Zapytania i rozmowy o hodowlach i hodowcach.

Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Marek » 17 kwi 2011, 13:53

Wybór szczeniaka z miotu to częste pytanie padające przy zakupie psa. Każdy chciałby wybierać jako pierwszy - tego najlepszego, choć często osoby wybierające nie wiedzą jak to zrobić. Na podstawie własnych doświadczeń oraz zdobytej wiedzy postaram się wyjaśnić kilka podstawowych zasad o których powinniśmy pamiętać podczas takiego wyboru.
Jeżeli jest to nasz pierwszy lub drugi piesek to nie powinniśmy nawet próbować wybrać najlepszego z miotu, ponieważ na pewno takiego nie wybierzemy. Najlepiej w takim przypadku zdać się na hodowcę lub osobę znajomą, która ma pewne doświadczenia w takich wyborach. Jeżeli jednak tak się zdąży że musimy wybierać sami to kilka podstawowych zasad:

1) Suczka czy piesek?
Zależy to od tego czy kupujemy szczenię do dalszej hodowli czy dla siebie do ogródka. Jeżeli do dalszej hodowli to oczywiście suczka, jeżeli do ogródka to należało by rozważyć różnicę pomiędzy pieskiem a suczką. Pies jest z reguły trudniejszy w wychowaniu, bardziej dominujący, ale za to nie ma z nim takich problemów jak cieczka i związane z tym "adoracyjne kolejki wszystkich psów z okolicy" - choć medycyna w chwili obecnej doskonale sobie z tym radzi.

2) Wybór ze względu na eksterier.
Wybór ze względu na wygląd szczeniaka podaje jako pierwszy, chociaż powinniśmy wybierać jednocześnie i charakter i wygląd. Niestety z własnego doświadczenia wiem że najpierw patrzymy a później oceniamy charakter.

Pierwszą sprawą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest kondycja szczeniąt wszystkich. Jeżeli żadne z nich nie chowa się , nie ucieka przed nami itd. itp to możemy przystąpić do wyboru. Z własnego doświadczenia mogę również doradzić aby unikać szczeniąt największych w miocie ,gdyż bardzo często jako dorosłe przerastają one limit wzrostu. Starajmy się też unikać szczeniąt najmniejszych, najsłabszych. Z pośród grupy wybierzmy "średniaki". Z pośród nich sprawdźmy sposób poruszania się każdego z nich. Ruch powinien być płynny, podczas kłusu. Ja nazywam to "gumowy" to znaczy płynnie i miękko szczenię biega, chodzi - porusza się. Wśród piesków zwróćmy uwagę na głowy. Następnie namacalnie sprawdzamy długość zadu, kości łopatki, kości udowej i ramiennej. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne wady które widzieliśmy u rodziców szczeniąt, a które nie chcielibyśmy by się powtórzyły u naszego psiaka. Możemy również poprosić o ustawienie pieska w pozycji "na stój" i zrobić szybko zdjęcie, gdyż szczenię nie ustoi na tyle długo w tej pozycji by mu się dobrze przyjrzeć. Następnie ocena koloru, pigmentu. Czyli ogólna ilość czerni i wysycenie brązu. Zwróćmy uwagę też na kolor pazurów i nosa. Dodatkowo szukajmy białych plamek, najlepiej gdyby ich nie było. Na koniec dwa które najbardziej nam się podobają. Niech luźno pobiegają, a my po prostu oceńmy ogólne wrażenie i zaznaczmy sobie które z nich odpowiada nam najbardziej.

3) Wybór ze względu na charakter.
Ten wybór powinien być równie ważny jak wybór ze względu na eksterier , ale często nie jest.

Najważniejsze to ogólne zachowanie szczeniąt. Czyli nie odstępowanie od grupy, zabawa, dobra kondycja. Gdy podejdziemy do grupy szczeniąt żadne z nich nie powinno zareagować ucieczką lub agresją. Te które to zrobią od razu możemy wykluczyć. Pierwsze które do nas podbiegnie już ma pierwszy plus. Możemy zabrać ze sobą najlepiej nakręconą głośno dzwoniącą zabawkę. W momencie kiedy bawimy się ze szczeniętami wrzućmy ją pomiędzy nie. Te które uciekną wyeliminujmy. Te które zostaną lub tylko lekko cofną się a następnie szybko podejdą do "dzwoniącego intruza" mają kolejnego plusa. Jest bardzo dużo tego typu sztuczek, ale generalnie ujmując szczenię o dobrej psychice powinno chętnie bawić się z nami pomimo tego iż nas nie zna.Nie powinno bać się Nas, powinno pewnie zachowywać się w swojej grupie, jednak bez jakichkolwiek oznak agresji.
Jest wiele rożnych metod wyboru szczeniąt z miotu. Każdy z hodowców ma swój i uznaje go za najlepszy. Ja przytoczyłem tu mój sposób który wypracowałem na przestrzeni kilku lat kupując kilka (5) szczeniąt z niemieckich hodowli, oraz wybierając ze swoich miotów. Uczyłem się też od doświadczonych niemieckich i polskich hodowców.
Trzeba pamiętać jednak, że nawet wybiorąc najlepsze szczenię z miotu, nie jesteśmy w stanie przewidzieć takich spraw jak ostateczny wzrost w wieku dorosłym, wykolorowanie. Jak również pamiętać musimy że jeżeli chodzi o charakter to 50% zależy od Nas, od naszego sposobu wychowania i traktowania swojego psa.

Źródło: marlinus.com

Zapraszam do dyskusji. :)
Marek
Avatar użytkownika
Admin na emeryturze
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: [*] Maciuś [*]
Imię: Marek
Wiek: 34
Lokalizacja: Zawiercie
Pochwały: 1
Dołączył(a): 12 lut 2011, 07:39

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Juliuszka » 17 kwi 2011, 16:18

Admin napisał(a):(...) Każdy chciałby wybierać jako pierwszy - tego najlepszego, choć często osoby wybierające nie wiedzą jak to zrobić. (...)
Jeżeli jest to nasz pierwszy lub drugi piesek to nie powinniśmy nawet próbować wybrać najlepszego z miotu, ponieważ na pewno takiego nie wybierzemy.(...)
Trzeba pamiętać jednak, że nawet wybiorąc najlepsze szczenię z miotu, nie jesteśmy w stanie przewidzieć takich spraw jak ostateczny wzrost w wieku dorosłym, wykolorowanie. (...)



Oczekiwania co do tego, jaki ma być pies/suka, są bardzo różne.
Coż więc znaczy: najlepszego?

Jestem zaskoczona, że Admin zamieścił tekst z taką ilością błędów :--o
Juliuszka
Avatar użytkownika
Świeżak
1 rok członkostwa
Dołączył(a): 14 lut 2011, 09:58

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 17 kwi 2011, 16:31

Najlepszy = odpowiedni dla nas.
Im więcej przebywam z ludźmi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Aga i N
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Wiek: 27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 19
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 17 kwi 2011, 16:39

Aga i N, dokładnie, to rozumie się samo przez się.

Faktycznie korekta by się przydała, ale pewnie Admin od edycji tekstu woli zajmować się pilnowaniem aby serwer działał i baza sql danych nie traciła. ;-)
Tomek
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggo
Imię: Tomek
Wiek: 34
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 24
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 17 kwi 2011, 16:52

a co do tematu... ja nie musiałam wybierać psiura... miałam zamówionego od x miesięcy najbardziej towarzyskiego psiurka z przeznaczeniem do aktywnego trybu życia, uparłam się jeszcze swego czasu na długi włos :lol:i przytuptała za Dorotą taka mała czarna kulka na plac :)Aż mi się nie chciało wierzyć że to naprawdę tuptusia mój pies :)a teraz jak tak patrzę na te brązowe oczyska to nie wierzę że to był naprawdę mój Nazgulek... bynajmniej z wyglądu (wielkości ;)) bo z charakterku wszędobylski jaki był taki jest 8--):friends
Im więcej przebywam z ludźmi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Aga i N
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Wiek: 27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 19
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Juliuszka » 17 kwi 2011, 16:57

Najlepszego dla nas...

Do czego? Wybieranego w jakim celu, pod kątem jakiej (jeśli) aktywności?

Słabiutkie to 'samo przez się'.
Juliuszka
Avatar użytkownika
Świeżak
1 rok członkostwa
Dołączył(a): 14 lut 2011, 09:58

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 17 kwi 2011, 17:03

to do czego nam jest potrzebny szczylek wybieramy na podstawie płci, wyglądu i charakteru. ;)Tylko nie każdy zwykły śmiertelnik się na tym zna ;)
Im więcej przebywam z ludźmi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Aga i N
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Wiek: 27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 19
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Juliuszka » 17 kwi 2011, 17:13

Aga i N napisał(a):to do czego nam jest potrzebny szczylek wybieramy na podstawie płci, wyglądu i charakteru. ;)Tylko nie każdy zwykły śmiertelnik się na tym zna ;)


Szczeniaka wybiera się pod kątem tego, czego się oczekuje, a nie na odwrót. Tzn. jeśli piszemy faktycznie o 'najlepszym dla nas', a nie przypadkowym wyborze, który się poźniej lepi pod to, co się trafiło. Ideologię można dorobić do wszystkiego, rzecz jasna :)
Juliuszka
Avatar użytkownika
Świeżak
1 rok członkostwa
Dołączył(a): 14 lut 2011, 09:58

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 17 kwi 2011, 17:23

hmmm .... :scratch;)gdybym wstawiła przecinek po pierwszym słowie "to" - można by to zdanie właśnie inaczej zrozumieć - np. "od najpiękniejszego szczeniaka wymagamy aby się dostosował do np. dogoterapii i basta". Ale nigdy nie byłam mocna z polonistyki więc wskazane łapać mnie za słówka tudzież niepoprawnie gramatycznie złożone zdania ;)
Im więcej przebywam z ludźmi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Aga i N
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Wiek: 27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 19
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Wybór najlepszego szczeniaka z miotu

Nieprzeczytany postprzez nebrot » 17 kwi 2011, 19:52

Najwiekszym problem jest nieswiadomosc potrzeb nabywcy przez niego samego. Na drugim miejscu nieswiadomosc potrzeby wlozenia pracy w wychowanie psa. Trzecim czynnikiem jest mala ilosc hodowcow, ktorzy faktycznie obserwuja swoje mioty i sa w stanie wychwycic pozadane przez nabywce cechy u konkretnego szczeniaka, a tym samym pozniej sluzyc porada wzglednie podjac decyzje o wydaniu konkretnego szczeniecia.

Zakladam, ze nie wszyscy tutaj na forum byli tacy fantastycznie przygotowani do przyjecia pod swoj dach pierwszego psa. Nasze oczekiwania zmieniaja sie z czasem, w miare doswiadczenia.
Ewa, Sabina, Max i Lulu
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
nebrot
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Max, Sabina, Lulu
Imię: Ewa
Wiek: 36
Lokalizacja: Berlin/Kristianstad
Pochwały: 5
Dołączył(a): 01 mar 2011, 01:09

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post