Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Porady i problemy zdrowotne owczarka niemieckiego.

Sterylizacja boczna

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 18 sty 2012, o 12:27

Słyszałam o metodzie sterylizacji polegającej na cięciu bocznym. Troche poczytałam w internecie, ale może ktoś z was zt\etknął sie z ta metoda i może przybliżyć na czym dokładnie polega?
ObrazekObrazek

Co posiadacz psa przeczytać powinien o ich wychowaniu: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Pochwały: 23

Re: Sterylizacja boczna

Nieprzeczytany postprzez Tajgowa » 18 sty 2012, o 13:34

Właśnie wczoraj sobie nt ten temat czytałam, ale nie znalazłam jakiś konkretniejszych, rzetelnych informacji, więc podpinam się pod pytanie ;-)
Dog training is a journey and it's a journey that doesn't have an end. Just about the time we think we have everything figures out, something jumps up and slaps us in the face to remind us we still have a lot to learn. Ed Frawey
Tajgowa
Owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tajga
Imię: Nina
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez donald1209 » 18 sty 2012, o 13:38

Wiem, że wielokrotnie i z powodzeniem stosuje tą metodę Maria Gutowska z Rzeszowa, v-ce prezes STORAT-u.
Tu masz namiar na jej gabinet:
Gabinet Weterynaryjny Marta Gutowska
Kamińskiego 3, 35-211 Rzeszów
Tel.: (17) 853-41-33

Możesz zadzwonić i wszystkiego się dowiesz.

Krzysztof
Pozdrawiam

Krzysztof i Luka

Kobieta jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, oczywiście nie licząc psa.
donald1209
Nadworny dietetyk
Owczarek niemiecki: Luka
Imię: Krzysztof
Pochwały: 25

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 17 lis 2013, o 23:43

W przychodni gdzie pracuję ta metoda sterylizujemy jedynie kotki. Argumentacja jest taka, że kotu się nie wytłumaczy, by nie skakał, nie lizał, często są to dzikie lub półdzikie koty, a takie cięcie jest o wiele mniej inwazyjne. Poza tym kot jest stosunkowo mały i nie głęboki, jak się go położy na boku to stosunkowo łatwo namierzyć i "wyłowić" pomiędzy wnętrznościami jeden jajnik i drugi - ten drugi jest zawsze trudniejszy, bo jest głębiej. I jakoś tak się to tu przyjęło... u kotek rzadkie też bywa ropomacicze, a jednak przy tak małym cięciu (bez możliwości poszerzenia) nie da rady wyciągnąć np. nabrzmiałej macicy suki, co czasem wychodzi niespodziewanie, bo rzadko właściciele decycuja się na USG przed "profilaktyczna" operacja. Z obserwacji - szwy zwykle mocniej naciągają skórę przy cięciu bocznym, co bywa irytujące dla zwierząt. A czy rana 3 cm czy 10 cm, to goić powinna się tyle samo... Przypuszczam że małe suczki też możnaby spokojnie robić cięciem bocznym (po wcześniejszym USG w celu namierzenia ew. zmian w drogach rodnych bedacych przeciwwskazaniem), ale jednak przy dużych zwierzętach jest to trudne, by namierzyć ten głębszy jajnik, bez rozrywania krezki i naruszenia struktur i by go porządnie podwiązać. No i różne są też kastracje - niektórzy podwiazuja i usuwaja tylko jajniki, niektórzy jeszcze staraja sie dotrzeć aż do trzonu macicy i podwiazuja również krezki jajnika.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 18 lis 2013, o 00:34

Moja suka była sterylizowana w Rzeszowie właśnie jednym bocznym cięciem i nie zauważyłam u niej żadnego zainteresowania miejscem, w ktorym na boku była przecięta skóra na dlugości ok, 3 cm. Raszka po operacji nie dostała żadnych środków przeciwbólowych, aby ewentualny dyskomfort wstrzymywał ją od gwałtownych ruchów - ale to ja musiałam uważac za nią, a opatrunek mógł być usunięty po 48 godzinach. Podobnie operowane były suki owczarka niemieckiego,na pewno nie mniejsze od Raszki. Z własnego doświadczenia wiem, że krótsze cięcie goi się szybciej, co chyba oczywiste, zważywszy na pracę mięśni pod skórą. Przy bocznym cięciu zresztą mięśnie były rozsuwane, nie przecięte.
Za naszą granicą (160 km od Krakowa) sterylizację suk, niezależnie od wielkości, a nawet sterylizację w pierwszym trymestrze ciąży można przeprowadzić laparoskopowo - w tej klinice;
http://www.abvet.cz/pl/novinky/154-lapa ... rylizacja/

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 18 lis 2013, o 01:29

Tutaj coś pisaliśmy i linkowaliśmy na ten temat http://forum.owczarkopedia.pl/sterylizacja-kastracja-psow-t685-150.html.
AnnaJagna
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje