Wzorzec rasy owczarek niemiecki.

Re: Wystawowy, a użytkowy

Nieprzeczytany postprzez gochadrozdek » 01 cze 2011, 11:40

Basia W napisał(a): No ładnie, i dopiero teraz się chwalisz? Gratulacje, Schila może być dumna z kuzynki :ok
A zdjęcia z wystawy to gdzie?

:dzieki:yahoo
A tu zdjęcia robione przez owczarkową forumowiczkę http://picasaweb.google.com/11050413010 ... mdzYfntQE#
Gdzieś tam jesteśmy i my yes
Obrazek
gochadrozdek
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: ARIA
Pochwały: 1
Dołączył(a): 29 kwi 2011, 18:25

Re: Wystawowy, a użytkowy

Nieprzeczytany postprzez Joan » 25 lip 2011, 14:56

To są psy które brały udział w tworzeniu rasy Owczarek Niemiecki:
Gelbbacke
Tiger
Schafpudel
Fuchs
Schwarzer
Strobel
Kuhhund
Deutsche Hutehunde, czyli psy pasterskie. http://de.wikipedia.org/wiki/Altdeutsche_H%C3%BCtehunde
Oprócz tego wzięły w tym udział: wymarły już dzisiaj duży pies z południa Niemiec - Westwalder i mniejszy, z północy, Turyńczyk.
Informacje i zdjęcia Starych Owczarków Niemieckich można znaleźć w książce (w języku niemieckim) Hirten-und Huetehunde Karla Hermanna Finger'a .
Owczarek Niemiecki pochodzi od psów, które hodowano od "zawsze", ale ich fenotyp był zróżnicowany w zależności od regionu oraz pracy którą wykonywały. Większe, cięższe i bardziej owłosione tzw.Westerwälder Kuhhund (Cowdog), spotykało się na południu Niemiec i najczęściej zajmowały się wypasaniem stad bydła . Ten typ psa notowany jest od 13 wieku. W XIX wieku, kiedy wypas bydła stał się głównie stacjonarny, pogłowie tej odmiany owczarka zaczęło spadać. Niemieckie Towarzystwo Ochrony Starego Owczarka i zagrożonych domowych ras zwierząt wymienia go jako krytycznie zagrożonego. Ten pies, o twardej, średniej długości okrywie włosowej, czarnej i brązowej jest na równi z lżejszym typem, występującym głównie na północy (od niego prawdopodobnie pochodzi doberman), przodkiem dzisiejszego Owczarka Niemieckiego. Na przełomie XIX i XX wieku tych psów użyto do kształtowania dzisiejszej, zarejestrowanej w SV rasy. W rozwoju Owczarka Niemieckiego użyto psów obok długowłosych, również szorstkowłosych, różniących się pokrojem, kształtem oraz sposobem noszenia uszu i ogona. Wszystkie te psy jednak wyróżniały się inteligencją, pracowitością oraz ustępliwością wobec swego pana, cechami które kształtowano przez wieki.
W 1891 roku ustanowiono pierwszy standard rasy. Był on podzielony na trzy klasy: szorstkowłose, gładkowłose i długowłose. Na wystawie w Dortmundzie w 1894 roku psy wzbudziły wielkie zainteresowanie. Początkowe wysiłki pod nadzorem uznanych stowarzyszeń rasy, zmierzające do ukształtowania wzorca Owczarka Niemieckiego doprowadziły w końcu do rozwiązania tych stowarzyszeń na skutek sprzecznych opinii i założeń członków, odnośnie standardu rasy. Różnice poglądów dotyczyły uznania różnych odmian barwnych oraz typów okrywy włosowej, podobnie jak u owczarka belgijskiego.
W 1899 roku, grupa miłośników psów pasterskich, pod dowództwem kapitana Max von Stephanitz'a określiła standard w księdze klubu SV.
W następnym okresie ukierunkowanej hodowli, postanowiono ulepszyć rasę. Najlepszym wyborem okazało się krzyżowanie psów z Wirtembergii i Turyngii. Oba, czyste typy tych psów są obecnie wymarłe: Wurttemberg - silny, z dobrą kością, długowłosy, odważny i stanowczy opiekun zwierząt i Turyński, mniejszy i elastyczniejszy. Poprzez intensywny chów wsobny udało się w dość krótkim czasie uzyskać dość wyrównane pogłowie, jednak mimo standardu wykluczającego z hodowli psy o długiej sierści nie udało się do dziś wyeliminować tej cechy.
Również z "wybujałym" według dzisiejszego wzorca wzrostem, trudno jest walczyć, dlatego, że (pomijając nawet rosłego Westerwaldera), Schwarzer i Strobel, które są przodkami ON, liczą sobie 70 cm w kłębie , a czasem więcej.
ON jest stosunkowo młodą rasą, uzyskaną w krótkim czasie poprzez intensywny chów wsobny. Być może stąd pochodzi skłonność ON do chorób genetycznych.
Tak wyglądał jeden z pierwszych ON, którego zdjęcie jest zamieszczone w książce Stephanitza:
Obrazek
Jak widać, jest to pies z dobrze wykształconą klatką piersiową, która w niczym nie może przeszkadzać psu użytkowemu.

Dodam jeszcze, że bardzo mnie wkurza, ta powszechna obsesja na punkcie "przestrzennego kłusa", którą się tłumaczy "garbatość" eksterierów. Jak wiadomo, najlepszym, kłusakiem jest wilk, i ani prosty grzbiet, ani wzrost ponad 80 cm., nie przeszkadza mu w pokonywaniu odległych dystansów ani przeskakiwania wysokich przeszkód. Pies użytkowy musi być zwrotny, dlatego sprawia mi przykrość widok wynaturzonej sylwetki.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 2
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Wystawowy, a użytkowy

Nieprzeczytany postprzez Carmella » 06 paź 2011, 13:33

Dlaczego człowiek imię bądź co bądź własnego "widzimisię" tak mocno przekombinowuje z rasami zwierząt. Szczególnie jeżeli to przekombinowanie tak waży na życiu zwierzaka. Kątowanie u ONków, niektóre zady po ziemi ciągną. Tak samo zresztą jest u kotów - są persy, które same nie są w stanie jeść - nie są w stanie jeść z miski. Pojawili się sędziowie, którzy lepiej oceniali koty brytyjskie, które miały bardziej płaski pyszczek. Dlaczego tak się dzieje?
Carmella
Avatar użytkownika
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Shila
Lokalizacja: Podbeskidzie
Dołączył(a): 16 cze 2011, 13:12

Re: Wystawowy, a użytkowy

Nieprzeczytany postprzez Maksio1 » 27 paź 2011, 17:40

spójrzmy na to z innej strony w jaki sposób zaczynała się selekcja onk po II wojnie światowej.
po drugie ukątowanie i jego wpływ na walory użytkowe.

osobiście sądzę przy podparciu się wzorcami z poszczególnych okresów że typ użytkowy jest pierwszym typem a wystawowy wywodzi się właśnie z użytkowego.

są bardziej sprawne fizycznie zarówno fizycznie jak i motorycznie chodzi mi o to że są one selekcjonowane pod kontem użytkowości na zasadzie testów które są robione dla psów policyjnych. Odsyłam do standardów niemieckich tam pies musi się wykazać nie tylko eksterierowo ale także psychofizycznie
Maksio1
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: max aza
Wiek: 26
Lokalizacja: polska
Dołączył(a): 27 paź 2011, 15:00

Re: Wystawowy, a użytkowy

Nieprzeczytany postprzez Mada95 » 18 lis 2011, 21:40

Co to znaczy psychofizycznie?
Czym to się właściwie różni od psychicznie?
Mada95
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Lejdi
Imię: Magda
Wiek: 17
Lokalizacja: Gdynia
Pochwały: 2
Dołączył(a): 18 kwi 2011, 20:02

Poprzednia strona
Dział statystyki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje