Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Porady i problemy zdrowotne owczarka niemieckiego.

Re: Wnętrostwo

Nieprzeczytany postprzez WarOfWorlds » 2 gru 2014, o 13:51

Dzięki za szybki odzew! :-) Tak się zastanawiam, czy czekanie tak długo jak w Waszym przypadku nie jest trochę jednak ryzykowne jeśli chodzi o nowotworzenie niezstąpionego jądra? Wiadomo może to nastąpić i po 8 latach, ale może też i dużo szybciej. Obawiam się tego trochę, ale też wolałabym, żeby całkiem dojrzał, a u owczarka to nie jest w 10 mies. jak mi radzono, tylko dużo później. Tylko jak długo można tak czekać nie ryzykując zdrowiem psa...? I też pomyślałam o tym, że w końcu i tak by kiedyś został wykastrowany, bo przerost prostaty ma niemal każdy pies >5 roku życia. A to najlepsze leczenie w tym przypadku, więc kolejny zabieg.
Obrazek
WarOfWorlds
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Thorin
Imię: Agnieszka
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 3 gru 2014, o 08:04

Falkowe jajca są pod kontrolą weta, co najmniej raz na pół roku odbywa się kontrola.
Troszkę to kwestia pieniędzy,bo nie chcę oddawać go pod nóż byle komu, a u nas wet zaśpiewał za zabieg między 270, a 400 zł, w zależności od tego,jak poważna to będzie ingerencja.
Specjalnie troszkę odwlekałam,bo szkoda mi było przerywać treningów w ważnym dla nas momencie.
Teraz, kiedy pies jest już praktycznie ugruntowany szkoleniowo mogę sobie na to pozwolić, no i dojrzał fizycznie i psychicznie, więc cała akcja nie powinna się odbić negatywnie w tych obu kwestiach.
Lada moment pozbywamy się kłopotu i mam nadzieję,że w przyszłości nie przyplączą się jakieś negatywy.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez Janneke » 3 gru 2014, o 14:42

To ja się dołączę do dyskusji :) Uzo też jest wnętrem, jedno z jąder utkwiło w pachwinie. Pytałam niejednego weta o opinię i wszyscy są zgodni co do tego, ze należy psa ciachnąć całkowicie, nie zostawiać zdrowego jądra, właśnie z powodu ryzyka, ze zacznie się z nim dziać coś złego.
Co do terminu, to również się zgodzę z Beatą, powinno się to zrobić po ukończeniu przez psa 1,5 roku życia. My uzo ciachamy najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku ;)
"Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy."
(Marek Majewski)

Obrazek
Janneke
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Uzo
Imię: Joanna
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 3 gru 2014, o 14:45

Ale ja to weci argumentowali: czy z tym zstąpionym, zdrowym jądrem może stać się "coś złego" ponieważ pozostawienie tylko jednego jądra zwiększa jakieś predyspozycje czy po prostu na takiej samej zasadzie co profilaktycznie kastruje się obujajeczne psy, "bo na starość mogą być problemy"?
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 3 gru 2014, o 15:47

Ania, jeśli masz wnętra, to ryzyko zachorowania na raka jest dużo wyższe, właśnie dlatego lepiej ciachnąć, no i dochodzą jeszcze problemy z prostatą, gdzie u wnętrów jest to znowu częstsze,niż u "normalnych" psów.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 3 gru 2014, o 16:07

Nie no, jak najbardziej jestem za "wyłowieniem" jądra, które nie zstąpiło, bo to oczywiste że ono może łatwo rakowieć - w końcu temperatura nie taka jaka być powinna.
Chodzi mi o to czy są jakieś rzetelne artykuły o tym jak to wygląda u wnętrów - którym zostawiono zdrowe jajko na miejscu :)
Nanami
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 3 gru 2014, o 18:07

Trudno mi powiedzieć.
Wydaje mi się,że to,żeby ciachnąć oba jest nieco zapobiegawcze i wydaje się być słuszne. Może być tak,że nic się złego nie będzie działo,a może być tak,że będzie źle.
Za bardzo zależy mi na moim psie,żeby narażać go na ewentualne kolejne zabiegi i choróbsko. W tym wypadku chyba lepiej dmuchać na zimne.
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 3 gru 2014, o 20:48

Ale to tak samo jak z kastracją pełnojajecznych samców. Ciachnąć oba jest nieco zapobiegawcze i wydaje się być słuszne... i może być tak że nic złego nie będzie, a może być źle... ;)
Tutaj nie ma dobrej decyzji jako tako.
Zostawimy jajka na miejscu - są plusy i minusy. Utniemy jajka - tutaj również są plusy i minusy.
Zapobiegawczo ciachniemy, żeby nie rakowaciało, żeby nie było przerostu prostaty (swoją drogą, są głosy mówiące, że delikatny przerost u psów w starszym wieku jest fizjologią, nie patologią). A decyzja o tyle ważna, że jądra usunać można - przywrócić ich już nie.

To, że pies jest wnętrem i istnieje silne wskazanie do usunięcia jądra z jamy brzusznej - nie znaczy, że na 100% nie wystąpią efekty ubocze kastracji. Stąd myślę, że warto czasem zastanowić się i rozważyć zostawinie choćby tego jednego, zdrowego jądra - niech produkuje normalnie hormony.
Oczywiście można zrezygnować z "borykania się" w ten sposób i od razu wszystko wyciąć - tylko niech właściciel wie, że to może być wymiana złego na gorsze, choć z reguły nic złego sie nie dzieje :-) Ale szansa jest. Taka sama jak to, że niewycięte zdrowe zrakowacieje - czyli mała.
Nanami
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez WarOfWorlds » 3 gru 2014, o 21:09

Uzo też? To widzę, że tu na forum najpiękniejsze psiaki są te jednojajowe :roftl:

Ania zgadzam się, że przerost prostaty w wieku >5 lat jest u psów można powiedzieć "fizjologiczny", ale aż do czasu kiedy zaczną się problemy ;-) Tak nam mówili na andrologii. Ale najśmieszniejsze jest to, że do tej pory na żadnych zajęciach nie było (nawet na tej andrologii!) o wadach/zaletach kastracji w zależności od stanu psiaka(wnętrostwo) od wieku itp. No paranoja :mur: Jedynie można pytać praktyków samemu, co sądzą. Nawet w nowych podręcznikach nie ma nic o terminach kastracji i ich wadach zaletach, tylko ogólnie wady zalety i kropka. Ale wynika z tego, że ryzyko w czasie zabiegu jest wyższe (6%) od powikłań typu np. osteosarcoma (0,2%) otyłość (2%).

Myślę, żeby uniknąć dwóch kastracji zdecydujemy się na całkowitą, ale jak nam chłopak stanie się mężczyzną :-) najwyżej w międzyczasie skontrolujemy jajco USG. U Thorina niestety było w kanale pachwinowym i się cofnęło do brzucha w pewnym momencie i od tej pory zniknęło :-( A zabieg robimy z 50 % zniżką na uczelni ;-)
Obrazek
WarOfWorlds
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Thorin
Imię: Agnieszka
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 gru 2014, o 10:41

U Falko jajko znajduje się w jamie brzusznej i da się je wyczuć podczas rutynowego badania.
Po kastracji akurat przytycia się nie boję,bo mam nie lada kłopot,by mój pies wyglądał jak należy,a nie jak zabiedzone stworzenie.
Natomiast faktycznie, za i przeciw pozostawieniu/nie pozostawieniu jądra zdrowego jest sporo, niemniej jednak nasz wet mi tłumaczył,że z jego długoletniego doświadczenia wynika,że to nie przynosi nic dobrego.
Mając na myśli kłopoty z prostatą nie miałam na myśli tych fizjologicznych, związanych z wiekiem, a raczej patologiczne.
Znowuż, jeżeli zostawimy sprawy tak, jak są,to może się okazać,że za jakiś czas rozwinie się nowotwór i co wtedy?
Aga i Ania zasiałyście mi znowu w głowie zamęt...:(
...ale chyba jednak ostateczną decyzję zostawię wetowi, zależnie od tego, co okaże się w momencie wykonywania zabiegu.
vega_bw
Klubowicz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje