Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Inne psie sporty np. agility, frisbee, dogtrekking, bikejoring czy psie zaprzęgi.

Re: Tropienie czyli praca nochalem:)

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 3 gru 2012, o 09:42

W śladzie użytkowym zaznaczanie przedmiotów jest tak samo ważne, jak w śladzie sportowym. Mało tego, ślad użytkowy według RH zaczyna się od przedmiotu identyfikacyjnego, który to przedmiot pies musi przekonująco zaznaczyć. Regulamin psów ratowniczych IRO jednoznacznie wymaga wskazania przedmiotów na śladzie pomimo tego, że na końcu śladu jest pozorant (którego pies też musi zaznaczyć). Tak jak i w śladzie sportowym, wskazanie przedmiotu może być przez podjęcie lub zaznaczenie.

Dodam, że ja z suką trenuję i ślad RH (użytkowy) i FH (sportowy).

A tak z ciekawości, co się dzieje z tymi przedmiotami pozostawionymi na śladzie, skoro pies nie wskazuje? Przewodnik sam je tropi? :roftl:
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 3 gru 2012, o 14:05

Marzena - dzięki za te wszystkie informacje.
W jaki sposób pies zaznacza pozoranta?
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 3 gru 2012, o 14:34

Dozwolone regulaminem sposoby wskazywania pozoranta to:
oszczekiwanie
bringsel
swobodne doprowadzenie.

Ja uczę Fabiolę swobodnego doprowadzenia, tzn. po znalezieniu pozoranta suka wraca do mnie i przekonująco (Fabia szczeka do mnie) oznajmia, że coś znalazła. Na rozkaz "pokaż" prowadzi najkrótszą drogą do pozoranta i stoi koło niego w odległości nie większej niż 2 m.

Natomiast przedmioty na śladzie (zarówno użytkowo jak i sportowo, bo po co mieszać) Fabia podejmuje i stoi.
Marzena Gałczyńska

www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez karola » 3 gru 2012, o 22:20

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :-) Przydatne. A wiecie może skąd mogłabym wziąć więcej informacji na temat śladów RH?, jakieś linki? Chętnie bym poczytała.
MarzenaG jeśli chodzi o zaznaczanie pozoranta to tylko przy poszukiwaniu(rewirowaniu), tak? Bo przecież na normalnym śladzie pies jest na lince, więc nie może Cię doprowadzać do pozoranta sam. I chyba przy poszukiwaniu pies ma znaleźć i zaznaczyć jakiegokolwiek człowieka(nie skupia się na przedmiotach) a nie konkretnego. Tak słyszałam. Chyba, że mnie się coś pokręciło :ooops:
No to praca mojego owczareczka na śladzie troszkę się zmieni, bo nie dość, że na znalezieniu człowieka trzeba się będzie skupić to jeszcze ładnie zaznaczać przedmioty po drodze :-)
karola
Początkujący owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Flower
Imię: Karolina
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 4 gru 2012, o 07:53

Według nowego regulaminu pies ma wskazać pozoranta (deptacza) również w wersji tropiącej. Rzeczywiście linka często przeszkadza (bo może się na przykład zaplątać w krzakach), no ale regulamin jest taki. Pies może też oczywiście tropić bez linki. W praktyce jest tak, że jak pies na śladzie poczuje pozoranta (jest on jakoś ukryty w krzakach/trawach i siedzi lub leży), to wyrywa naprzód - to widać, że znalazł człowieka. Wtedy puszczam linkę, zatrzymuję się i czekam, aż Fabia wróci do mnie i szczekaniem oznajmi mi, że znalazła człowieka. Na rozkaz "pokaż" biegnie Fabiola do pozoranta, a ja za nią.

I masz rację - przy wersji przeszukiwania terenu pies ma wskazać każdego człowieka. Nieco inaczej jest na gruzach i lawinie - tam pies ma wskazać tylko człowieka ukrytego/zakopanego.

Regulaminy IRO dostępne są tutaj:
http://www.storat.pl/strony/reg.php
Marzena Gałczyńska

www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 4 gru 2012, o 08:33

Przy przeszukiwaniu rewirem, gdy nie ma podanego zapachu wiodącego, a więc pies ma wskazać człowieka znajdującego się w przeszukiwanym terenie, wskazanie przedmiotu o świezym zapachu człowieka też jest ważne - natychmiastowy kontakt z rodziną zaginionego potwierdza lub zaprzecza czy przedmiot ten należy do zaginionego. Wtedy można podać psu zapach, zacząć prace na śladzie od tego miejsca, przekierować inne grupy poszukiwawcze - zależnie od sytuacji. Dlatego pies ratowniczy nie powinien aportować znalezionych przedmiotów - ważne jest miejsce, gdzie je znalazl.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 6 gru 2012, o 12:03

Pani Zofio, czytałam sobie stronę STORATu i zastanawiam się jak samemu sprawdzić czy pies ma predyspozycje do takiej pracy?
Gdybym miała możliwość (na razie okoliczności mi na to nie pozwalają...) chętnie bym się podjęła kiedyś takiej pracy z psem.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 6 gru 2012, o 12:15

Wadera, sama się zastanawiałam nad tym, co ty.
Czytałam na stronach różnych organizacji, w tym działających w moim regionie,że albo trzeba się zgłosić- najpierw bez psa, a potem z psem na spotkanie w wyznaczonym przez nich terminie, albo w podanych terminach organizują testy dla przewodników i psów. Z tego,co zdążyłam się zorientować, to czasem takie testy są bezpłatne, a czasem płatne, ale nie są to jakieś powalające kwoty. Piszą również,że pies niekoniecznie musi mieć ukończone szkolenie z posłuszeństwa- ma mieć dobry kontakt z przewodnikiem i ogólnie być posłuszny(dotyczy to głównie szczeniaków i podrostków), nie być strachliwy.
Kolejnym wyznacznikiem jest stan zdrowia przewodnika i jego kondycja fizyczna.
Patrzyłam na stronach straży pożarnej, pck, storatu- szukałam informacji o psach ratowniczych.
Mam nadzieję,że pomogłam Ci w tym temacie.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 6 gru 2012, o 13:19

Dzięki, tyle wyczytałam sama, ale zastanawiam się czy laik może wstępnie się zorientować czy psiak ma predyspozycje (poza fizycznymi).
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 6 gru 2012, o 13:31

Z tego, co pamiętam czytając o wymaganiach, było podane jakie predyspozycje psychiczne powinien mieć pies. Postaram się odkopać temat i wrzucić konkretne linki. Pozdrawiam.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje