Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Re: Ubój rytualny

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 kwi 2013, o 18:21

Oczywiście, że nie we wszystkich rzeźniach podejmuje się jakiekolwiek starania o zmniejszenie cierpień zwierząt. Ale to nie powód, aby uznać ubój rytualny za zgodny z polskim prawem.
To, że są ludzie, którzy prawo łamią, zadając zwierzętom dodatkowe cierpienie przed śmiercią, nie jest powodem do akceptacji tego przez prawo.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 kwi 2013, o 18:23

Dla mnie już samo to, że ludzie na masową skalę jedzą mięso i NIE POTRAFIĄ ŻYĆ DZIEŃ BEZ KOTLETA!!! jest... przykre.
Z drugiej strony spójrzcie na te wszystkie markety które rosną jak grzyby po deszczu i sklepy mięsne i na te wszystkie mięsne afery. Zwierząt zabijanych jest stanowczo ZA DUŻO, i ZA DUŻO jest wszelakich chłamowych marketów - przez co ZBYT DUŻO zwracanych jest produktów mięsnych - a przecież te ilości idą w masę niepotrzebnie zabitych zwierząt :(. I wszystkie głupie markety "kuszą" jak najniższymi cenami za wołowinkę i wieprzowinkę... ale nikt raczej się nie zastanawia że jakoś zarobić na tym muszą więc... przekręty w ruch. A wystarczy przecież polikwidować kilka marketów i już zmniejszy się ilość niepotrzebnie zabijanych zwierząt. Ten świat mięsa schodzi na... nie wiem na co. :( Jak ja patrzę na te lodówki wypełnione po brzegi mięsem to zawsze jest mi smutno. Nie wiem, chyba ja tylko tak mam, może powinnam się leczyć. :nea:
Z resztą jakiś czas temu veganie tak mi dali do wiwatu na temat mleka że już nawet mi produkty mleczne zbrzydły. I słusznie.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 24 kwi 2013, o 18:37

Ale czy mamy prawo ingerować w przekonania i religię innych - wspomniani przez Michała Żydzi.

Aga, czy próbujesz udowodnić, że ilość zabijanych zwierząt zależy od ilości marketów? I o jakich przekrętach piszesz? Pracuję w jednym z takich "chłamowatych marketów" i nie ma tam miejsca na przekręty! Pisząc to robisz ze mnie przestępcę. Nie znasz mnie a oceniasz. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora.
Szpak
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ursa
Imię: Baśka
Pochwały: 13

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 kwi 2013, o 18:53

Basiu.... cóż mogę powiedzieć...... nie raz dostałam spleśniały ser. Osoba która KROIŁA GO jakoś... dziwnym trafem... nie zauważyła białego nalotu :(. Ja też pracuję w handlu - wyobraź sobie że POTRAFIĘ SIĘ UPRZEĆ I NIE SPRZEDAĆ KLIENTOWI TOWARU NIEPEŁNOWARTOŚCIOWEGO NAWET WTEDY, KIEDY SIĘ UPIERA ŻE CHCE GO KUPIĆ :roftl: . NIE I KONIEC.
A moja matka, niejednokrotnie wyrzuciło mięso które dziwnie woniało. Ale ja nie o tym - chodzi mi o to, co ostatnio odkryli dziennikarze UWAGA!. Może kojarzysz - sklepy zwracały mięcho, a pracownicy wrzucali je z powrotem albo na produkcję albo na coś tam. A pamiętasz, było też kiedyś takie hasło jak "trzecie życie kurczaka". Przecież nie adresowałam tego do Ciebie, pisałam ogólnie. TAK, JEST STANOWCZO ZA DUŻO MARKETÓW. Przynajmniej u mnie. Bydgoszcz to po prostu siedlisko marketów :( :( :(
Ostatnio edytowano 24 kwi 2013, o 18:54 przez Aga i N, łącznie edytowano 1 raz
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 kwi 2013, o 18:54

Zakaz uboju rytualnego w Polsce nie ingeruje w judaizm ani islam - nie zabrania się wyznawcom tych religii jeść takiego mięsa; nie zmusza się do jedzenia innego. Skąd mają sprowadzać takie mieso, jesli żyją w Polsce - to już ich problem.
Jesli ktoś lubi kotlety schabowe i gorzałkę, to też ma problem w krajach islamskich.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Joan » 24 kwi 2013, o 18:58

Jak to ludzie ładnie wszystko potrafią opisać... przeliczyć na sekundy, przewartościować... przeanalizować... zupełnie jakby sami przeżyli podrzynanie gardła. Udowodnione naukowo przez Amerykanów...
To, że w rzeźniach traktuje się zwierzęta skandalicznie, że dopuszcza się chów klatkowy i inne bestialstwa, nie upoważnia żeby morderstwa usankcjonować prawnie. Czy to, że w niektórych krajach dopuszcza się prawem tortury, to znaczy że jest to w porządku? Czy palenie na stosie "czarownic" też było w porządku? Przecież było zgodne z prawem i z wiarą...
Nawet mi się nie chce dalej pisać...

Zofia napisał(a):Zakaz uboju rytualnego w Polsce nie ingeruje w judaizm ani islam - nie zabrania się wyznawcom tych religii jeść takiego mięsa; nie zmusza się do jedzenia innego. Skąd mają sprowadzać takie mieso, jesli żyją w Polsce - to już ich problem.
Jesli ktoś lubi kotlety schabowe i gorzałkę, to też ma problem w krajach islamskich.

Zofia Mrzewińska

Dokładnie tak.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 24 kwi 2013, o 22:04

Pozwolę sobie na hahahaha w tym tragicznym wątku. Z tą gorzałką to jest tak, że skoro ma tylko 40% to w 60% jest halal, czyli dozwolona. Historia prawdziwa.
Większość muzułmanów korzysta ze wszystkich swobód jakie UE im gwarantuje, niechże przejdą na wegetarianizm, a nie uwsteczniają społeczności, z których to swobód tak radośnie korzystają (wiem, widziałam, pracowałam, miałam znajomych i przyjaciół muzułmanów).
Z drugiej strony, lepiej żeby ten ubój był pod kontrolą (ion, zgoda), bo niestety, ale nie zniknie. Będzie się odbywał nielegalnie, powodując jeszcze większe cierpienie zwierząt i być może zagrożenie dla ludzi. Nadzieja w debacie w sejmie (bo to projekt, tak?) i egzekwowaniu przepisów.
AnnaJagna
Klubowicz
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 28

Nieprzeczytany postprzez ion » 25 kwi 2013, o 01:51

Rozumiem więc, że obalacie argument, że zwierze jest nieświadome, bo odpływa krew z jego mózgu? Na jakiej podstawie?
Nie podoba mi się ta hipokryzja. Piersi z kurczaka są ok, ale już koszerne be, bo kurka inaczej została zabita tak?

I sorry, to nie jest wątek: "Czy jedzenie mięsa jest be?" tylko "czy ubój rytualny jest be?".

Argument "nikt im nie zabrania tego jeść, ale niech nie produkują tego w Polsce!" - a cóż to za różnica, czy poderżną gardło owieczce brytyjskiej, polskiej, izraelskiej czy egipskiej? Chyba lepiej, żeby zarobił na tym POLSKI przetwórca pod kontrolą, a nie zagraniczny w zaciszu swojej chatynki, nie?
Argument "Jesli ktoś lubi kotlety schabowe i gorzałkę, to też ma problem w krajach islamskich" - czyli zasada jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? To jest niebezpieczne myślenie. Zresztą w wielu krajach islamskich zrobiono ustępstwo dla zagranicznych turystów i w hotelach można się napić nawet LOKALNIE produkowanego alkoholu p.Zofio, nie mówiąc o importowanym. Skoro fanatyczni wyznawcy islamu są skłonni jednak do ustępstw, to może tolerancyjni i światli polscy katolicy także?.
Argument: "nie zabrania się wyznawcom tych religii jeść takiego mięsa" - jeszcze tego by brakowało.
Argument: "musielibyśmy uznać psa za zwierzę nieczyste" - dlaczego? Nie mówię o wprowadzeniu szariatu, czy przepisów judaizmu do prawa. Proszę tylko o możliwość WYBORU dla ludzi. Jak ktoś uznaje psa na zwierzę nieczyste, to go nie kupuje - proste. Ma wybór. Tak samo jeśli ktoś chce jeść krówkę czy owieczkę zabitą w sposób "biblijny" - to nie widzę problemu, jeżeli nie powoduje to dodatkowych cierpień. A tego jeszcze nikt mi nie udowodnił.

Podkreślam - nie jestem zwolennikiem żadnej religii, jedyne czego się trzymam to zdrowy rozsądek. Ale dość mam nakazywania i zakazywania różnego rodzaju rzeczy, które pozwalają nam jako społeczeństwu czuć się moralnie usprawiedliwionymi. Wygodne jest zakazywanie czegoś innym, ale jak ktoś zakaże czegoś nam, bo nasza tradycja godzi w prawa zwierząt, innych ludzi, to już wielki krzyk...
Przykład? Krzyże pod Auschwitz czy Pałacem Prezydenckim po Smoleńsku - jakby zginęli tam tylko katolicy. Krzyże w polskich sądach, urzędach szkołach - jakby nie było Żydów, Muzułmanów, Prawosławnych, Świadków Jechowy, kogokolwiek innego. Narzucamy każdemu, co ma robić w imię tradycji, która czasem nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Traktujemy jakiekolwiek przejawy "inności" - czy to wiary, czy myślenia wg innych wartości jako "obce".
Wszechobecne: "niech wracają skąd przyszli" - dam sobie rękę uciąć, że część z tych innych ma większe prawo nazywać się Polakami z dziada pradziada niż tzw. Polacy katolicy. Znam wielu Polskich Żydów, kilku Polskich Muzułmanów, kilku Świadków Jechowy i przedstawicieli innych religii, których rodziny mają bogate tradycje patriotyczne i mieszkają na terenach Polski od wielu wieków. Im też trzeba powiedzieć:" Sorry, wasi współwyznawcy zabraniają nam jeść świńskich kotletów w Arabii Saudyjskiej i popijać tego wódką, to my zabronimy Wam produkcji "czystego" mięsa. I albo se sprowadzicie, albo gnijcie w piekle..."? Tak, o to Wam chodzi?

Nikt nie wypowiedział się na temat atestów ASPCA dla klatek do uboju. NIkt nie wspomniał słowem, że zwierzę w tych klatkach przebywa 10 sekund, a poźniej jest uwalniane, żeby się wykrwawiło na śmierć (wygląda to brutalnie, bo wypływa krew, ale z biologicznego punktu widzenia zwierzę usypia, nie cierpiąc). Nikt nie wspomniał, że jest to metoda bardziej humanitarna niż popularne podłączanie zwierząt do prądu, aby je ogłuszyć (jeżeli ktoś twierdzi, że porażenie prądem jest bardziej humanitarne niż upuszczenie krwi, to go chyba prąd nigdy zdrowo nie trzepnął).

Joan: A co masz przeciwko frazie "udowodniono naukowo" gdzie jest podane źródło? Jeżeli masz kontrprzykład słucham, podyskutujmy, a nie obrażajmy rozmówców wciskając im inne słowa. Nigdzie nie wspomniałem, że należy zalegalizować tortury czy że chów klatkowy jest ok. Jak nie chcesz jeść jajek z "przemysłowej" hodowli to nie jedz, zachęć innych. Niestety większość osób takie kupuje, bo taniej (ja także). Ale to nie jest temat o WSZYSTKICH HODOWLACH I UBOJNIACH tylko o UBOJU RYTUALNYM i dlaczego akurat ten ma być zakazany, a zwykły już jest cacy.

Wracając do mertitum: Dlaczego ubój rytualny jest gorszy od zwykłego? Nikt jeszcze nie odniósł się merytorycznie do przytoczonych kilka wypowiedzi wcześniej argumentów NAUKOWYCH. Na razie usłyszałem tylko mnóstwo populizmu, mówienia co piszą w polskiej prasie. Ja przytoczyłem konkrety i proszę wszystkich o to samo, a nie przekrzykiwanie się, które religie mają gorzej i czy zwierzątka się uśmiechają. To jest ubój, więc kwestia, jak cierpienia przed śmiercią zminimalizować. Mnie, człowieka po biotechnologii , argument z odebraniem świadomości poprzez odpływ krwi z mózgu będzie przekonywał do chwili, gdy ktoś udowodni, że te argumenty są błędne. Tak BTW. Pani Zofio - żaden szanujący się Żyd, a zwłaszcza Hasyd, czyli Żyd ortodoksyjny, nie tknąłby mięsa zwierzęcia, które przed śmiercia zachłysnęło się własną krwią. A ubój rytualny zawsze jest przeprowadzany pod kontrolą rabina czy mułły.

I błagam na koniec - odróżniajmy religię od narodowości...
Pies to nie: człowiek, zabawka, dziecko, milusiński, maskotka.
Pies to żywe stworzenie.
Pies to po prostu, tylko i wyłącznie, bez wyjątku PIES !
ion
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Wirus
Imię: Michał
Pochwały: 3

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 kwi 2013, o 06:11

Nie sądziłam, że nawet do sprawy uboju rytualnego można wprowadzić problem smoleński czy problem krzyża w przestrzeni publicznej w Polsce. O tolerancji czy jej braku nie zamierzam dyskutować na tym forum.
Nie mogę wpłynąć w żaden sposob na prawo obowiązujące gdzie indziej. Mogę - teoretycznie przez wybory - na nasze.
Śmierć przez wykrwawienie może być łagodniejsza dla tego, kto ją akceptuje. Zwierzę nie akceptuje - i dlatego moim zdaniem powinno byc zabijane jak najszybciej.
Ja nie kupuje jajek z chowu klatkowego, choc te z wolnego wybiegu są droższe. Prawdopodobnie nie uniknę zjadania ich w innej formie, w produktach przetworzonych, ale nie na wszystko mam wpływ.

Prosiłabym uprzejmie o unikanie uwag o "przekrzykiwaniu sie".
Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 25 kwi 2013, o 06:30

Ion - i po co tak kąsasz? Idąc Twoim tokiem myślenia jeśli ten cały ubój [o którym jako wegetarianka z wyboru nawet nie chcę czytać i wdawać się w szczegóły :( ] jest tak sobie "dla pasji", a nie dla zaspokojenia ludzkich potrzeb żywieniowych to....
nie mam nic więcej do dodania.
Dla mnie świat zatrzymuje się na chwile nawet wtedy, kiedy jadąc gdzieś, mam przed sobą transport zwierząt... Najchętniej dałabym im wszystkim wolność :(.
p. Zofia dobrze pisze o jajkach z wolnego wybiegu. Markety biją się o jak najniższe ceny, jeden przez drugiego... oferując produkty z niekoniecznie "właściwych miejsc". [Z resztą spójrzcie jakie "świństwo" niektóre firmy dodają do jogurtów - koszelinę - bo jest najtańszym barwnikiem, co zaniża cenę :przerażenie: ]. Tymi miejscami są właśnie np. takie hodowle kurczaków gdzie jeden siedzi na drugim. Podobno coś tam się w tym temacie zmieniło dzięki przepisom UE, ale nie znam się zbytnio na szczegółach. Dobro zwierząt przede wszystkim. Niezależnie od tego, jakim zwierzątko się urodziło.... czy rodowodowym pieskiem, kundelkiem w lesie, świnką wietnamską u pasjonata czy świnką u rzeźnika skazaną na rzeź :(.
P.S. - mój dziadek był rzeźnikiem... nie rozumiałam tego :-(( I już nigdy nie zrozumiem jak można "hurtowo" odbierać zwierzakom życia kiedy ich zdrowie pozwala na godną egzystencje.

Aga i N
Owczarkowa wyga

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje