Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Zaznaczanie przedmiotów na śladzie

Nieprzeczytany postprzez CanisFamiliaris » 4 lip 2014, o 10:39

Witam,

chciałam zapytać bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki o sposób nauki zaznaczania przedmiotów.

Mianowicie skupiłam się na śladzie sportowym z moją (już ponad) 10 letnią suczką. Nos to ona miała zawsze w miarę dobry - tylko przewodnik d.u.p.a. :)

Połakomiłam się na metodę kwadratów - Burcia bardzo ładnie odróżniała kwadrat od reszty powierzchni, ładnie rozpoznawała narożniki, a więc teraz skupiłam się na prostych, z większą ilością smaczków, aby ją zwolnić. Już jest zdecydowanie lepiej. Taki ślad traktuję jako formę rozrywki dla emerytki, coś nowego, żeby mózg nie zanikł :) Wczoraj pokusiłam się, na ryzyk fizyk, o ułożenie prostej z kątem prostym. Puchnę z dumy bo poszła idealnie :) :lool:

Jednak teraz chciałabym ją nauczyć zaznaczania przedmiotów, gdyż wcześniej je aportowała. Dlatego gorąco proszę o rady. Wczoraj dzielnie zaaportowała mi frotkę, która splunęła, gdyż ta przykleiła się do podniebienia - generalnie zależało mi na tym, by sprawdzić, czy frotkę to moje stare zwierzątko w ogóle zauważy :) Jest mi obojętne czy będzie warować, czy siadać. Tylko jak jej wytłumaczyć, że teraz zaznaczamy a nie aportujemy?

Dziękuję za wskazówki :)
CanisFamiliaris
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Bura Won Do Domu :)
Imię: Marzena
Pochwały: 34

Re: ZAZNACZANIE PRZEDMIOTÓW NA ŚLADZIE

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 4 lip 2014, o 11:54

Sposobów jest kilka, mogę Ci opisać ten, który stosuję ale to w troszkę dłuższej wolnej chwili. Może zanim się za to zabiorę zapytam, czy masz na tyle cierpliwości, by uczyć może dłużej ale za to bardziej uniwersalnego zaznaczania niż tylko na śladzie?
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 lip 2014, o 12:07

Może spróbuj w ten sposób,że jak znajdzie,to daj komendę waruj lub siad-zależne od tego, jak chcesz,żeby było, odczekaj chwilę, zwolnij z komendy i nagródź. Powtarzaj za każdym razem po odnalezieniu przedmiotu. W końcu psica zajarzy,że tak ma być. Ważne,żeby nie warowała/siadała na przedmiocie,a opodal niego.
Jeśli mówię coś nie tak,to proszę mnie poprawić. ;)
Oznaczanie ładnie zostało opisane w "Nowoczesnym szkoleniu psów tropiących"-jak dobrze pamiętam.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez CanisFamiliaris » 4 lip 2014, o 13:08

BarbaraS - chętnie poczekam na Twoje instrukcje. Bura ma juz 10 lat, nigdzie nam się nie śpieszy. Cieszy mnie to, że udało mi się ją zwolnić, sprawić, by szła bardziej dokładnie. Cierpliwości i czasu mam sporo.

Vega - a i owszem, tak tez myślałam, jednak nie wiem czy mam uczyć zaznaczania na śladzie czy poza, w zupełnie innych sesjach, czy trzymać psa krótko czy na lince.

Chciałabym, żeby zaznaczała przedmiot deptacza, bo wiem, że są psy co zaznaczają wszystko, czy jest deptającego czy nie....

Czekam na instrukcje :)
CanisFamiliaris
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 lip 2014, o 13:14

CanisFamiliaris napisał(a):BarbaraS - chętnie poczekam na Twoje instrukcje. Bura ma juz 10 lat, nigdzie nam się nie śpieszy. Cieszy mnie to, że udało mi się ją zwolnić, sprawić, by szła bardziej dokładnie. Cierpliwości i czasu mam sporo.

Vega - a i owszem, tak tez myślałam, jednak nie wiem czy mam uczyć zaznaczania na śladzie czy poza, w zupełnie innych sesjach, czy trzymać psa krótko czy na lince.

Chciałabym, żeby zaznaczała przedmiot deptacza, bo wiem, że są psy co zaznaczają wszystko, czy jest deptającego czy nie....

Czekam na instrukcje :)

Jeżeli masz posłusznego psa i ładnie się zatrzymuje przy znalezionym przedmiocie deptacza,to możesz ją uwarunkować wydając komendę głosową z odległości i podejść lub podejść bliżej i wtedy wydać komendę. Nas uczono,by podchodzić bliżej i kłaść psa obok przedmiotu,a potem pochwalić i nagrodzić.
Nie wiem, jak się sprawa ma ze śladem sportowym ;)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez AM-ON » 4 lip 2014, o 16:28

Wpadnij na Hutnika w tym tygodniu między 16:00 a 20:00 to Ci wytłumaczę i pokażę jak nauczyć zaznaczania przedmiotów 100% pozytywnie :) Niestety przez neta nie dam rady bo to trzeba pokazać.
Pozdrawiamy
Aneta oraz Hot, Mini-Me, Kenny [*] & Gwen [*]

Obrazek
AM-ON
Szkoleniowiec
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ares EMiTom [*]
Imię: Aneta
Pochwały: 17

Re: Zaznaczanie przedmiotów na śladzie

Nieprzeczytany postprzez CanisFamiliaris » 5 lip 2014, o 10:45

OK, dzięki Aneta. Dam Ci znać w tygodniu co do dnia i godziny.

I czekam też na opinie od BarbaraS :)
CanisFamiliaris
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 5 lip 2014, o 20:44

Łatwiej by było pokazać ale spróbuję opisać i mam nadzieję nie pominąć niczego istotnego. Zakładam, że wiesz o tym, że psa należy chwalić i nagradzać więc może nie będę już pisać jak i kiedy trzeba to robić. Ja uczę zaznaczania osobno, dopiero gdy pies już umie i potrafi odróżnić komendę "aport" od komendy "pokaż"(ja taką stosuję, można inaczej sobie nazwać czynność, którą opiszę) włączam w pracę na śladzie. Na początku mówię komendę ("pokaż"), z czasem ją wycofuję na śladzie gdy widzę, że pies zaznacza sam.
Teraz do rzeczy ;)
Siedzącemu psu podsuwasz pod nos dłoń z zamkniętym w niej smakołykiem, następnie rękę kładziesz na ziemi między łapami psa. Gdy pies zawaruje i dotknie nosem dłoni - chwalisz, otwierasz dłoń i pozwalasz zjeść to, co w niej trzymasz. Tę czynność trzeba kilka razy powtórzyć. Kolejny krok - na ziemi kładziesz przedmiot - może to być zabawka, dajesz komendę "pokaż" i gdy pies dotknie jej nosem - chwalisz go i nagradzasz - nagrodą moze być zabawa, nie tylko jedzenie. Kilka razy powtórzysz zanim przejdziesz do kolejnego etapu - będziesz kłaść przedmiot coraz dalej od psa, będziesz mu dawać komendę z różnych pozycji, nie tylko z siadu, przejdziesz do etapu gdy pies będzie widział kierunek w którym rzuciłaś przedmiot ale będzie musiał użyć nosa by go odszukać i "pokazać". Trzeba pilnować by pies miał przedmiot między łapami, tj. za takie wykonanie ćwiczenia nagradzać. Gdy już nauczy się odpowiadać poprawnie na komendę "pokaż" można naprzemiennie dawać polecenie "aport" i "pokaż". Naprzemiennie ale nieregularnie, żeby pies nie uczył się na pamięć. Dodam, choć pewnie nie ma takiej potrzeby ;), że wszystkie te ćwiczenia trzeba rozciągnąć w czasie żeby piesek nadążył :)
Mała Barborka na pewnym etapie nauki zaznaczania:

Stary i jeszcze niemy film z nauki zaznaczania Figuśki:

A tu Figa-pędziwiatr zaznacza skarpetkę znalezioną na śladzie - film sprzed sześciu lat

Uczę w ten sposób ponieważ wykorzystuję zaznaczanie nie tylko na śladach. W zabawie w celnika też się ta umiejętność przydaje czy przy szukaniu różnych rzeczy zgubionych na niby czy na serio. Prezentowałam tu już filmik gdzie Figa szuka osełki do ostrzenia kosy - faktycznie czasem zapominam gdzie położyłam, ona bardzo chętnie szuka ale aportowania takiego przedmiotu trudno wymagać. Nie wymyśliłam tu niczego sama, posłużyłam się cytowanym swego czasu na forum psysportowe artykułem Winklera. Nigdzie go teraz nie mogę znaleźć więc opisuję to co zdołałam zapamiętać.

Mam pytanie do osób trenujących ślad sportowy - spotkałam się z opinią, że na śladzie pies nie powinien dotykać nosem odnalezionego przedmiotu. Tak faktycznie jest?

Autor postu otrzymał pochwałę
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez norineko » 3 lut 2015, o 17:00

No właśnie, a propos...

Trochę zapuściłam się ze śladami, no ale czas odkurzyć. Po jakimś dłuższym czasie postanowiłam popracować z Leną jednak nad pokazywaniem a nie zaznaczaniem przez aport. Niby jakiś czas temu już szło, próbowałam wykorzystać sugestie z tego wątku...

No ale w sumie miałyśmy jednak dłuższą przerwę w pracy. Lenie zdarza się już zaznaczać zgubę idealnie przez zawarowanie, nawet kładła się na plecaku, chciałam to sfilmować i oczywiście aparat odmówił współpracy.

W końcu nakręciłam coś takiego, nie wyszło piesowi tak ładnie jak zazwyczaj, właściwie wcale nie wyszło, z kolei widać moje nieudolne próby skorygowania jej zachowania. Stąd pytanie - czy dobrze to robię? Czy coś knocę?

To była zguba (zresztą w "dzikowisku" jak widać). Ślad wsteczny, ma komendę na szukanie zgub dla niej czytelną. Nie chcę rezygnować z szukania zgub, bo to dla mnie niesłychanie ważna psia umiejętność! Musi to być ślad wsteczny, bo nie gubi się czegoś "do przodu", a często zależy, żeby pies mi naprawdę zgubione rzeczy odnalazł...

Miała zaznaczyć przez warowanie, zaznaczyła po swojemu.
Czy takie zaznaczanie jest dopuszczalne? Czy nie bardzo?

Oto rzeczony filmik:
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 3 lut 2015, o 17:33

BarbaraS. prześlicznie i dokladnie opisala, jak tego uczy; ja ucze podobnie, z tym ze pomijam warowanie na pusto, tylko przy ręce z jedzeniem. Uczę, że słowo "pokaż" czy jakiekolwiek inne oznacza "zawaruj przy przedmiocie i nie bierz go do pyska". A więc podobnie najpierw kladę przedmiot blisko psa i dłonią ze smakolem naprowadzam w warowanie, gdy pies zawaruje, slyszy 'pokaż" i zostakje nagrodzony. Potem rozrzucam przedmioty, podprowadzam psa na lince pod wiatr, w chwili zainteresowania hasło "pokaż" i nagroda. Osobno uczę hasła "wąchaj" - wypowiadanego doipiero wtedy, gdy pies pewnie podąża śladem. Osobno "zguba" - gdy podąża sladem wstecznym. Potem posyłając psa na slad wsteczny mowie "zguba, pokaż", na sladzie zwyklym - "wąchaj, pokaż" - i juz niepotrzebne jest mówienie leż czy waruj.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje