Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Zabawki, akcesoria do pielęgnacji i szkolenia owczarka alzackiego oraz trenowania psich sportów.

Buda dla psa

Nieprzeczytany postprzez czarnymarek » 26 lut 2013, 20:53

Mam zapytanie.Chcialbym sie dowiedziec od doswiadczonych kolegow jakie wymiary powinna miec buda dla suczki.Bede wdzieczny za te informacje.W necie kraza rozne wymiary,ale ja nie wiem jakie powinny byc prawidlowe.Jestem w trakcie zamawiania budy,ale musze podac wymiary i w/g nich fachowiec wykona domek dla mojej Fridy.Dziekuje.
czarnymarek
Losowy avatar

Re: Buda dla psa

Nieprzeczytany postprzez donald1209 » 27 lut 2013, 21:50

To zależy od wymiarów psa, w tym przypadku suki. Buda powinna być jak najmniejsza, tak żeby pies stał swobodnie (wysokość w kłębie + 5 cm)i dał radę się odwrócić. Pamiętaj, że buda nie ma ogrzewania i ogrzewa ją pies swoim ciałem. Ma być dobrze izolowana ale ciepło pochodzi tylko od psa. Dlatego im mniejsza tym prędzej się nagrzeje. Moja Luka ma budę 70 cm szer., 90 cm dł. i 65 cm wysoką. I w sam raz.
Pozdrawiam

Krzysztof i Luka

Kobieta jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, oczywiście nie licząc psa.
donald1209
Avatar użytkownika
Nadworny dietetyk
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luka
Imię: Krzysztof
Wiek: 66
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 24
Dołączył(a): 14 lut 2011, 12:56

Re: Buda dla psa

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 28 lut 2013, 17:31

Ups, a moje to jakieś gigantyczne są. Fakt psy tam nie będą bytować na stałe, ale schronienie muszą mieć. Mam budy o wymiarach 120X80x80. Spoko sama się w nich mieszczę :roftl:Ale skoro buda ma być jak najmniejsza to zrobię przedsionek (budę podzielę na 2 części).
Szpak
Avatar użytkownika
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ursa
Imię: Baśka
Lokalizacja: PL
Pochwały: 13
Dołączył(a): 20 lip 2012, 08:35

Re: Buda dla psa

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 20 lis 2016, 20:22

Podepnę się pod temat, bo również mam wątpliwości odnośnie budy i jej wymiarów ... mam DON'a ze schroniska dorosłego oraz małą suczkę DON. Czy mógłby mi ktoś poradzić jakich wymiarów powinna być buda, aby obydwa się w niej zmieściły ale żeby nie była za duża? Chciałam zrobić 120x90x90 wymiary wewnątrz już po ociepleniu ale nie wiem czy nie będzie za mała?
Obrazek
Obrazek
trussardi
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Bonus i Lila
Imię: Agnieszka
Wiek: 31
Lokalizacja: Obory/Toruń
Pochwały: 1
Dołączył(a): 06 paź 2016, 14:23

Re: Buda dla psa

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 21 lis 2016, 10:04

Przede wszystkim w zimie dla psów największym problemem nie jest deszcz czy niska temperatura tylko wiatr, w lecie natomiast wysoka temperatura. Dlatego buda powinna stać w miejscu osłoniętym od wiatru i zacienionym. Ja zabudowałem połowę wiaty na drewno i buda stoi w pomieszczeniu 2x4m ale dobrze przemyślana buda wolnostojąca też spełni swoje zadanie. Najlepiej aby buda była dwukomorowa z tzw. przedsionkiem i kolejnym wejściem do komory głównej pod kątem 90 st. Jeśli buda ma tylko jedno wejście to tak jakbyśmy sobie w domu otworzyli okno ;-)wiatr hula po pomieszczeniu jak po górach. U mnie przedsionek ma wymiary 70x90x90 (szer x gł x wys) a komora główna ma wymiar 120x90x90 (szer x gł x wys). Aby móc łatwo ją posprzątać wieko zrobiłem na zawiasach i uszczelniłem uszczelką do okien. Wymiary komory głównej 120x90x90 są wystarczające dla dwóch psów. Piłem browara w środku ze Zbójem ;-)(tzn. ja piłem o jadł żwacza :lool:) i nie było problemu z brakiem miejsca na upartego to i Bonnie by się zmieściła. Zbój spokojnie mógł w niej usiąść, obrócić się czy nawet poprzeciągać. Istotne jest aby wejścia do budy nie były zbyt duże bo przez nie będzie uciekać ciepło. Pierwsze większe a drugie może być niższe (z tego co pamiętam to u mnie pierwsze jest wysokie na 40 a drugie na 35 cm) co pozwala psu się wykręcić podczas wchodzenia do budy.
Materiał na budę to deska felcowana (ja mam elewacyjną), styropian (u mnie 5 cm) i płyta osb lub sklejka od środka. Psy bardzo często są mokre więc dobrze jest podłogę zaimpregnować. Ja na podłogę rzuciłem deski tarasowe bo one już są impregnowane. Podłogę dociepliłem styrodurem (5 cm) gdyż 5 cm sturoduru to tak jak 10 cm styropianu i nie przepuszcza wilgoci.

Czym innym jest wymiar komory a czym innym jest to czy obydwa futra będą chciały spać w jednej komorze. Być może będą chciały mieć trochę prywatności i jedno "pogoni" drugie ;-). Ja często obserwuję że jedno śpi w dużej komorze a drugie w przedsionku (być może jest im razem za gorąco). Miałem dylemat czy zrobić jeden przedsionek i dwie komory po bokach czy jeden przedsionek i jedną komorę. Zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie ale powiem Wam czy śpią razem jak mi się uda je podejrzeć. Prawda jest też taka że psy nie będą z niej cały czas korzystać. Będą wolały leżeć na zewnątrz (nawet na deszczu) a z budy będą korzystać wtedy jak będą musiały tzn. w sytuacji gdy będzie wiatr lub jak zrobi się na tyle zimno ze będą chciały się ogrzewać. Jak siedzieliśmy ze Zbójem w budzie to po 30 min zaczęło się nam robić gorąco, Zbój zaczął ziajać a ja ściągnąłem polar. :lool:więc jestem przekonany że jest dobrze docieplona a i nawet lekkiego wiaterku nie odczułem.











Autor postu otrzymał pochwałę
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 41
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 9
Dołączył(a): 25 sty 2016, 13:48

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post