Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Ustalanie hierarchii na podwórku

Nieprzeczytany postprzez KORBA666 » 5 lip 2017, o 15:02

Witam mam problem z roczną suką owczarkiem, oprócz niej mam starszą suczkę kundelkę i młodszą .Wojna głównie toczy się pomiędzy starszą suczką a owczarzycą /ustalanie hierarchii/.Jak wiadomo owczarek wygrywa lecz rany które zostawia na kundelku są dotkliwe i obawiam sie iż kiedyś ją zagryzie.Powiedzcie co zrobić w takiej sytuacji .Jak temu przeciwdziałać?
KORBA666
Losowy avatar
Nowy forumowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Bucza
Imię: Kaśka

Re: Ustalanie hierarchii na podwórku

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 5 lip 2017, o 20:44

W jakich sytuacjach dochodzi do spięć? Dlaczego twierdzisz, że to ustalanie hierarchii? I jak wtedy reagujesz?
I jakie zajęcia ma owczarzyca?

Owczarek to taki pies, że jak mu się nudzi to szuka zajęcia na własną łapę, jedne psy kopią dziury, a inne sapią do innych psów. Przede wszystkim musisz kontrolować suczki, aby nie zostawały same i aby RAZEM z nimi coś robić, ćwiczyć posłuszeństwo. Pokazywać jakie zachowania akceptujesz, a na jakie (gryzienie) nie ma Twojej zgody. Ale nie wiem jak to u Was wygląda, więc to takie ogólne rady.

Nie wiem jakie te pogryzienia są, ale jeśli dochodzi do ran to owczarzycy kaganiec na mordę. Nie może tak być, że gryzie innego psa.
kalyna
Moderator
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 6 lip 2017, o 07:51

Zgadzam się z Aliną. Trochę za mało informacji zwłaszcza odnośnie sytuacji w których dochodzi do agresji. U mnie było podobnie w sytuacji "pod płotowej". Mam sąsiada który trzyma psy na łańcuchu i dla "rozładowania" energii swoich psów siadał na motor i "przeganiał" swoje psy wzdłuż ogrodzenia. Zbój i Bonnie dostawali jebla i w trakcie ujadania i pogoni za tamtymi psami momentami kierowały (zwłaszcza Zbój) agresję w swoją stronę. Raz skończyło się naderwaniem ucha Bonnie. Jak sobie "wypożyczyłem" sąsiada tak od tamtej pory mam spokój.
Jedno jest pewne jeśli nie ma czynnika zewnętrznego w postaci np. innych psów to jest to problem w samej owczarzycy. Z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć że ma za mało zajęć (zwłaszcza umysłowych) i nadmiar energii. Ja już na tyle poznałem swoje "łeby" że wiem kiedy energia ich rozpiera. Wtedy serwuję im porcję ćwiczeń lub idziemy na długi spacer - potem leżą jak wory ;-) pod ścianą i na jakiś czas jest spokój.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Pochwały: 10

Nieprzeczytany postprzez KORBA666 » 6 lip 2017, o 12:37

Witam
A więc ogólnie dochodzi do wojny np.o aport...wojna o patyczek...być może macie racje że za mało zajęć ma owczarek....ale dzisiaj znowu powtórzyła sie akcja z tym że owczarek czaił się na starszą obolałą sukę i znowu zaatakował....kiedy zaczął się atak ja w padłam w panikę i darłam się że koniec ,zostaw ją itd.Pies w końcu odpuścił lecz wystraszyłam się a starsza suka uciekła do domu.Totalnie nie wiem co robić.Sama zaczynam się bać że owczarka agresja spadnie na mnie.Dodam jeszcze że owczarek jest bardzo zazdrosny o mnie i nie dopuszcza reszty suczek....była również taka sytuacja iż moja córka podniosła na mnie głos i owczarek zle na nią zareagował,jakby bronił swojej pani.Nie wiem czy potrafię wychować tego psa,być może się nie nadaję a nie chcę by doszło do tragedii.Mam załamkę.
KORBA666
Losowy avatar
Nowy forumowicz
1 rok członkostwa

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 6 lip 2017, o 15:00

Kaśka, ja tu widzę brak,ale w hierarchii psio-ludzkiej. Taka prawda.
W stadzie,to człowiek jest przewodnikiem, mentorem, mądrością i prawem. To jemu, użyję znienawidzonego zwrotu, mają podporządkować się psy.
Tu widzę,że młoda nie ma jasno oznaczonych granic. Owszem mój też reaguje, jak syn,czy mąż mnie gilgają,czy podszczypują,ale nigdy w ten sposób, zawsze rozdziela, nigdy nie używa zębów, czasem sobie szczeknie.
Zgodzę się,że czasem tarcia w stadzie się zdarzają, w ludzkich stadłach również i nie jest to nic dziwnego. Najważniejsze jest to,żeby nie była to agresja.
Nie może być tak,że roczny pies rzuca się z kłami na jakiegokolwiek psa. To, o czym piszesz,to już agresja i brak postawionych granic. Na początek kaganiec na pysk i brak możliwości obcowania z innymi psami. Sucz ma być przy tobie na lince i to ty decydujesz, jak kontakt ma wyglądać, przy najmniejszej próbie agresji, przerywasz kontakt.
Kobieto, nie miej załamki, weź się do roboty, jak zrobisz wszystko,co możliwe i nie dasz rady, wtedy możesz panikować, teraz-najlepiej,byś nawiązała kontakt z naprawdę dobrym szkoleniowcem, który nauczy przede wszystkim Ciebie, jak pracować z własnym psem,a dopiero potem psa.
Taka prawda ;)
Dopóki suki nie ogarniesz,to kontakty wyłącznie kontrolowane, dużo czasu poświęconego tylko jej,ale nie na patyczki i piłeczki,ale na konkretne ćwiczenia w zamian za jedzenie, porcję karmy dostaje wyłącznie podczas treningu, miska tylko na wodę, nagroda krótka i wychodząca od ciebie, żadnej samowolki. Dopóki psy są razem na podwórku, dopóty nie istnieją na nim żadne aporty,zabawki, patyki,piłki. Jeżeli pozostałe psy mają je do dyspozycji,to nie ma być tam Buczy. Psy kończą zabawę,a ty sprzątasz wszystko,co może być punktem zapalnym i tak do skutku, dopóki młoda nie będzie chodzić, jak w zegarku.
Najlepszym rozwiązaniem było by branie wszystkich psów na spacer, długi, nudny i męczący psychicznie ;) Tzn iść przed siebie, kontrolując jednocześnie psy na linkach, po prostu iść, nie zatrzymywać się. Młoda się przy takim treningu też powinna ogarnąć. Do roboty. AAAAAA i jeszcze jedno: przez internet można sobie radzić, każdy pies jest inny i potrzebuje czego innego. Ja bym tak zrobiła, jeśli mój osobisty pies by się tak zachowywał. Twojego nie znam, nie widziałam, nie mam pojęcia, jak wyglądają relacje w stadzie i rodzinie. Pamiętaj,że źle przeprowadzone ćwiczenia mogą bardziej zepsuć, niż naprawić.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez KORBA666 » 6 lip 2017, o 16:59

Dzięki wielkie za rady.Biorę się do roboty.Podrawiam
KORBA666
Losowy avatar
Nowy forumowicz
1 rok członkostwa

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 6 lip 2017, o 22:30

Zgadzam się z Beatą. Moim zdaniem na początek trzeba mieć solidne fundamenty w wychowaniu owczarzycy. Postawić mocno na ćwiczenie posłuszeństwa i ciężko z psem pracować.
Ja wiele problemów, również jak dwóch samców w stadzie zaczęło do siebie "sapać" rozwiązałam dzięki ćwiczeniom z posłuszeństwa. I choć nie pałali do siebie wybitną miłością, to nigdy się nie złapały i nie gryzły z tego powodu.

Jak się zaczynają gryźć to nie panikuj, tylko szybko reaguj. Chwyć owczarzycę i ogarnij ją, o ile starsza suczka odpuści, jeśli nie,to musisz chwycić obie.
kalyna
Moderator
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 7 lip 2017, o 08:47

KORBA666 napisał(a):Dzięki wielkie za rady.Biorę się do roboty.Podrawiam

W razie potrzeby pisz, postaram się pomóc.
Konsekwencja żelazna,to podstawa.
Uszy do góry!
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje