Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Zapytania i rozmowy o hodowlach i hodowcach.

Linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 paź 2013, 10:09

Jak wiadomo są dwie linie w hodowli ONkow: eksterier i użytek.
I tu rodzi się moje pytanie, bo sama nie umiem sobie na nie odpowiedzieć:

Czy eksterier może stać się uzytkiem w hodowli? A użytek eksterierem? Co o tym decyduje jeśli tak można sobie przemianowywac swojego psa "liniowo"?
Podobno nie ma głupich pytan ;-).

Na Zawodach Psich Zaprzęgów, organizują w Minikowie dla "haszczaków" jakieś testy użytkowe, uprawniające bodajże do uzyskania certyfikatu uzytkowosci psa. Tak to zrozumiałam, ale nie chcę mieszać ;).

A jak to jest z ONkami?
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez sylwia1231 » 24 paź 2013, 12:23

:-):-)Ciekawe pytanie ,też jestem ciekawa odpowiedzi
PSY JAK LUDZIE MAJĄ DUSZE
sylwia1231
Losowy avatar
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zizi
Imię: sylwia
Wiek: 43
Lokalizacja: k-pomorskie
Pochwały: 3
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:20

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 24 paź 2013, 12:28

Znalazłam to na stronie jednej z hodowli i ukradłam :ooops:Właścicielu drogi wybacz, ale to z sympatii do Twoich psów.

Mówimy, że dany pies pochodzi z „linii użytkowej” wtedy i tylko wtedy, gdy rodzice i dziadkowie (przynajmniej dwa pokolenia przodków), posiadały wyszkolenia obronne dla psa IPO 3 lub ScH3 i dla suki IPO1 lub SCH1, lub inne specjalistyczne szkolenia poszukiwawcze lub pasterskie, określone w przepisami FCI lub specjalistycznymi wyszkoleniami formacji mundurowych (tą zasadę przyjęto w Niemczech już 1937 roku). Mówimy, „pies użytkowy” wtedy, jeśli posiada wspomniane wyszkolenie użytkowe. Należy pamiętać również o tym, że umaszczenie wilczaste lub czarne nie świadczy o tym, że pies pochodzi „z linii użytkowej”.
Szpak
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ursa
Imię: Baśka
Lokalizacja: PL
Pochwały: 13
Dołączył(a): 20 lip 2012, 08:35

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 24 paź 2013, 12:30

Aga - nie ma oficjalnie dwóch linii owczarków niemieckich. Więc nie można sobie nic przemianować :lool:.

Szpak napisał(a):Znalazłam to na stronie jednej z hodowli i ukradłam :ooops:Właścicielu drogi wybacz, ale to z sympatii do Twoich psów.

Mówimy, że dany pies pochodzi z „linii użytkowej” wtedy i tylko wtedy, gdy rodzice i dziadkowie (przynajmniej dwa pokolenia przodków), posiadały wyszkolenia obronne dla psa IPO 3 lub ScH3 i dla suki IPO1 lub SCH1, lub inne specjalistyczne szkolenia poszukiwawcze lub pasterskie, określone w przepisami FCI lub specjalistycznymi wyszkoleniami formacji mundurowych (tą zasadę przyjęto w Niemczech już 1937 roku). Mówimy, „pies użytkowy” wtedy, jeśli posiada wspomniane wyszkolenie użytkowe. Należy pamiętać również o tym, że umaszczenie wilczaste lub czarne nie świadczy o tym, że pies pochodzi „z linii użytkowej”.



Kwalifikując w ten sposób, wiele "użytków' nie byłoby użytkami, a wiele eksterierów byłoby "użytkami". :roftl:
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Avatar użytkownika
Hodowca
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Wiek: 52
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 51
Dołączył(a): 16 kwi 2012, 13:01

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 24 paź 2013, 13:08

Są chyba hodowle,które mieszają eksteriery z użytkami.
A taki hodowca owczarków użytkowych-prowadzi,kontynuuje jakąś linię psów.I dlaczego mówi się,że są użytkowe?
Czy na to wpływ ma tylko pochodzenie,wyszkolenie przodków i wygląd?
Bo przyzwyczailiśmy się,że czarne i wilczaste to użytki.I te chudsze,z prostym grzbietem ;-)
No i często odbywały się dyskusje,że użytek to pracoholik,że zwykły przewodnik sobie z nim nie poradzi,nie ogarnie tych silnych popędów.
A eksterier to ma pachnieć na kanapie.Wszyscy wiemy,że to nieprawda.
Też jestem ciekawa.Nigdy się nad tym nie zastanawiałam.
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Avatar użytkownika
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Wiek: 37
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 14
Dołączył(a): 01 cze 2012, 21:57

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 paź 2013, 13:55

No dalej nic nie wiem :):):).

Skoro "oficjalnie" nie ma, a "nieoficjalnie" są to może wyjść z tego niezła draka. Czyzbym zadała kłopotliwe i niebezpieczne pytanie? :D
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 24 paź 2013, 14:35

Na chłopski rozum - to ta sama rasa, więc na pewno krzyżować można, pytanie tylko po co? Z założenie hodując użytki godzimy się na to, że championami na wystawach nie będą, a mając eksteriery stawiamy właśnie na wystawy, więc mieszanie linii działa na szkodę jednym i drugim. Jakie będą szczeniaki i dla kogo? Przecież to nie jest tak proste by były w połowie mniej/bardziej kątowane i w połowie mniej/bardziej temperamentne :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 41
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 42
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 paź 2013, 14:43

Grażynko - Nazgul jest mixem tych dwóch linii (Galati Dorplant eksterier, VAT Cevaro użytek), więc odpowiadam na pytanie: dla mnie jest OK :lool:.
Ale nie o krzyżowanie linii mi chodzi.

A o "zakwalifikowanie" np. wybitnego eksteriera jako użytka i na odwrót - pięknego uzytka jako eksteriera.
Z uzytka na eksteriera to chyba nie trudne???
A jak można "przekwalifikować" wybitnego eksteriera na użytka???
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez edyciak » 24 paź 2013, 14:54

Agnieszka , eksterier różni się linią grzbietu ale i charakterem . Eksteriery , niestety mają zniszczony charakter , gdyż niestety dla wielu hodowców to się liczy . Ale zaznaczam , ja tu znawcą nie jestem ;)To raczej moje przypuszczenia :-)

Ale znalazłam taki artykuł na stronie hodowli i mi się podobał , więc wklejam ... :ooops:choć może troszkę inny temat ;)

http://www.gallager.pl/moja_pasja/index ... eka&aid=13
edyciak
Avatar użytkownika
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Edoras Zwinger
Imię: Edyta
Wiek: 46
Lokalizacja: Podbeskidzie
Dołączył(a): 23 kwi 2013, 22:43

Re: linia eksterierowa i użytkowa - pytanie.

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 paź 2013, 15:19

Edyta, eksterier nie oznacza zła. Zło to pseudohodowcy. Jak również hodowcy, którzy przykładaja uwagę tylko do wyglądu, nie patrząc absolutnie na zdrowie i charakter.

Mamy na forum wieeele super fajnych eksterierów :).
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post