Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Pies boi się domowników

Nieprzeczytany postprzez Nata » 31 sty 2016, o 19:14

Witam, mam problem z 5 miesięczną suczką owczarka niemieckiego która jest u nas od miesiąca. Podejrzewamy, że pies był bity u poprzedniego właściciela. Suczka bardzo boi się mężczyzn, kobiet mniej. Na podwórku nie da się pogłaskać bo ucieka, a najdziwniejsze jest to, że potrafi iść za mamą i smyra ją z tyłu po nodze, a jak mama się obróci to pies od razu ucieka. Jak sunia wejdzie do domu to możną ją bez problemu głaskać, a na podwórku ucieka. Co mam zrobić?
Nata
Losowy avatar
Nowy forumowicz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Natalia

Re: Pies boi się domowników

Nieprzeczytany postprzez beatrx » 1 lut 2016, o 12:12

zachęcać ją do podchodzenia dobrym żarciem czy fajna zabawką. nie ganiać za nią, nie starać się na siłę nic robić, ale też nie odpuszczać za bardzo. pokazać, ze człowiek jest super fajny, ma fajne zabawki, smaczne jedzonko, że ludzka ręka daje głaskanko, a nie sprawia ból.

nie ma nic dziwnego w tym, ze sunia zaczepia mamę, a potem zwiewa. ona szuka kontaktu z człowiekiem, ale jeszcze się strasznie boi. poproś mamę, zeby w takim momencie zatrzymała się, nie odwracała się tylko powolutku ukucnęła, wyjęła np. kawałek kiełbaski, podsunęła suni do tyłu, jak ta zje to wyjęła następny, ale już dała go bliżej siebie i tak stopniowo przesunęła sunie tuż przed siebie.

a w domu podchodzi do was sama czy to jest raczej na zasadzie, że po prostu nie ma gdzie uciec? bawi się z wami? szuka kontaktu sama?
beatrx
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Presto
Imię: Agnieszka
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 3 lut 2016, o 19:29

Karmienie tylko z ręki i nagradzanie każdej próby kontaktu ze strony psa potrafi zdziałać cuda.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 23 lut 2016, o 12:27

Myślę że takie zachowanie jest normą u większości szczeniaków. To zachowanie ewidentnie wynika ze strachu i nie koniecznie pies musiał być bity. Jest to o tyle niebezpieczne że strach może przerodzić się w agresję. Mój Zbój (5 m-cy) robi dokładnie tak samo (chodź nigdy nie był uderzony) tylko z tą różnicą że szczeka jak jasny gwint. Momentami mam naprawdę stracha że capnie zębami chodź nigdy nie podszedł aż tak blisko. W ten weekend przyjechała szwagierka z dwójką dzieciaków (1,5 roku i 7 lat) i strasznie szczekał (zwłaszcza na dzieci). Poprosiłem szwagierkę żeby nie zwracała na niego uwagi (gorzej było z dziećmi bo im trudniej wytłumaczyć). Spacerowaliśmy po podwórku i po jakimś czasie Zbój przestał szczekać i zaczął podchodzić coraz bliżej i obwąchiwać wszystkich. Do pewnego momentu każdy kontakt z psem (nawet wzrokowy) ze strony szwagierki lub jej dzieci powodował odwrót i szczekanie jak by go poparzyło. Jak dzieci zaczęły wrzucać kamyczki do kałuży bardzo go to zaciekawiło i wtedy szybko się oswoił. Zaczął szukać kamyków które wpadały do wody. Potem poszło już z górki rzucanie piłką, brykanie i oczywiście smakołyki dla wzmocnienia dobrego zachowania. Na drugi dzień przyglądał się tylko szwagierce ale już nie reagował strachem.
Jeśli twój pies nie jest agresywny to możesz to robić bez smyczy. Natomiast jeśli przejawia agresję to na wszelki wypadek załóż smycz. Utrzymuj bezpieczną odległość i jak tylko zobaczysz że zaczyna się nakręcać zmień kierunek spaceru i podrzuć mu np piłkę lub jakąś zabawkę dla odwrócenia uwagi.
Zabieraj go w miejsca w których jest dużo ludzi aby się oswoił z ich widokiem. Ja mam z tym problem bo mieszkam w takim miejscu że mój pies człowieka widzi raz na tydzień. Dlatego jak tylko mam czas to ładuję go w samochód i wiozę do miasta. Oczywiście są różne metody aby nauczyć psa kontaktu z ludźmi i myślę że forumowicze podrzucą ci jeszcze kilka innych pomysłów ja stosuję taką i w przypadku Zbója się sprawdza.
Myślę że jest jeszcze jedna ważna kwestia. Im szybciej się zapanuje nad tym tym lepiej gdyż pies będzie coraz większy i silniejszy więc potem będzie coraz trudniej.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Pochwały: 10

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 23 lut 2016, o 14:47

Wg mnie aż takie zachowanie nie jest normalne.
Wadera ma rację, dużo smakołyków wydawanych przy próbie kontaktu, jednak bez zbytniego narzucania się psu, to pies ma do nas podejść.
Druga kwestia, którą poruszył Zgój,to socjalizacja, jednak jestem zdania,że należy stopniować trudności,by nie spotęgować złego zachowania.
A jak się psiak zachowuje poza terenem posesji?
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez gumiskrosno » 23 lut 2016, o 16:56

Paweł zachowanie opisane przez Natalię jest czymś innym niż opisane przez Ciebie, jej pies tak reaguje na domowników i rada Grażyny wydaje się być jedną z lepszych w Twoim przypadku pies reaguje tak na obcych w dodatku na swojej posesji co jest czymś normalnym i z mojego punktu widzenia pożądanym by był nieufny do obcych w innym przypadku tak jak mi może ktoś przyjść i po prostu ukraść Ci psa.
Życie jest piękne nie dlatego że pozwala popełniać błędy, ale dlatego że daje czas by je naprawić
gumiskrosno
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Barca
Imię: Tomek
Pochwały: 5

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 23 lut 2016, o 18:36

Tak, dokładnie masz rację. W przypadku gdy pies nie szczeka i jest spokojny to jak najbardziej przysmaki to najlepsze rozwiązanie. Być może źle też zrozumiałem słowo "domownik". U mnie szwagierka przez trzy dni była domownikiem i chciała korzystać z ogrodu. Jeśli chodzi o obcych to nie mam nic przeciwko temu aby obszczekiwał każdego kto się tylko do furtki zbliży. :lool: Problem w tym że szwagierka to już nie obcy a ostaną rzeczą jaką chcę robić to zamykanie gdzieś psa dlatego że ktoś przebywa na podwórku (dla mnie to tak jakbym zamknął dziecko w łazience). Od zawsze psy towarzyszą nam cały czas. Czytałem że można nauczyć psa aby tolerował tych których toleruje opiekun. Czyli np jak otwieram furtkę sąsiadowi to psiak siedzi grzecznie przy nodze a jak mnie nie ma to już nie koniecznie nawet jeśli to ten sam sąsiad. Może jestem naiwny ale chciałbym coś takiego osiągnąć ze Zbójem.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 23 lut 2016, o 20:25

Paweł - następnym razem jeśli pies ma kogoś tolerować zacznij od zapoznania na neutralnym terenie. Jak wszystko jest ok dopiero idziecie do domu (najpierw wchodzą goście, potem pies). Jak widzisz, że pies czuje się niepewnie podejdź sam do gościa i zachęć psa do obwąchania (poprzez np poklepanie po nodze). Potem możesz karmić z ręki trzymajen blisko gości, ćwiczyć przy nich, bawić się. Nie ignoruj szczekania, bo pies się niepotrzebnie nakręca, tylko pokaż mu, że nic się zlego nie dzieje.
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 24 lut 2016, o 09:19

Dzięki Grażyna. Wypróbuję to na żywym organizmie.
Zbój, Bonnie i Minnie
Zgój
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 26 lut 2016, o 14:46

:ok:
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje