Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Zabawa w szukanie na spacerze

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 22 paź 2015, o 13:10

Proponuję wprowadzić regułę - siad pochwala - stój pochwała - założenie szorek pochwała - doprowadzenie do początku śladu - siad pochwala - komenda na rozpoczęcie pracy.
Co do przedmiotów - najpierw trzeba nauczyć psa identyfikacji zapachowej przedmiotów i zachowania przy przedmiocie, przed zostawieniem przedmiotu na śladzie.
Czyli pies, po podaniu do nawęszenia przedmiotu pana X, ma znaleźć/zasygnalizować inny przedmiot, na którym jest zapach pana X. Albo po nawęszeniu ręki/ciała pana X na wybrać przedmiot o zapachu pana X spośród innych.
Pies może skontrolować obcy przedmiot leżący blisko śladu, czy zwodniczy położony na śladzie, ale nie może go sygnalizować - sygnalizuje tylko te przedmioty, na których jest zapach identyczny z zapachem śladu.

Jeśli pies tego nie potrafi, zignoruje przedmioty na śladzie i można by się zastanawiać, czy idzie ścieżką zapachową człowieka czy zgniecionego podłoża, na ile poszukiwanie jest przypadkowe, na ile pies reaguje na nasze emocje, a na ile kontroluje i identyfikuje zapach.

Dla nadmiernie szybkiego psa proponuję zostawiać do szukania stary klucz od samochodu, trzymany przedtem minutę w ręce. Stary - bo co, jeśli nie znajdzie :lool:

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 30 paź 2015, o 13:55

Tak się bawimy na spacerach - żadna to rewelacja zapewne, ale teren dla Kafki trudny, bo "zasarniony". Przed śladem i tuż po zwolnieniu intensywnie węszyła wyraźnie pokazując, że ONE TU SĄ! Nie przeszkodziło jej to jednak w znalezioeniu przedmiotu, a jeszcze niedawno zajęłaby się zwierzynką :yahoo:

Link, dla tych, którzy nie widzą filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=f_MyckJPkpM&feature=youtu.be
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 30 paź 2015, o 19:41

Baaardzo ślicznie, gratuluję :yahoo:

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 31 paź 2015, o 12:57

Dziękujemy i walczymy dalej :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez hersylka » 1 lis 2015, o 11:40

Zostawiasz psa samego odchodząc spory jakby nie było kawałek czy ktos Ci pomaga ? Ile czasu wczesniej idziesz układając ślad ? Pytam bo z moim psiurem też się bawimy w szukanie.
Ostatnio edytowano 2 lis 2015, o 21:19 przez hersylka, łącznie edytowano 2 razy
hersylka
Klubowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Forest
Imię: Dorota
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 1 lis 2015, o 21:01

Witajcie,
mam takie zapytanie. Przygotowałam dzisiaj dla psiaka trop na polu, na którego końcu byłam ja. Początkowo pies podążał śladem, potem już chyba wyczuł mnie w odległości bo biegł szybko w moim kierunku - byłam za krzewami. Czy w tej sytuacji zwalniać psa, zmuszając do szukania większej ilości przedmiotów na śladzie - zostawiłam tylko jedną rękawiczkę, którą pies minął - wiatr trochę zniósł zapach w bok.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 1 lis 2015, o 22:03

hersylka napisał(a):Zostawiasz psa samego odchodząc spory jakby nie było kawałek czy ktos Ci pomaga ? Ile czasu wczesniej idziesz układając ślad ? Pytam bo z moim psiórem też się bawimy w szukanie.

Jak jest ktoś z nami to nam pomaga, jak jesteśmy same zostawiam psa na waruj, a na terenie gdzie może być zwierzyna lub gdy planuję coś dłuższego i jest duża szansa, że nie wytrzyma - przywiązuję do drzewa. Tu byłam sama, więc było drzewko, nie powiem trochę zawsze stres jest, ale tutaj głownie sarny urzędują, gdybym zobaczyła psy to bym zawróciła.staram się stochę ślad postarzać, ale zależy ile mam czasu na spacer - dobrze minimum kilkanaście minut odczekać by zapach opadł. :)

Crazywithdog napisał(a):Witajcie,
mam takie zapytanie. Przygotowałam dzisiaj dla psiaka trop na polu, na którego końcu byłam ja. Początkowo pies podążał śladem, potem już chyba wyczuł mnie w odległości bo biegł szybko w moim kierunku - byłam za krzewami. Czy w tej sytuacji zwalniać psa, zmuszając do szukania większej ilości przedmiotów na śladzie - zostawiłam tylko jedną rękawiczkę, którą pies minął - wiatr trochę zniósł zapach w bok.

Celem pracy jest znależienie człowieka - jak pies go wyraźnie czuje nie ma co go spowalniać, a pozwolić mu szybko dotrzeć i odnaleźć. :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez artaks » 3 lis 2015, o 12:18

Wadera napisał(a):Tak się bawimy na spacerach

Bardzo fajna, spokojna praca ; )
artaks
Klubowicz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zefir & Zuko
Imię: Arnold
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 5 lis 2015, o 20:13

Dziękujemy :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 6 lis 2015, o 09:49

A ja donoszę z radością,że rady pani Zofii w stosunku do mojego Rudzielca po raz kolejny okazały się cenniejsze,niż złoto :D
Pisałam,że nadmiernie się ekscytuje przed wysłaniem do pracy, skomle, szczeka, skacze, trudno zapanować nad łobuzem.
Najprościej było skarcić,ale to dawało efekt absolutnie odwrotny.
Wykorzystałam wskazówki i okazało się,że im częściej nagradzam, czy to słownie,czy głaskaniem, tym częściej Rudzielec potrafi się opanować.
I tak: przywołanie z biegania-już pochwała,że dobrze; dostawienie do nogi (z siadem z automatu)- pochwała; wzięcie szelek do ręki i psia doopka przyklejona do ziemi-pochwała;spokojne założenie szelek-pochwała;nagroda sama w sobie-wysłanie do pracy. Powtórzyłam z Rudzielcem ten łańcuch zachowań dosłownie dwa razy i super, pies zatrybił, jest o niebo lepiej. :yahoo:
Dziękuję pani Zofio po raz kolejny za skierowanie na właściwe tory :hi: :hi:
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje