Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Pomóżcie zrozumiec zachowanie suni

Nieprzeczytany postprzez Maksio1 » 29 gru 2011, o 18:11

w jednym jesteśmy zgodni broni terenu jak najbardziej ale jest jeszcze inny aspekt tej sprawy. Jak wspomniałaś pies który przyjechał do Ciebie z Twoim szwagrem był stary i chory. Pie jest zwierzęciem stadnym jeśli spojrzymy na psa przez pryzmat dzikiego zwierzęcia (wilka lub psa dingo) zwierzęta te odganiają wszystko to co jest odmienne czyli chore. Tylko ludzie opiekują się starymi schorowanymi innymi ludźmi, zwierzęta wręcz przeciwnie odganiają i pozwalają umrzeć w samotności swym członkom stada. Tylko ludzie mają uczucia żalu za bliskimi zawsze piszę i napiszę to jeszcze raz nie uczłowieczajcie swych zwierząt. Pies to pies a nie człowiek. Moim zdaniem zachowania Twojej suczki nie można negować. Nie mniej jednak spróbuj wprowadzać na jej teren inne psy. Jeśli sunia zaakceptuje je bez problemu znaczy to że moja wersja jest poprawna. Ponadto wersja terytorium nie jest do końca trafiona pies jak i wilk potrafi rozszerzać stado w przeciwnym razie atakowały by wszystko co się w domu znalazło po nich a przecież przywozimy dziecko ze szpitala które pachnie przecież przez jakiś czas szpitalem a nie naszym zapachem a przecież zwykły normalny nie sfiksowany pies nie ugryzie dziecka.

Pozdrawiam
Maksio1
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez mamurda » 29 gru 2011, o 20:40

dariex napisał(a):Wilki w stadzie nigdy nie atakują szczeniąt ani starszych osobników.

Moim skromnym zdaniem Twoja dziewczynka broniła terytorium.

Nasze psy nie są wilkami. Mają tyle wspólnego z wilczymi zwyczajami co my z małpami. :D

Socjalizacja jak najbardziej, ale bardzo ostrożna żeby nie zaostrzać tej reakcji , która już powstała. Odczekajcie jakiś czas i spróbujcie tak jak pisał Janek -wspólny spacer na obcym terenie, a potem wejście na wasz. Powodzenia życzę, to młody psiak i pierwszy taki wyskok. Będzie dobrze, trzymam kciuki :ok
mamurda
Początkujący owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fram [*]
Imię: Barbara
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Maksio1 » 30 gru 2011, o 12:03

mamurda napisał(a):
dariex napisał(a):Wilki w stadzie nigdy nie atakują szczeniąt ani starszych osobników.

Moim skromnym zdaniem Twoja dziewczynka broniła terytorium.

Nasze psy nie są wilkami. Mają tyle wspólnego z wilczymi zwyczajami co my z małpami. :D

DNA Psa i wilka jest prawie identyczne także zachowanie sfory przejawia tą samą hierarchię co i u psów. Walka Pies kontra pies jest oczywiście częstsza niż między sukami. Jest to spowodowane między innymi poziomem testosterony oraz innych hormonów które odpowiadają za np. popęd seksualny czy prawo własności oczywiście w uproszczeniu. Znów odwołam się do stada w stadzie to samce walczą o teren czy o prawo kopulacji z samicami. Samice walczą o hierarchię między sobą w stadzie psowatych (dzikim) jest samiec A i samica A spróbuj poczytać o systemie stada psowatych i o działaniu stadnym pozdrawiam.
Maksio1
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Tajgowa » 30 gru 2011, o 13:09

Z tego co czytałam nt temat, to psa i wilka różni kilka tysięcy lat ewolucji, która przebiegała inaczej dla obydwóch gatunków.
Wilk nie jest przodkiem psa, ale jednocześnie wilki i psy miały wspólnego przodka, który swoim wyglądem przypominał teraz żyjącego wilka, który "zapoczątkował" te 2 gatunki. Jednak wykazują one różne zachowania, choćby inny sposób uczenia się. Wilki - poprzez obserwację, a psy głównie przez powtarzanie danego ćwiczenia. Czytałam również, że zasadniczą różnicą jest to, że psy próbują nawiązać kontakt wzrokowy z człowiekiem, podczas gdy wilki zwyczajnie go unikają.
Wydaje mi się, że wilki w stadzie jeśli nie muszą to nie wyrażają w stosunku do siebie agresji, bo po prostu osłabiony osobnik, w pewnym sensie osłabia całe stado, które np. nie może tak szybko się przemieszczać. Zamiast walki korzystają, z innych sygnałów np. ostrzegawczych, grożących, uspokajających, dzięki czemu nie do chodzi do walki, w której jeden z osobników zostaje w jakiś sposób ranny.
Dog training is a journey and it's a journey that doesn't have an end. Just about the time we think we have everything figures out, something jumps up and slaps us in the face to remind us we still have a lot to learn. Ed Frawey
Tajgowa
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tajga
Imię: Nina
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 30 gru 2011, o 18:01

Ale bądź co bądź to szczeniaki i starsze psy mają taryfę ulgową... Wystarczy popatrzeć na stado kilku psów.
kalyna
Moderator
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 31 gru 2011, o 22:53

Chyba można to podpiąć pod terytorializm. Do mnie do domu nikt nie wejdzie bez wiedzy Nazgula. Jak raz na jakiś czas odwiedzi nas brat, też zostaje obszczekany na dzień dobry, ale w ułamek sekundy pies jest wywalony na plecach do mizianki i się wygłupiają w najlepsze :-P . Pies wyczuwa intencje, może myślał że ta psina zagraża stadu i pozwoliła sobie na samowolkę?
Do mnie też do domu rzadko przybywają goście, dlatego Nazgul nie jest nauczony siedzieć z tyłkiem na miejscu kiedy ktoś wchodzi :-x . Ale pracuję nad tym od kilkunastu dni.

Byłam w tym roku na zawodach rowerowych w Spale, zabrałam ze sobą Nazgula. Piękna maleńka miejscowość, a w niej... stado dziko żyjących psów pod 2 piętrowym blokiem, jakieś 3-4 sztuki. Wszystkie nam się przyglądały z ogonem do dołu, a jeden ustawiał te psy chodząc wokół nich z ogonem w górę... byliśmy na ich terytorium, a nic nam nie zrobiły. To szef stada musi czuwać nad stadem i trzymać je w kupie. Także niestety tak jak napisała to tak po "ludzku" Basia - nigdy nie można 100% ufać psom, tj. należy im ciągle przewodniczyć, pokazywać jak mają się zachować w określonej sytuacji. Kontrolować zasoby (moje ulubione hasło ostatnimi czasy 8--) ). Wydaje mi się, że to Ty powinnaś pokazać tego psiaka Ambie, być blisko przy wprowadzaniu tego psa na posesję, a Ambę trzymać na dystans. Tylko teraz po ptokach, bo kto mógł wiedzieć że tak może zareagować... ;) Niestety pewne sytuacje są nie do przewidzenia. Ale wszystko przed Wami, skołuj kilka psów i ćwicz posłuszeństwo Ambie jeśli chcesz, aby wpuszczała obce psy.
Bynajmniej ja to tak rozumiem :-)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez donald1209 » 2 sty 2012, o 09:22

Luna napisał(a):Z tego co czytałam nt temat, to psa i wilka różni kilka tysięcy lat ewolucji, która przebiegała inaczej dla obydwóch gatunków.

Nie do końca, ale nawet gdyby, to co to jest te kilka tyś w stosunku do 10 - 30 milionów lat rozwoju ssaków psowatych.
W stadzie starsze osobniki nie są atakowane, bo wcześniej młode były im podporządkowane, a potem, w wyniku że młode miały coraz więcej siły a stare mniej, nastąpiło odwrócenie i to stary osobnik podporządkowuje się młodemu. A normalny pies nie atakuje tego, kto okazuje mu uległość i podporządkowanie.
Inaczej jest przy pierwszym spotkaniu szczególnie na swoim terenie.
A najważniejsze, moim zdaniem jest to że to były dwie suki. Oj, nie lubią się te nasze dziewczynki. Już prędzej widziałem zgodę od początku między dwoma samcami, niż sukami. Wiem, bo mam. Luka jest spokojna, posłuszna i dobrze mnie podporządkowana. Ale jak idę z nią na smyczy przy nodze a po drugiej stronie ulicy, nawet kilkadziesiąt metrów idzie pies i Luka robi irokeza to mogę stawiać dolary przeciwko żołędziom, że to suka. Na 1000%.

Krzysztof
Pozdrawiam

Krzysztof i Luka

Kobieta jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, oczywiście nie licząc psa.
donald1209
Nadworny dietetyk
Owczarek niemiecki: Luka
Imię: Krzysztof
Pochwały: 25

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje