Jestem przekonana, ze nie wszyscy wiedza, jak powinna wygladac podstawowa i optymalna opieka weterynarza nad naszym pieskiem w jego pierwszych tygodniach zycia. Jakich szczepien powinnismy oczekiwac przy odbiorze szczeniecia z hodowli, a jakie szczepienia nalezy zafundowac psu po zamieszkaniu z nami? Jak wyglada sprawa z odrobaczaniem?
Cytuje za portalem zwierzakowo.pl
Terminarz szczepień, jak już wspominaliśmy, każdorazowo ustalany jest z lekarzem weterynarii, jednak istnieją pewne wystandaryzowane terminy podawania szczepionek zależne od tego, w jakim wieku psa rozpoczynamy ten rodzaj profilaktyki.
Szczepienia tzw. wczesne – dla szczeniąt powyżej 6. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy zaraz po ukończeniu 6. tygodnia życia, to terminarz jego dalszych szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
* 6-7 tydzień: nosówka i parwowiroza (szczepionka specjalnie dla szczeniąt)
* 10-12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
* 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. standardowe – dla szczeniąt powyżej 9. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy po ukończeniu 9. tygodnia życia, to terminarz jego szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
* 9-10 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
* 12-14 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. późne – dla psów, którym pierwsza szczepionka zostaje podana powyżej 12. tygodnia życia
* 12. tydzień i później: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
* po 2-4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
W międzyczasie podajemy oczywiście wspomniane szczepienie na wściekliznę. Szczepionki należy powtarzać co roku.
Wyjasnienie poszczegolnych nazw chorob (animalia.pl)
Wścieklizna to choroba która zawsze kończy się dla psa śmiercią, a jednocześnie jest bardzo groźna dla ludzi. Szczepienie na nią jest obowiązkowe.
Pozostałe szczepienia są dobrowolne. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia jakie niosą w/w choroby, warto zabezpieczyć przed nimi psa.
Nosówka jest chorobą bardzo groźną szczególnie dla młodych i starszych zwierząt. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Przy tej chorobie bardzo częste są powikłania. Śmiertelność jest bardzo wysoka.
Parwowiroza i koronowiroza to choroby wirusowe. Bardzo często atakują oba wirusy na raz. Choroba objawia się brakiem łaknienia, osłabieniem psa i krwawą biegunką. Szybkie podanie leków u dorosłego psa daje dużą szansę na wyleczenie ale terapia jest długotrwała. Natomiast dla młodych psów choroby te są bardzo często śmiertelne.
Leptospiroza to właściwie grupa chorób wywoływanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepionka nie zabezpiecza psa przeciwko wszystkim rodzajom tej choroby, a tylko tymi najbardziej popularnymi. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę. Leczenie jest skuteczne ale choroba trwale uszkadza organy zaatakowane. Leptospiroza może być przeniesiona na człowieka, szczególnie poprzez kontakt z moczem chorego psa.
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba trudna do wyleczenia. Na szczęście coraz rzadziej spotykana. W jej wyniku może dojść do uszkodzenia wątroby, a jednym z powikłań jest niebieskie oko u psa. Jeśli choroba ma przebieg nadostry to rozwija się tak szybko, że w ciągu doby może doprowadzić do śmierci psa.
Kaszel kenelowy to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy. Jest uleczalna ale może powodować trwałe uszkodzenie płuc.
Podwiesiłem, Tomek.
Autor postu otrzymał pochwałę