarosław
Losowy avatar
Nowy forumowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Jarosław
Wiek: 59
Lokalizacja: Wielkopolska
Dołączył(a): 29 cze 2014, 08:57

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 29 cze 2014, 11:12

Najtaniej bezpośrednio od producenta: http://www.wonderlabs.com/itemleft.php?itemnum=6881 - 360 kapsułek za mniej niż 200zł, czas realizacji zamówienia do 2 tygodni. Lek sprawdzony, działa identycznie jak dwukrotnie droższy Metagenics Intrinsi B12. Stosowaliśmy oba, zero różnicy. Jeżeli uparłbyś się przy produkcie firmy Metagenics, można je nabyć online w brytyjskich sklepach.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Natalia » 11 sie 2014, 15:27

Mam pytanie odnośnie podawnia Tylanu, wiem ze 2 razy dziennie, dwke przeliczył wet, 4g ale czy dajecie do jedzenia, czy zupełnie niezaleznie? Zastanawiam sie czy nie pokłóci sie z enzymami. Z góry dziękuje za odpowiedz.
Natalia
Losowy avatar
Nowy forumowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Natasza
Wiek: 48
Lokalizacja: Kłodzko
Dołączył(a): 25 lip 2014, 11:54

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 13 sie 2014, 06:55

Do jedzenia to nie za bardzo, bo preparat ma ohydny smak i pies nie podejmie próby zjedzenia. My to robiliśmy tak, pies zjadł posiłek z enzymami, po czym dostawał Tylan w kulce pasztetu. Robimy kulkę, przepoławiamy, wydłubujemy środek, wsypujemy Tylan i łączymy. Pies jeśli lubi pasztet (musi być oczywiście mięsny i bez przypraw) połyka nie zdając sobie sprawy z ukrytej zawartości. Bardzo istotne jest to aby proszek nie przyległ do ścianek zewnętrznych oraz to aby kulka nie była zbyt duża. Można przygotować drugą bez preparatu i podać zaraz po pierwszej zachęcając psa do szybkiego połknięcia.

Autor postu otrzymał pochwałę
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Natalia » 15 sie 2014, 11:35

Tak, dokładnie tak zrobiłam. Najpierw jedzenie z Lypexem i na koniec kulki z antybiotykiem.
Po pierwszym dniu Sienka bardzo źle sie czuła, osowiala i zrobiła wielka kupę niby uformowana ale trudna do zebrania. Po konsultacji z wetem zmniejszylam dawke do 3g dwa razy dziennie. Teraz jest 4 dzień i samopoczucie lepsze, kupa 2 razy dziennie nieco bardziej zwarta, niestety nadal duzo i kolor dziwny, jasno bezowy. Nie przybieramy na wadze :(Wracam do zywienia 3 razy dziennie po 300g surowego mięsa. Tylko ile mam dać Lypexu? Wcześniej do 420g dostawała kapsułkę, czyli 2 kapsułki dziennie. Czy mam dzielić te dwie kapsułki na 3 posilki czy dodać jeszcze jedną? Macie doświadczenie z Lypexsem? Sienka wazy teraz 21kg, powinna 27 kg.
Oczywiście suplementyje Barfa wapnem bo nie rawi kości, B 12 raz w tygodniu zastrzyk 4ml. Maleńka dawka oleju kokosowego, warzywa mielone. Siena źle reaguje na prebiotyki więc tylko zwykły probiotyk raz dziennie.
Dzieki za pomoc :)
Natalia
Losowy avatar
Nowy forumowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Natasza
Wiek: 48
Lokalizacja: Kłodzko
Dołączył(a): 25 lip 2014, 11:54

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Nemsik » 15 lut 2015, 17:26

Ze względu na niedawne odejście pieska, zostało u mnie kilka paczek nie otwartych lekarstw. Chciałbym je sprzedać, ich koszt w aptekach jest dosyć wysoki. Posiadam min. kreon i heparegen:
1. Kreon 25000 50tab 40zł + gratis 1/3 otwartego opakowania
2. Kreon 10000 50tab 20zł + gratis kilka tab z otwartego opakowania
3. Heparegen 100 tabletek 15 zł
Posiadam również kilka kilogramów karmy weterynaryjnej royal canin hepatic. Cena do ustalenia.
Tylko odbiór osobisty w Krakowie. Kontakt mailowy adres: .
Nemsik
Losowy avatar
Nowy forumowicz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Imię: Ada
Wiek: 30
Lokalizacja: Kraków
Dołączył(a): 15 lut 2015, 17:24

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Paulina K. » 15 lut 2015, 18:52

jest mi bardzo przykro z powodu straty,trzymajcie się ciepło
http://argestes.weebly.com/
Paulina K.
Avatar użytkownika
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Dante
Imię: Paulina
Wiek: 31
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 13
Dołączył(a): 01 lis 2014, 18:15

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post