Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Wysyłanie psa (w siną dal ;))

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 10 gru 2013, o 16:27

Jak w tytule :)
Może ktoś mi podpowie, jak nauczyć moją rudą bestyję wysyłania naprzód.
Sama wiem, o co mi chodzi, gorzej z przedstawieniem słownym ;)
Spróbuję sensownie wyłuszczyć.
Mianowicie: chcę nauczyć mojego psa biegu na przód, dopóki go nie zatrzymam np. komendą,a sama cały czas pozostaję w miejscu lub też biegu we wskazanym kierunku i pozostania psa w odległości.
Przyznaję,że szperałam trochę po różnych forach i różne są rady.
Jak to technicznie rozwiązać,żeby nie spaskudzić komendy,a pies załapał, o co w tym chodzi?
Czy jest jakiś schemat postępowania krok po kroku, taka instrukcja obsługi ;)?
Wiem,że na forum są osoby od "tych spraw", więc help me ;)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Re: Wysyłanie psa(w siną dal ;) )

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 10 gru 2013, o 19:27

Ma biec prosto przed siebie jak bodajże w IPOwskim posłuszeństwie?
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 10 gru 2013, o 19:31

Coś ten deseń. Wiedziałam,że zrozumiesz, o co mi chodzi ;)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez sylwia1231 » 10 gru 2013, o 20:40

Ja Zuli mówie biegnij pokazując ręką kierunek a jak ma stanąć to jest komenda czekaj i stoi aż podejdę nie wiem czy o to ci chodziło ale u nas tak to wygląda :-)
PSY JAK LUDZIE MAJĄ DUSZE
sylwia1231
Losowy avatar
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zizi
Imię: sylwia
Pochwały: 3

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 10 gru 2013, o 20:46

Tak,tylko chcę to zrobić dobrze, nie chcę gafy. Chcę mu wytłumaczyć,że jest taka komenda i jest celowa i nagradzana.
Rude zna komendę biegaj, z biegaj hen do przodu gorzej,bo trzymanie się blisko mnie uważa za konieczność, poza małymi wyjątkami.
Dalsze sugestie doświadczonych forumowiczów?
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez puma » 10 gru 2013, o 21:15

Podkładanie piłki lub innej zabawki i wysyłanie do niej (na etapie nauki) - to chyba najczęściej spotykany i najbardziej uniwersalny sposób :-)
Magda&PUMA
Dorplant Team
puma
Forumowy ekspert ds. piłek na sznurku
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: PUMA
Imię: Magda
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 10 gru 2013, o 21:48

No właśnie, Puma, o tym czytałam lub też wraz z biegiem moim i psa wyrzut zabawki.
Jak lepiej i co dalej, żeby było dobrze? ;)
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez puma » 10 gru 2013, o 22:25

Specem nie jestem ale może na coś Wam się to przyda. Nauka może wyglądać podobnie jak przy uczeniu wysyłania do kwadratu, tylko faza końcowa inna. Podkładasz piłkę, ewentualnie pomocnik podkłada piłkę tak, żeby pies to widział i żeby był możliwie jak najbardziej zainteresowany dostaniem się do niej. Na hasło puszczasz psa, pies zgarnia piłkę, wraca, powtarzasz, powtarzasz i powtarzasz. Następnie zmieniasz stopniowo okoliczności wysłania psa do piłki, on cały czas wie, że zabawka się w konkretnym miejscu znajduje, cały czas jest nią intensywnie zainteresowany ale tym razem zamiast szaleńczo się do niej wyrywać musi spokojnie siedzieć, warować (czy co tam sobie w zależności od potrzeb wybierzecie) i czekać na hasło. Jak już będziesz na 99% pewna, że pies załapał idee ćwiczenia, że skojarzył konkretną komendę z czynnością to możesz raz na jakiś czas spróbować nie podkładać już piłki, a na przykład wyrzucić po tym jak go wyślesz.

To taki schemat na szybko, może albo i powinien się zmieniać w trakcie przepracowywania tego w praktyce :-)

Sprawdź na YT, powinny być jakieś filmiki obrazujące takie wysyłanie naprzód :-)
Magda&PUMA
Dorplant Team
puma
Forumowy ekspert ds. piłek na sznurku
Owczarek niemiecki: PUMA
Imię: Magda
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Kamila » 10 gru 2013, o 22:26

Fachowcem nie jestem, ale ja robilam to tak.
Najpierw bralam kogos do pomocy. Stoisz sobie z psem, a pomagajaca osoba odchodzi na poczatek powiedzmy na 20 krokow. Zatrzymuje sie i zaczyna poruszac pilka na sznurku tak zeby psiaka zainteresowac. Jak pies patrzy wolasz naprzod, na poczatku mozesz biec z psem, ale jak widzisz ze leci w strone pilki zatrzymujesz sie i pozwalasz mu dobiec samemu. Jak pilke capnie to wielka radosc, wolasz do siebie, przeciagasz sie pilka -nagradzasz.Kontynuujesz dopoki sam pies (bez ciebie) bedzie biegl w strone osoby z pilka.
Potem ja zrobilam tak. Zorganizuj sobie dlugi kij, wbijasz go w ziemie, na czubku kija musisz sobie jakos przymocowac prostopadle do badyla wbitego w ziemie drugi krotki patyk - na nim bedziesz wieszac pilke na sznurku. Tutaj pies musi znac komende zostan.Odchodzisz z psem od wbitego badyla, dajesz komende siad, zostan, czy waruj co tam chcesz. Odchodzisz od psa z pilka w reku, zawieszasz pilke na badyla (pies musi widziec pilke na badylu, dlatego kiedys ktos powiedzial mi zeby przy nauce naprzod nie klasc pilki na glebie, bo pies ma ja widziec a nie szukac jej nosem).Wracasz do psa i dajesz komende naprzod.Pies juz powinien wiedziec o co chodzi, Pozwalasz biec ,capnac pilke i wrocic z nia do cibie-tu nagradzasz.
Nastepny etap- po capnieciu pilki, jak z nia do ciebie wraca, wolasz waruj- pies ma zawarowac z pilka w paszczy. Jak to opanujecie po komendzie naprzod psiak juz nauczony leci po pilke, a tu ryczysz waruj, zanim ta pikle capnie. Jak sie uda- wielka radosc :yahoo: - pozwol mu po waruj capnac ta upragniona pilke w nagrode.
U nas w roli badyla swietnie sprawdzil sie kij od miotly z takim plastikowym uchwytem do wieszanie miotly na jakims haczyku, przez owy uchwyt przeciaglam stara raczke od kuchennej lyzki drewnianej, akurat nam to wielkoscia przeypasowalo. :lool:
Powodzenia
Kamila
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: Nazir
Imię: Kamila

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 10 gru 2013, o 22:36

Filmiki oglądałam,a teraz, jak mam również obraz wykonania,to będzie mi łatwiej to ogarnąć.
Troszkę rozjaśniło mi się w głowie, dzięki.
Przyznam się,że uczę różnych rzeczy,bo Rude bardzo rządne wiedzy, a to nam się przyda :D
W planach mam jeszcze chodzenie za przewodnikiem :)
Na razie jedno,a potem to drugie :)
vega_bw
Klubowicz

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje