Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Warto przeczytać

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sie 2012, o 07:06

http://ulubiency.wp.pl/kat,89794,title, ... caid=1f127

No proszę. Może będzie kolejna zmiana w postrzeganiu zwierząt. No i czas najwyższy.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Re: Warto przeczytać

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 29 sie 2012, o 09:08

"Zwierzęta mają świadomość jak ludzie" - żeby to wiedzieć nie potrzeba mi wyników badań naukowych, wystarczy baczna obserwacja własnego psa. Ale dobrze, że się o tym pisze. :)
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Administrator
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Pochwały: 37

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 29 sie 2012, o 09:27

Czasami mam wrażenie, że naukowcy nie nadążają za rzeczywistością i odkrywają prawdy oczywiste. Ale dobrze, że w końcu je odkrywają.
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sie 2012, o 10:05

Gorąco polecam książkę Jane Goodall - Przez dziurkę od klucza. Jane Goodall obserwacje szympansów rozpoczęła w roku 1960, a więc nie tak dawno. I przekonała się, o czym pisze na początku, że naukowcy nie dopuszczali celowości w zachowaniach zwierząt - nawet określeń "dzieciństwo" nie wolno było używać wobec zwierząt, nie wolno było przypisywac im żadnych emocji, nie należało nadawać im imion, tylko numery, jeśli praca miala byc traktowana jako naukowa.

Myślę, że pora byłaby też na to, aby w szkoleniu psów zastanowić się, czy nie lepiej - zamiast klikać wchodzenie tyłem na stołek - pozwolić psom cieszyć się naturalnymi zachowaniami, nauczyć celu pracy zgodnego z tym, co jest radością dla zwierzęcia.

Nie będę uczyć Raszki chodzenia z zadartą w tył głową. Niech cieszy się szukaniem drobnej monety w trawie. Niech tropi w sposób naturalny dla psa, niech w czasie tropienia podnosi głowę i przewietrza nos. Niech podejmuje złe decyzje i sama je zmienia.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Nakasha » 29 sie 2012, o 10:33

Stety albo niestety większość naukowców potrzebuje dowodów, aby się o czymś wypowiadać. Rzeczy oczywiste dla nas, gdy są wykazane naukowo, nie mogą już być podważane i jest szansa, że osoby mało wrażliwe zaczną inaczej postrzegać zwierzęta. :)
Nakasha
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nemo, Nala i Shira
Imię: Agnieszka
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez Joan » 29 sie 2012, o 11:54

Nareszcie. :-)
Co prawda, każdy uważny obserwator swojego zwierzaka z pewnością o tym wie od dawna, ale nawet jak wie lub przeczuwa, to nie wszystko mówi, żeby "nie wyjść na nawiedzonego". Nie raz słyszałam: "No co Ty gadasz..." Ja stanowczo wolę obserwować zwierzęta niż je "tresować" (słowo nieprzypadkowe). Powiem znów coś niepopularnego - wydaje mi się , że "zasada wzajemności" jest nieobca naszym zwierzakom.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez dor_cia » 29 sie 2012, o 13:24

Obcując ze swoimi psami śmiem twierdzić, że ich zachowania są bardziej racjonalne i przewidywalne niż niektórych ludzi.
Słowo "zezwierzęcenie" w stosunku do patologicznych zachowań człowieka wobec drugiego człowieka czy zwierzęcia nabrało obecnie innego znaczenia - nie obrażajmy zwierząt! To co wyczyniają ludzie z chęci np. zysku (pogoni za pieniądzem) woła o pomstę ... Świat zwierząt i prawa nim rządzące jest dla mnie bardziej klarowny i przejrzysty. W/g mnie udomowione gatunki nie kierują się tylko instynktem.
A badania naukowe jak były, tak są i będą. Przecież naukowcy, żyją w swoich światach badawczych i "oczywiste oczywistości" ;-) z którymi przeciętny, wrażliwy śmiertelnik spotyka się na co dzień dla nich muszą być poparte pracami naukowymi.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
dor_cia
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Sułtan
Imię: Dorota
Pochwały: 16

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje