Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Klikier ....

Nieprzeczytany postprzez monika » 26 lut 2012, o 13:42

Dawno temu, miałam pieska w typie Yorka i "szkoliłam" go właśnie klikierem. Pierwsze co robiłam to wołałam psa po imieniu, kiedy przychodził "klik" i smakol. W ten sposób psiak skojarzył "klik" z dobrze wykonanym zadaniem. Dopiero później uczyłam go siad. Tu masz fajny link o "klikaniu" ;-)

http://members.westnet.com.au/b-m/
monika
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 26 lut 2012, o 14:21

osobiście uważam, że łatwiej psa nauczyć siad smakołykiem niż klikaniem...
wystarczy wziąć do rękę lekturę Pani Zofii Mrzewińskiej i nauka idzie jak burza!
Klikanie zostawiam sobie na rzeczy które są "sztuczkami", ale głównie używałam metody klikerowej do targetowania nosem i łapami.
A ten poradnik p. Waldoch jest naprawdę fajny napisany, sama mam go wydrukowanego od dawien dawna, ale nie ma to jak żarełko :)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez monika » 26 lut 2012, o 18:44

Ja teraz nie "klikam", szkolimy się bez klikiera, a różnica jest taka, że przy klikierze nie trzeba używać pochwały słownej bo zastępuje ją "klik" w klikierze ;-) A nauka siadania, wygląda dokładnie tak samo.
monika
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 26 lut 2012, o 18:48

No tak wybacz. Mnie głównie kliker kojarzy się z wyłapywaniem czynności, z móżdżeniem przez psa co by tu zrobić żeby dostać nagrodę... a przecież nigdzie nie pisze że nie można naprowadzać na siad smakołykiem, wręcz też jest taka opcja ;-) Mea culpa :)
Nie mniej jednak własny głos ma się ze sobą wszędzie, a kliker - nie zawsze ;)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez AM-ON » 26 lut 2012, o 20:51

monika napisał(a):Ja teraz nie "klikam", szkolimy się bez klikiera, a różnica jest taka, że przy klikierze nie trzeba używać pochwały słownej bo zastępuje ją "klik" w klikierze ;-) A nauka siadania, wygląda dokładnie tak samo.

No właśnie nie do końca, chyba że chce się mieć znudzonego psa, bez pozytywnych emocji. Bardzo ważne jest chwalenie przy klikerze. Kliker jest tylko jest markerem, że pies zrobił coś dobrze i dostanie nagrodę a najważniejsza jest nie sama nagroda tylko otoczka ;-)
Pozdrawiamy
Aneta oraz Hot, Mini-Me, Kenny [*] & Gwen [*]

Obrazek
AM-ON
Szkoleniowiec
Owczarek niemiecki: Ares EMiTom [*]
Imię: Aneta
Pochwały: 17

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 26 lut 2012, o 21:39

mi się wydaje, że klikier jest dobry w momencie, gdy chcemy zaznaczyć daną czynność, która pies robi dobrze :)
choć mu w ten sposób się nie uczymy, a klikier gdzieś leży :D
kalyna
Moderator
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez monika » 26 lut 2012, o 22:18

Aga i N napisał(a):a przecież nigdzie nie pisze że nie można naprowadzać na siad smakołykiem, wręcz też jest taka opcja

Aga, ja przecież napisałam, że nauka siadania wyglada dokładnie tak samo ;-)

AM-ON napisał(a):Bardzo ważne jest chwalenie przy klikerze

Ja równiez chwaliłam słownie, wychodziło to samoistnie. Zresztą jak napisałam, ja "szkoliłam" psa, użyłam specjalnie cudzysłowu, bo to co robiłam była raczej zabawa. Nie jestem ekspertem, dlatego wstawiłam link dla Bejti, która jak domniemywam chce szkolić właśnie poprzez klikier :-) A książki p. Zofi oczywiście polecam, sama mam kilka w domu :ok:
monika
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Aisance » 28 lut 2012, o 15:04

osobiście uważam, że łatwiej psa nauczyć siad smakołykiem niż klikaniem...

Naprowadzaniem pewnie niektóre rzeczy łatwiej, ale ja wolę żeby pies myślał co robi i sam do tego doszedł ;) Nauczony kształtowania będzie w przyszłości oferował różne zachowania, są rzeczy, które bez klikera ciężko byłoby zrobić. No i kliker przede wszystkim sprawdza się w precyzyjnym nagradzaniu.
Hodowla owczarków niemieckich jest hodowlą psów użytkowych, albo nie jest wcale hodowlą owczarków niemieckich.
Aisance
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Barsa
Imię: Monika

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 28 lut 2012, o 16:10

Aisance - napisałam w moim przed ostatnim poście, że są rzeczy które łatwiej nauczyć psa poprzez kształtowanie jak za pomocą smakołyka. No na przykład targetowanie czegoś łapami. A jaka przy tym zabawa ;-)
Także ja jestem zwolennikiem tej metody ale nie do podstaw typu siad/zostań/waruj/stój/weź/rewir/nie podejmowania jedzenia itd. ;-)
Chętnie za to nauczyłabym psa za pomocą tej metody idealnego równania kontaktowego - bez wyprzedzania :-)

Aga i N
Owczarkowa wyga

Nieprzeczytany postprzez AM-ON » 28 lut 2012, o 16:15

Aga i N napisał(a):Także ja jestem zwolennikiem tej metody ale nie do podstaw typu siad/zostań/waruj/stój/weź/rewir/nie podejmowania jedzenia itd. ;-)
Chętnie za to nauczyłabym psa za pomocą tej metody idealnego równania kontaktowego - bez wyprzedzania :-)

Ja wyklikałam całe sportowe posłuszeństwo mojego maliniaka. Wszystko: od chodzenia na kontakcie, komend w statyce, w marszu i biegu (siad, waruj, stój) do aportowania po płaskim i przez przeszkody.
Pozdrawiamy
Aneta oraz Hot, Mini-Me, Kenny [*] & Gwen [*]

Obrazek
AM-ON
Szkoleniowiec
Owczarek niemiecki: Ares EMiTom [*]
Imię: Aneta
Pochwały: 17

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje