Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez derk » 22 sty 2013, 15:24

Od ponad dwóch tygodni próbuję oduczyć Nesi załatwiania się w domu. Bardzo często wychodzę z nią na dwór - po zabawie, po jedzeniu itp. Jeśli uda jej się załatwić na dworze chwalę ją i nagradzam, niestety niekiedy nawet pomimo długiego spaceru nie załatwi swoich potrzeb - a zrobi to zaraz po powrocie do domu. Nesi w żaden sposób nie sygnalizuje chęci załatwienia się . W domu załatwia się w różnych miejscach, gdy jej się to zdarza dostaje ustną reprymendę i wynoszę ja na dwór. 25 stycznia będzie miała trzy miesiące. Może ktoś zna skuteczny sposób lub miał taki sam problem?

Jeśli to zapytanie umieściłem w złym dziale - proszę o przeniesienie we właściwe miejsce.
derk
Losowy avatar

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez beata1965 » 22 sty 2013, 16:31

Witam, powiem jak było w przypadku mojej suczki. Miała 11 tygodni kiedy zamieszkała z nami i jeszcze nie panowała nad tymi sprawami. Załatwiała się oczywiście w domu ale przeważnie w jednym miejscu.
Na spacerach traciłam cierpliwość ponieważ uparcie trzymała i po powrocie szczęśliwa leciała w swoje ulubione miejsce załatwić się. Mopik w gotowości całą dobę i się jakoś żyło... ;-):roftl:
Ktoś mi poradził aby zabierać na spacer kawałek gazety lub kartonu na którym był jej mocz i dawać jej do wąchania jednocześnie rozkładając na ziemi i tak też robiłam. Każde załatwienie na dworze wynagradzałam chwaleniem, a niekiedy smacznym kęskiem.

Pomalutku i się psina nauczyła wynosić z domu, a nie przynosić :lool:

Twoje reakcje są jak najbardziej prawidłowe :ok:Życzę cierpliwości :-)
ObrazekObrazek
boni-idylla-t1491.html
beata1965
Avatar użytkownika
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Boni
Imię: Beata
Wiek: 54
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 3
Dołączył(a): 06 gru 2011, 19:40

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 22 sty 2013, 17:45

Ustna reprymenda, gdy pies zalatwia się w domu, może być skojarzona w sposob nieoczekiwany dla wlasciciela. Pies zacznie bać się zalatwiania w bliskości człowieka. Proponuję na spacerze intensywną zabawę, co zawsze pobudza fizjologię u szczeniaka. Proponuje też zrezygnować z reprymendy w domu - na pewno nie będzie prawidłowo zrozumiana, lepiej cały czas uważać i wynosić sczeniaka po każdym jedzeniu, spaniu, zabawie - tak małe szczenię potrzebę może sygnalizować tylko sekundką węszenia czy szukania miejsca. I na ogół nie wytrzyma bez siusiania nawet trzech godzin.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 76
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 127
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 22 sty 2013, 18:14

U nas było tak: jak Falko był malutki, to biegaliśmy z nim siusiu po każdym spaniu, jedzeniu, zabawie. Zdarzało się, że w tak zwanym między czasie również. ;)Przez pierwsze dwa miesiące nie przespaliśmy ani jednej nocy, zaciskaliśmy zęby ze zmęczenia,ale wiedzieliśmy,że warto się pomęczyć. I tak się stało, mały szybko nam to wynagrodził.
Jeżeli chodzi o karanie i nagradzanie, to robiliśmy tak: szczeniak nawet jak już przy nas nasikał, to i tak nie robiliśmy z tego afery- trudno przeoczyliśmy ten moment, potem i tak był wynoszony na dwór.
Jak załatwiał się w naszej obecności na dworze, to chwaliliśmy bardzo entuzjastycznie. Maleństwo zaskoczyło bardzo szybko o co chodzi, i po kilku dniach piszczał rozpaczliwie kiedy już nie mógł wytrzymać.
Jak biegiem zakładaliśmy buty, a małemu poleciało, to wołaliśmy "nie" żeby przerwać siusianie i szybko na dwór, nawet na boso.
Na szczęście trwało to króciutko, może kilka tygodni, potem czas na siurkanie wydłużył się tak do 3 godzin. ;)
Nigdy, ale to przenigdy nie przyszło nam do głowy skarcić malucha przy załatwianiu się.
Teraz mam psa, który na osiedlu domaga się wręcz, by po nim sprzątnąć "grubsze sprawy"
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Lokalizacja: Nad Słoną Wodą
Pochwały: 23
Dołączył(a): 26 wrz 2012, 09:06

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez Kalten » 23 sty 2013, 08:29

My z Brunem mieliśmy bardzo łatwo bo już w hodowli został nauczony załatwiać się na gazetę i u nas też tak robił. Wychodziliśmy z nim co 2h przez całą dobę. Już po pierwszym razie na dworze widać było, że załapał "o co chodzi" i niedługo potem mogliśmy sprzątnąć gazety. Byłem w szoku bo z poprzednim psem było o wieeeeele trudniej. Uparcie robił w domu. Na spacerze nie zrobił nic tylko zanosił do domu :mur:Dostawał ochrzan jak go przyłapałem na gorącym uczynku. Teraz już wiem, że to niekoniecznie było potrzebne :ooops:Kiedyś odczekałem z pół godziny po jedzeniu i zabrałem go na dwór. Chodziłem z nim około półtorej godziny. Piszczał, ciągnął do domu, nie wiedział co ze sobą zrobić, aż w końcu nie wytrzymał i załatwił się na dworze. Odtańczyłem wtedy taniec radości :lool:Dostał kilka ciastek i od tamtej pory pomalutku, małymi kroczkami jakoś zrozumiał, że dom to nie kibelek ;)Nauczył się nawet, że po każdej kupce czy siusiu dostaje ciasteczko i siadał przede mną w oczekiwaniu na nie :DNiestety czasem mu się zdarzało zrobić w domu np. kiedy byliśmy w pracy, albo w nocy. Niby przychodził żeby obudzić, ale trzeba było natychmiast wstać i iść bo inaczej sam się "obsłużył". Bruno to wejdzie na głowę żeby obudzić, a Bary miał to gdzieś - nie wstajecie to będziecie mieli sprzątanie :mur:
ObrazekObrazek
Kalten
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Bruno
Imię: Hubert
Wiek: 39
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Dołączył(a): 25 cze 2012, 08:37

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 23 sty 2013, 09:21

Ja bardzo cenię sobie sen :roftl:. Po prostu nie ma mowy, żebym w nocy wstała i wyprowadziła szczeniaka, ponieważ kiedy już zasypiam, to śpię snem kamiennym i nawet jeżeli się przebudzę, jestem tak nieprzytomna, że nie ma mowy, żebym się podniosła z łóżka. Więc na noc rozkładałam podkłady niemowlęce na podłodze. W początkowej fazie podkłady leżały całą dobę, bo Młodą trzeba było najpierw nauczyć załatwiać się na nie, poza tym leżały na wszelki wypadek, gdybym nie zdążyła jej wynieść. W dzień pilnowałam, wynosiłam tak, jak wskazuje pani Zofia, po zabawie, jedzeniu, spaniu, przynajmniej co dwie godziny. Ostatnie wyjście ok. 23:00 i spać. Po miesiącu b. rzadko zdarzało jej się nie zasygnalizować w dzień, nad ranem wciąż sikała na podkład. Po kolejnym mogłam zlikwidować podkłady, bo trzymała całą noc, a jak wstawałam głośnym pyszczeniem dawała znać, że pora się pospieszyć. Wychodzi więc, że dwa miesiące trwało oduczanie załatwiania się w domu, przy odpuszczeniu wychodzenia na dwór w nocy.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Wiek: 47
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 29
Dołączył(a): 13 lut 2011, 09:11

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez sylwia1231 » 25 sty 2013, 19:34

Może mój sposób jest brutalny ciut ale , skuteczny w dzień po każdym spaniu piciu na dwór.w nocy to jest ten brutalizm,mam smycz 3 metrową pies na smyczy przywiązany do klamki na swoim posłaniu oczywiście ,z dostępem do wody .U nas po 3 dniach już było po problemie ,piesek na swoje posłanie nie załatwi się,a druga sprawa w nocy co 3 godziny biegałam na siusiu,
PSY JAK LUDZIE MAJĄ DUSZE
sylwia1231
Losowy avatar
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zizi
Imię: sylwia
Wiek: 43
Lokalizacja: k-pomorskie
Pochwały: 3
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:20

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez Yustyna » 26 sty 2013, 11:46

Podobnie jak wszyscy: zasada.. co chwila na spacerek. Ręce mi opadały. Ze zmęczenia ( 3- cie piętro - noszona w dół i w górę) i z rozpaczy. Gazetki nie pasowały, podkłady były super do zabawy i targania. Mop, szmaty non stop w użyciu. Gdzieś wyczytałam, że pies jest w stanie wytrzymać mniej więcej tyle ile ma miesięcy. Chyba mogę potwierdzić na swoim przykładzie. Zero oczywiście krzyków itp. 3 głębokie wdechy, sprzątanie i obserwacja. W końcu trochę zaczęłam ją "czytać". Nie ukrywam, iż zdarzyło mi się parę razy wylecieć w piżamie na ulicę..Trudno. Pomogło zdecydowanie wynoszenie szmatki ze sprzątania nie wypłukanej. I potem zostawianie jej na trawniku. W jednym miejscu. W końcu zaskoczyła. Raz ktoś lub coś przeniosło tą szmatkę ciut dalej.Strasznie jej szukała. Znalazłyśmy ciut dalej. Pełnia szczęścia. Potem szmatkę wyrzuciłyśmy. zostało jej miejsce. No i potem poszło jak z masła. Od razu zaznaczam. Wzięłam ją - jak miała 3 miesiące. Myślę, iż trwało to ok 3 tygodni.. do 1 miesiąca. Też byłam załamana. Wtedy wydawało mi się, że to trwa wieki..Spokój i cierpliwość. Myślę, iż to najkorzystniejsze co możemy w tym okresie zrobić. Powodzenia!
Yustyna
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Cookie i Abby
Imię: Justyna
Wiek: 51
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 2
Dołączył(a): 16 gru 2012, 20:34

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez Nakasha » 26 sty 2013, 17:12

To normalne, że szczeniak załatwia się w domu. Może się to zdarzać nawet w wieku 6, 7 czy 8 miesięcy. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. :)

Reprymenda może być źle skojarzona - jako brak pozwolenia na sikanie w obecności właściciela. A tego nie chcemy. ;)Tak samo wynoszenie na dwór po załatwieniu się w domu. To ma być nagroda? Czy kara?...

Najlepiej wyznaczyć pieskowi jedno miejsce w domu, gdzie MOŻE się załatwiać. I nauczyć go załatwiania się w to jedno miejsce. Szczeniaki sygnalizują potrzebę, tylko trzeba umieć to zauważyć, np. są niespokojne, kręcą się, itp. Po każdej zabawie, jedzeniu, spaniu, piciu, gdy piesek jest niespokojny i się kręci, najlepiej delikatnie - bez krzyczenia i gwałtownych ruchów - wziąć go na ręce i przenieść w wyznaczone miejsce. Nagradzać gdy załatwi potrzebę w domu - w tym specjalnym miejscu - i na podwórku. Potem nagradzać tylko załatwianie się na podwórku.

Maluchy mogą robić siku 12 razy dziennie, a kupy nawet z 8. To normalne, trzeba ten okres po prostu przeczekać i na spokojnie uczyć zachowywania czystości w domu. :)
Nakasha
Avatar użytkownika
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nemo, Nala i Shira
Imię: Agnieszka
Wiek: 33
Lokalizacja: Kuriany - Białystok
Pochwały: 7
Dołączył(a): 06 paź 2011, 08:18

Re: Jak oduczyć psa załatwiania potrzeb w domu?

Nieprzeczytany postprzez derk » 08 lut 2013, 11:31

Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc. Nesi nauczyła się załatwiać potrzeby podczas spacerów, pewnie że zdarzają się jeszcze wypadki ale to normalne :)
derk
Losowy avatar

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post