Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Motywowanie , korekty i rozproszenia.

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 12 lut 2015, o 20:57

Witam.
Ćwiczę sobie posłuszeństwo (podstawowe nie w celach sportowych) z moją 8-miesiączną suczką i mam parę pytań/problemów.
Jak motywujecie psy przy większych rozproszeniach i przy dłuższej pracy? Rozumiem ,że mogłem popełniać błąd wymagając zbyt natężonego trening , ale nie jest to chyba powód by pies słuchał kiedy chce? Motywuje go na gryzak , traktujemy to jako zabawę i trening jednocześnie i raczej jedno nie występuje bez drugiego. Problem niestety pojawia się przy rozproszeniach , gdy suka nie jest już odpowiednio zmotywowana na gryzak :-( Gdy stosuje korekty (choć chiałbym raczej tego unikać z tego prostego powodu , że jest to mój pierwszy pies , którego szkole i prawidłowo korekt stosować raczej nie umiem) wydaje mi się , że pies jest jakby zestresowany smutny i unika kontaktu ze mną ...czyli skutki przynosi odwrotne od zamierzonych. W innym wypadku zaś suka słucha kiedy chce musze prosić się o wykonanie komendy. A chyba nie da się zawsze wyegzekwować podporządkowania bez jakieś korekty - przynajmniej na etapie gdy psu zdarza się ignorować przewodnika?
Prosiłbym o jakieś rady :-)
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Djana
Imię: Rafał

Re: Motywowanie , korekty i rozproszenia.

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 12 lut 2015, o 21:15

Powodów może być wiele -
1. pies nie rozumie komend - to najczęściej ma miejsce; nam wydaje się, że pies już skojarzył jakieś slowo, a tymczasem pies uzależnił się od gestu lub od sytuacji
2. pies nie zna pojęcia nagrody odsuniętej w czasie
3. przy nagradzaniu gryzakiem przewodnik wchodzi w walkę z psem
4. przewodnik zbyt szybko wchodzi w korekty, zanim pies zrozumie cel pracy
5. brak zaufania do przewodnika - powodem może być choćby poleganie na poradach w rodzaju "nie witaj sie z psem"
6. za malo pochwał i nagradzania lub nagradzanie nie w porę

Naprawdę nie da się nie widząc psa określić, w czym jest problem. Ale proszę pamiętać, że problem stwarzamy zawsze my, nie zwierzę. To my stwarzamy różne sytuacje, pies tylko swoim zachowaniem odpowiada na nasze sygnały - albo je rozumie, albo nie.

Nie lubię się sama reklamować, ale ponieważ mój wydawca za mało dba o informowanie ewentualnych czytelników - proponuję lekturę mojego poradnika "Zwykły niezwykły przyjaciel" (do kupienia przez internet - u wydawcy lub w sklepie internetowym) - być może ten poradnik okaże się pomocny, a niezależnie od tego konieczne jest spotkanie z bardzo dobrym szkoleniowcem - praktykiem, nie takim, który legitymuje się tylko udzialem w seminariach, z trenerem-praktykiem, nie z behawiorystą! Do Marka Fryca chyba nie jest za daleko - a może ktoś z Forumowiczy wskaże inną szkołę?

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 12 lut 2015, o 21:54

Dziękuje za szybką odpowiedź. Niestety nie mam za bardzo możliwości pojechania na szkolenie - a chciałbym :-(
1.Pies wydaje mi się (wydaje - podkreślam) podstawowe komendy rozumie. Jest może jakiś sposób na sprawdzenie , by się upewnić.
2. O nagrodzie odsuniętej w czasie właśnie słyszałem , ale nie potrafię znaleźć , jak uczyć tego psa (tak krok po kroku).
3.Może mieć Pani rację - na początku pies nie chciał puszczać dopiero przy luzowaniu gryzaka puszczał. Chyba naoglądałem się za dużo IPO-wskich filmików i bawie się w pozoranta. :lool: Nie wiedziałem , że symulacja "walki" jest zła.Myślałem , że bardziej motywuje to psa i wzmacnia jego pewnośc siebie. :mur:
4.Korekte stosuje np.gdy pies chodzi przy nodze i po chwili "znudzi mu się" . Na karcenie też źle reaguje.Za mało czasu poświęciłem na wyeliminowanie obskakiwania i podgryzania ...Teraz np. samo siad nie wystarcza pies owszem usiądzie , ale po pochwaleniu znowu sobie skoczy(ale może być to też z powodu nadmiernej ekscytacji , bo niestety pies mieszka w kojcu).
5.Możliwe , bo pies nie daje mi się czasami "wszedzie" podotykać . Czasami też przy próbie zapięcią do smyczy , czy linki reaguje... zębami na moich rękach :negatyw: Czasami jest spokojna
6.Staram się często chwalić i wydaje mi się , że to robie. Może być , że nie w porę .Będe musiał nad tym popracować
Szkoda , że tak mało książek od Pani jest dostępnych w księgarniach a i bibliotekach nie widze. Postaram się zdobyć ostatnią z Pani propozycji... choć już na allegro nie było.
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Nieprzeczytany postprzez sylvan » 12 lut 2015, o 22:50

sylvan
Losowy avatar
Nowy forumowicz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ciapek [*]
Imię: Sylwia

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 13 lut 2015, o 00:07

Sposobem, który pozwala sprawdzić, czy pies zna znaczenie komendy jest wydanie jej stojąc tyłem do psa, nieruchomo, w miejscu, gdzie rozproszeń jest niewiele, a pies jest zmotywowany.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 03:34

W tym roku w Tarnowskich Górach - http://www.psiakademia.pl/ - będę prowadzić cykl zajęć. Na pierwsze spotkanie poświęcone podstawom szkolenia i wychowania psa są wolne miejsca - spotkanie odbedzie się 14 marca.

Suka -sądząc z opisu - nie odróżnia hasła oznaczającego podtrzymanie w pracy od hasła kończącego pracę.
Motywowanie gryzakiem ma pewne ograniczenia i nie może oznaczać ustawicznego pobudzenia psa; zwłaszcza zbyt częste pobudzanie młodego psa prowadzi do nadmiernej ekscytacji. Jeśli suka reaguje zebami na zapięcie smyczy, to może być właśnie nadmierna ekscytacja lub obawa przed rękami przewodnika. "Znudzenie" chodzeniem przy nodze oznacza, że pies nie rozumie celu pracy, czyli jest nie w porę nagradzany.
Nagroda odsunięta w czasie oznacza, że na pewnym etapie szkolenia psa nagradzamy nieregularnie i w rozmaity sposób - odpowiedni dla tego konkretnego psa; na przykład dla mojej psicy najlepszą nagrodą jest szukanie celowo przeze mnie gubionego przedmiotu.

Czy suka ma możliwość - oprócz szkolenia - swobodnego ruchu poza kojcem?
Proszę poszukac także wydanego przez Egros mojego poprzedniego poradnika "Jak rozmawiać z psem" - czasem jest na allegro; opisuje także błędy, jakie często popełniamy szkoląc pierwszego swojego psa.
Zofia

Acha, 8 marca w Zielonej Gorze - prowadzę całodniowe seminarium - wyklady i prezentacje na temat nie tylko podstaw wychowania i szkolenia, ale także aportu i motywacji.

Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy ze strony http://www.karpeteam.eu
.
https://www.facebook.com/events/4154312 ... pe=regular
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 13 lut 2015, o 08:26

Swobodnie biega poza kojcem,ale nie za dużo, bo pies szuka sobie rozrywki a wiadomo jak to wygląda :roftl:
Gdy ktoś jest na dworze to pies biega ( mi również towarzyszy przy różnych pracach). Może być to to rrzeczywiście problem z nadmierną ekscytacją.(Można to zauważyć, gdy chce skoczyć na tatę.a wie, że mu nie wolno... od emocji aż kipi :-) ) Chciałbym jechać na Pani Seminarium, ale naprawdę nie mam Jeszcze prawa jajazdy i z dojazdem mam problem.Może by ktoś odpłatnie nagrał spotkanie? Jak nauczyć psa, jaki jest cel pracy?
Dziękuję
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 08:40

Nie ma mozliwosci nagrywania seminariów - pozostaje w takim razie czekać na poradnik, ten sklep internetowy wysyła szybko zamówione pozycje.
Psu należy wskazać cel pracy - i to nagrodzić. Ja uczę chodzenia przy nodze nagradzając najpierw siad przy nodzie. Szczegółowy opis był tu w którymś wątku, o tym jak radzic sobie z ciagnącym na smyczy psem.
Przy aporcie - zaczyna się naukę też od celu, czyli siedzenia przed przewodnikiem z aportem w pysku. Hało "aport" ma własnie to oznaczać - "siedzisz przede mną z aportem". Dopiero gdy pies to zroxzumie, można aport wyrzucać.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez płocczanka » 13 lut 2015, o 09:07

Pani Zofio czy jest szansa ,że będzie Pani kiedykolwiek w pobliżu Płocka?
"POZOSTAJESZ ODPOWIEDZIALNY NA ZAWSZE ZA TO CO OSWOIŁEŚ"
Antoine de Saint - Exupery, Mały Książę
płocczanka
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Szarik
Imię: Sylwia
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 13 lut 2015, o 09:09

Dziękuję bardzo Pani Zofio.Mam jeszcze pytanie, jak najlepiej bawić się z psem gryzakiem i jak gasić nadmierną ekscytacje?
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje