Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Re: Czy OBM podzieli los dalmatyńczyków? Petycja.

Nieprzeczytany postprzez Joan » 18 cze 2015, o 14:15

Niektóre "ex" są zdrowe, niektóre nie. Użytki też niektóre są zdrowe, niektóre nie. Ludzie też - niektórzy są zdrowi, niektórzy nie. Wartość relacji - czy to z człowiekiem czy z psem - nie polega na tym, czy jest on zdrowy czy nie... Przepraszam za to stwierdzenie, ale już słyszałam od sportowca, że uśpiłby psa z wątpliwymi stawami (uwaga: z "wątpliwymi", a nie z chorymi), więc może nie szukajmy winy w filmach, a w niedorozwoju emocjonalnym społeczeństwa. I nie ma tu nic do rzeczy "poprawność polityczna", która już z samego założenia jest pustym sloganem kompletnie mijającym się z rzeczywistością ("poprawność polityczna" najczęściej abstrahuje od faktów!). Nazywajmy rzeczy po imieniu, pamiętając też o tym, że pies to nie samochód.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 18 cze 2015, o 14:24

Asiu, ja wiem, że pies chory też zasługuje na miłość, ale po co rozmnażać psy, które ledwo chodzą? A, że w badanich nie ma dysplazji to znaczy już, że wszystko ok? Rzecz nie dotyczy oczywiście tylko ON.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Joan » 18 cze 2015, o 14:42

Chyba się nie zrozumiałyśmy.
Nie, nie jest ok bo badania robi się za wcześnie, po drugie właściwie mało dowodzą, skoro wprawny radiolog nie potrafi (bo się nie da) odróżnić wady wrodzonej od nabytej np. w gnieździe. (Po latach obserwacji stwierdzam, że to po prostu biznes, jak każdy inny, w niczym nie pomagający w utrzymaniu zdrowia.)
W mojej wypowiedzi chodziło mi o to, że nie filmy są winne czy jakaś rasa ulega degradacji. Jeśli pies jest traktowany utylitarnie, to najpopularniejszy będzie ten, który stanął na podium, a w pierwszej mojej wypowiedzi zaznaczyłam, że hodowle jako takie (nawet bez "mody" na określoną rasę) już same załatwiają to, że psy są coraz bardziej chore, coraz mniej sprawne i coraz więcej kłopotów przysparzają właścicielom - złym zdrowiem ( bo wydatki) i złym charakterem (bo strata czasu, pieniędzy na szkoleniowców, behawiorystów etc., a i tak geny najwięcej zaważą na "całokształcie").

P.S. A z tą petycją " do wszystkich związków kynologicznych i sędziów eksterieru o powrót tego psa (ON) do normalnej sylwetki. I z apelem, aby nikt nie kupował szczeniaków kicających jak zajączki, opierających się na śródstopiu", której pomysł wysunęła Pani Zofia - jestem jak najbardziej ZA. Tylko jakoś nie wierzę, że ktoś to weźmie pod uwagę...

P.S.2 Niemcy już odchodzą od "kątowanej" sylwetki, ale zanim wszyscy do tego dojdą, to nie będzie już "czego zbierać"...
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez norineko » 18 cze 2015, o 15:20

Pani Zofia się nieco oburzyła na nazywanie OBM kundelkiem nawet, jeżeli to tylko powtórzenie opini osób postronnych, tzw. speców spacerowych :-) Czyli jednak coś jest na rzeczy ;-)
Nie wiem, czy OBM z wyglądu mi się podoba, ale z drugiej strony w pierwszej chwili strasznie nie podobał mi się fizycznie mój Czarek, choć charakter miał boski. Z kolei podoba się nie wiedzieć czemu ludziom, którzy paradoksalnie uważają go za rasowego, a on naprawdę raczej jest mieszańcem :-P

Dokładnie potwierdzam to, co powiedziała Wadera - psy krótkowłose są uważane przez ludzi za kundle, jeżeli nie kojarzą im się z jakąś znaną rasą, np. jamnikiem czy beaglem. Chudy, krótkowłosy pies o czarnej kufie i prostym grzbiecie wygląda dla ogółu jak wiejski piesek latający po podwórku. W życiu nikt nie pomyśli (kto nie zna rasy OB), że OBM może być psem rasowym.
Ludzie, którzy mniej więcej kojarzą co to "wilczur" nie wiążą użytka z jedną i tą samą rasą. I też niechętnie będą chcieli takiego psa mieć, bo "burek". Ani nie wygląda na rasowego (jak DON) ani umaszczenie atrakcyjne, ani inni ludzie nie będą podziwiac urody. To raczej psy dla koneserów. Najlepszy dowód to to, że w schroniskach psy w typie użytków o pokroju, wyglądzie, budowie i nawet charakterze użytków nie są adoptowane, bo "kundle". Gdy wystawić do adopcji dwa psy - w typie DON i w typie użytka - użytek będzie mógł czekać latami w boksie i raczej nikt go nie zauważy.

Co do określenia kundelek - no cóż, niestety zgadzam się, jest to dość pejoratywna nazwa i już samo jej brzmienie powoduje dysonanse wśród ludzi. Bo o ile ja akurat wolę mieszańce, psy zdrowe i nie chcę mieć psa czystej rasy ukierunkowanego w jakikolwiek sposób przez człowieka (gdyż wiąże się to zawsze z pulą minusów, których należy się spodziewać, głównie minusów zdrowotnych bądź cech fizycznych czy psychicznych typowo rasowych niekoniecznie mnie zachwycających) o tyle ogół przynajmniej naszego społeczeństwa niestety chełpi się posiadaniem czegoś wysokiej jakości czego miarą ma być rasowość psa (czyli tego lepszego, prawdziwego, o określonych supercechach) oraz tę swoją rzekomą wyższość okazuje ludziom posiadającym psy nierasowe.
Drażni mnie np. zaczepianie mnie na ulicy i wysłuchiwanie wygłaszanych z wyraźnym politowaniem komentarzy typu "o, ten pies to ze schroniska, bo widać, że kundel". Żaden z moich psów nie ma na czole napisane "schroniak", pracują, trenują OBI, tropią, zachowują się normalnie, są grzeczne i nieproblemowe, nie zachowują się jak rozwydrzone rzesze rasowych i w typie psów różnej maści więc nie ma powodu, by litować się nad nimi. Moje psy są traktowane przez obcych jak podmioty "specjalnej troski" i to bywa wręcz irytujące. Ludzie uważają psy ze schroniska na start za upośledzone i problemowe. Nawet moi dobrzy znajomi, gdy mówię czasem o moich psach mówią - no wiesz, ale na te twoje psy to ty nigdy liczyć nie możesz, ich się nie wychowa, one cię nie obronią, to tylko kundelki ze schroniska. Dostaję wtedy białej gorączki, choć wiem, że to bzdury wyssane z palca, ale jednak mentalność ludzi mnie powala. Lekceważące spojrzenia są naprawdę irytujące.

Natomiast chciałam Ci podziękować Asiu za Twoje posty, które podsumowują także mój punkt widzenia, wyjęłaś mi to niemal z ust :)

ps. Odnośnie petycji - dyskusje na fb choćby w grupach miłośników ON są na żenującym poziomie. Miłośnicy ex wmawiają kłamstwa właścicielom użytków, twierdzą, że kątowanie nie ma wpływu na zdrowotność i sprawność fizyczną psów, zachwycają sie sylwetką szorujących po ziemi zadem championów i na potęgę promują swoje hodowle takich kalek. A ludzie im wierzą, bo większość jednak kojarzy rasę z umaszczeniem Rexa, Aleksa i Szarika. To się podoba ikażdy chce mieć psa rozpoznawalnego. Gusta można kształtować, ale trzeba mieć mocny piar, a to mają hodowcy ex. Mają też potężne zaplecze medialne (historyczne m,in., za to działające na wyobraźnię). Trudno z tym walczyć. Ludzie ogólnie mało myślą, są mało logiczni i elastyczni. Podpisałabym taką petycję, ale wątpię w szanse powodzenia. Bo minusem może być popsucie linii użytkowej... Na przykład.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 18 cze 2015, o 15:47

Jeszcze raz powtarzam - nie oburzyłam się. Dziesiątki jak nie setki razy słyszałam od kompletnych laików dziwniejsze określenia malinois. Zdziwilam sie, że nie można zauwazyć celowości budowy tego psa.

I okreslenie "kundelek" dla mnie nie jest pejoratywne. Oznacza dla mnie psa o mniej przewidywalnych predyspozycjach charakteru i cechach wyglądu - zwłaszcza gdy patrzymy na szczeniaka. I tyle.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Joan » 18 cze 2015, o 16:38

Pani Zofio, ja bardzo przepraszam, ale ogólnie nie rozumiem "celowości budowy" np. psa pod OBI. Wilk np. jest zbudowany w celu przetrwania w warunkach naturalnych (dzikich). Tak samo są (były, powinny być) zbudowane psy. Ja zrozumiałam tę "celowość" jako efekt działalności człowieka a nie natury. Niestety, jasna i zrozumiała , a także chwalebna jest "celowość" natury, w przeciwieństwie do uzurpowania sobie praw do tejże działalności przez człowieka, bo myśli, że może zastąpić naturę i selekcję naturalną . Nie może, bo każdy ludzki cel jest okupowany zniszczeniem na innej płaszczyźnie tego, co już "przemyślała" (skonstruowała, wypraktykowała) natura. Co z tego, że pies rasowy hodowany z "celem pod sport" - budową przypomina sprawnego wilka, skoro znajduje się w "wąskim gardle" i z powodu zawężenia puli genowej ujawniają się u niego choroby?

Maliniaki, jako jedna z niewielu ras mają sylwetkę zgodną z anatomią. Jeśli ją jeszcze mają, to dlatego, że nikt przy nich zbytnio nie majstrował. Dla mnie są piękne.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 18 cze 2015, o 17:15

Obi jest możliwe dla każdego psa; jest sportem mlodym, nie stawia wymagań budowie - każdy pies może się sprawdzić w obi.
Wśród przodków nalinois najprawdopodobniej jest chart szkocki. Malinois miał byc psem dość lekkim, bardzo szybkim, ale nie takim krótkodystansowcem jak chart. Bardzo duże rozwarcie pyska gwarantuje mocny, głęboki chwyt. Prawidłowe rozwarcie pyska jest tak duże, że bez trudu można obejrzeć swobodnie dyszącemu psu wszystkie zęby z trzonowcami włącznie. Preferowany ongiś zgryz cęgowy zapobiegał jednak kaleczeniom owiec - płaski szczyp za futro nie jest kaleczący. Możliwość różnorodnej pracy (oprócz zdolnosci pływackich czy norowania :lool: ) widać w budowie tego psa.

Ze względu na nie tak często spotykane aż takie swobodne rozwarcie pyska - poproszę jednak Waderę o wrzucenie fotki demonstrującej także właśnie to.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez norineko » 18 cze 2015, o 18:56

Wydaje mi się jednak, że przeciętny człowiek w maliniaku zobaczy psa o budowie zwykłego psa, podwórkowego, typowego. Dlatego uzna, że to kundelek. Celowość budowy zobaczy fachowiec. Jednak czy w przypadku kundelka dorosłego nie widać też budowy pokazującej jego predyspozycje? Bo moim zdaniem widać, oczywiście u danego osobnika, ale widać.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 18 cze 2015, o 19:20

U kundelka to jest kinder-niespodzianka :roftl: Budowa nie musi odpowiadać predyspozycjom charakteru i odwrotnie = predyspozycje charakteru nie muszą byc podparte bbudową. Raczej będzie to majsterklepka po trochu od wszystkiego, a nie specjalista.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez xxxkaluniaxxx » 18 cze 2015, o 19:41

norineko napisał(a):Wydaje mi się jednak, że przeciętny człowiek w maliniaku zobaczy psa o budowie zwykłego psa, podwórkowego, typowego. Dlatego uzna, że to kundelek.

Moja mama jak pierwszy raz zobaczyła maline stwierdziła że to niezbyt urodziwy ONek :roftl: więc może to faktycznie jakaś szansa dla belgów przed modą :-P chociaż patrząc na inne rasy które dla innych są nieatrakcyjne a modne się stały, marnie to widzę :-(

ja tam moją kinder-niespodziankę uwielbiam :D może to zwykły, rodowity z wsi pochodzący, wyglądający jak skrzyżowanie świni wietnamskiej z nietoperzem kundel ale mój kundel :lool:
xxxkaluniaxxx
Moderator
Owczarek niemiecki: Kala[*] & Panda
Imię: Weronika
Pochwały: 9

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje