Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Bejti » 01 paź 2013, 12:51

Tak jak Beata napisała, jest wiele różnych teorii, ja niedawno usłyszałam od pewnego szkoleniowca, że dominacja w stadzie, psio-ludzkim", że tak się wyrażę, nie istnieje, że słowo dominacja, to czysty PR dla wszelkiego rodzaju programów o szkoleniu psów, że tak na prawdę pies nie jest w stanie zdominować człowieka, chociażby dlatego , że to człowiek decyduje o tym czy pies dzisiaj zje czy nie, czy otworzy drzwi na ogród czy nie, że dominacja jest wygodnym określeniem na nasze błędy przy układaniu psa.
Więc jak to jest z tą dominacją? Zarówno w relacjach psio ludzkich jak i psio - psich :)
Pytam dlatego, że wiele osób zwraca mi uwagę na to, że Aria jest agresywna i mocno dominująca. Aria nigdy nikomu krzywdy nie zrobiła, kocha wszystkich ludzi, ale odkąd pojawił się Drago, troszkę inaczej reaguje na psy, zwłaszcza te z którymi bawi się Drago, odgania je od niego, czasami już z odległości potrafi gonić dopóki nie powali, podetnie łapy, pies się przewróci i wraca zaraz z powrotem.

Eleganckie torebki damskie https://mybaze.com/pl/torebki-damskie/__styl-elegancki na każdą okazję.
Bejti
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aria & Drago
Imię: Beata
Wiek: 37
Lokalizacja: Kilkenny, Irlandia
Pochwały: 15
Dołączył(a): 09 lut 2012, 23:49

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Joan » 01 paź 2013, 13:06

Ustaliliśmy przecież, że agresja nie ma nic wspólnego z dominacją i odwrotnie.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez norineko » 01 paź 2013, 14:18

Nie interpretowałabym zachowania Arii jako "dominacji". Absolutnie. Moim zdaniem to zachowanie konkurencyjne albo .... no cóż, mam jeszcze jeden pomysł na wyjaśnienie, ale o tym za chwilę. Czy Aria bardziej stara się zdystansować suczki czy też nie ma to znaczenia?
Moja suka zachowuje się identycznie, gdy jakaś inna suczka zbliża się do Czarka. Dla mnie to zachowanie ma zupełnie inny wydźwięk. Przypomina mi to takie coś:
"Ty tutaj, pamiętaj, jeżeli się zbliżysz do mojego.....(niepotrzebne skreślić) i zrobisz mu jakąkolwiek krzywdę, to ja Ci łapy z futrem powyrywam, i stać mnie na to! ZROZUMIANO?! No to pamiętaj!!!"
Czyli wg niektórych suka jest "dominująca". No ale Czarek też wpada w szał, gdy widzi w towarzystwie Leny psa, szczególnie takiego, który jej się podoba i jest "duży". Czyli też jest "dominujący" a w dodatku "strachliwy". Czyli w sumie mam dwie "alfy" w domu i jakoś ze sobą żyją, śpią czasem razem, jedzą z jednej miski, czasem sobie z pyska podjadają, czasem się kłócą. Dziwne jak na dwa "silnie dominujące i agresywne psy". A wg głoszonej teorii powinna być jedna "alfa", a jak nie alfa to beta czy gamma czy coś tam jeszcze ;-)I już mamy konflikt "teorii dominacji".

Wielu nazwałoby zachowanie naszych suk zazdrością. Możliwe, że tak jest.
Ale ostatnio się zastanawiam, czy to zachowanie nie ma czasem innego podłoża. Czarek jest maleńki w porównaniu z Leną. Wygląda jak jej szczeniaczek. Możliwe, że ona też odnosi takie wrażenie. W domu często pozwala mu na wiele, czasem łagodnie skarci, wygląda to trochę, jakby się nim opiekowała jak dzieckiem. W końcu suczka też może odnosić wrażenie że maleństwo to jej dziecko. Tak podświadomie i irracjonalnie trochę.
Z kolei w badaniach etologicznych nad populacjami dzikich psów stwierdzono, że u suk nasilenie zachowań agresywnych zbiega się z wychowywaniem młodych. Z kolei u suk nie notowano większej ilości zachowań agonistycznych o podłożu związanym z konkurencją o samca. Czyli możliwe, że zachowanie naszych suk może być w dużej mierze spowodowane troską i opieką nad młodszym, mniejszym braciszkiem, a właściwie prawie synkiem.
U samców w stadach dzikich psów obserwowano nasilenie zachowań agonistycznych sezonowo, gdy suki były w fazie oestrus. Więc u mojego Czarka zachowanie agresywne da się wytłumaczyć konkurencją o samicę. Jego osobistą zresztą. ;-)Z tym, że tak do końca chyba nie tylko. :-)

Boitani wspomina w niektórych swoich publikacjach, że stada dzikich psów utworzone są przez monogamiczne pary (wraz z potomstwem).
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Avatar użytkownika
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Wiek: 40
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 62
Dołączył(a): 15 sty 2013, 19:45

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 07 paź 2013, 08:26

Bledna filozofia "wychowania" zwierzatka, przekazywana polskim dzieciom w pozornie niewinnym wierszyku:

"W pokoiku na stoliku,
Stało mleczko i jajeczko.
Przyszedł kotek wypił mleczko
A ogonkiem stłukł jajeczko.
Przyszła mama kotka zbiła,
a skorupki wyrzuciła.
Przyszedł tata, kotka schował
a mamusię pocałował."

Bylam w szoku kiedy moj 2,5 letni siostrzeniec wyrecytowal mi to dzisiaj!
Kaisa
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Wiek: 37
Lokalizacja: Canada/ NZ
Pochwały: 8
Dołączył(a): 08 mar 2013, 09:51

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 07 paź 2013, 10:28

Czy to jest na pewno wierszyk z książek szkolnych, czy wierszyk jakich uczą się na podwórku od innych???
Jeśli z książek, wypadałoby to wyweszyc skąd - i dać pomysł na odcinek reporterom "uwagi".

Masakra to mało powiedziane. Ten świat schodzi na... bestie.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 07 paź 2013, 11:01

To jest wierszyk którego uczą w przedszkolu od lat.Mnie też tego uczyli.
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Avatar użytkownika
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Wiek: 37
Lokalizacja: Zielona Góra
Pochwały: 14
Dołączył(a): 01 cze 2012, 21:57

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez xxxkaluniaxxx » 07 paź 2013, 11:20

też sie uczyłam tego wierszyka :/
ObrazekObrazek
NASZ FANPEJDŻ- TURBO PANDA
BLOG - TURBO PANDA
xxxkaluniaxxx
Avatar użytkownika
Moderator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kala[*] & Panda
Imię: Weronika
Wiek: 26
Lokalizacja: Rogoźno Pyrlandia
Pochwały: 10
Dołączył(a): 18 kwi 2011, 14:51

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Kalten » 07 paź 2013, 11:33

Nie przesadzacie przypadkiem? Każdy zna ten wierszyk i nie widzę w nim nic strasznego.
ObrazekObrazek
Kalten
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Bruno
Imię: Hubert
Wiek: 39
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Dołączył(a): 25 cze 2012, 08:37

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 07 paź 2013, 11:59

Pierwsze słyszę na uszy.

Jak można bić dzieciaki za to, że napiły się herbaty która stała na stole??? Wiecie - ja dwójkowa polonistka, ale analogicznie tak odbieram przesłanie tego "wierszyku". Masakra :(
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Literatura ... NIEKONIECZNIE godna polecenia

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 07 paź 2013, 12:59

Ludzie kochani, tylko spokojnie.
Wierszyk znam od zawsze, przechodzi z pokolenia na pokolenie, mimo to jakoś nikt z mojej rodziny nie maltretuje dzieci i zwierząt, ja też. :D
Weźmy głęboki wdech i nie doszukujmy się bestialstwa, tam, gdzie go nie ma ;)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Lokalizacja: Nad Słoną Wodą
Pochwały: 23
Dołączył(a): 26 wrz 2012, 09:06

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ahrefs i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post