Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Wysyłanie do kwadratu

Nieprzeczytany postprzez norineko » 10 sie 2015, o 11:59

Mam pytanie dotyczące znowu mojego młodego, czyli Czarka.
Chodzi o wysyłanie do kwadratu, wlaściwie naukę tego ćwiczenia.
Dokładniej - czy można to wykorzystać, co zaraz opiszę.
Otóż tak, Czarek naturalnie z siebie na sygnał biegnie szybko do wskazanej rzeczy i waruje przy niej, lub stoi - zależnie od polecenia. Odwraca się do mnie przy tym i stoi bądź waruje parząc na mnie. Na polecenie pokaż waruje ( bo uczyłam go tak wskazywania przedmiotów). Robi to uważam - niemal perfekcyjnie.
Podobnie udało mi się powtórzyć to zaznaczając nadeptaniem fragmentu trawy, powrót do psa, następnie wysłać go - dobiegł do tego miejsca, odwrócił się i stanął oczekująco patrząc na mnie.
Czy można to wykorzystać wprowadzając kwadrat?
Jeśli tak - co zmienić, co zmodyfikować?
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Re: Wysyłanie do kwadratu

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 11 sie 2015, o 20:37

Pewnie,że można,a nawet trzeba :-) Tobie zostaje tylko połączyć komendę "kwadrat" z wybiegnięciem i zatrzymaniem się w kwadracie :-)
Osobiście zrobiłabym tak jak uczy się psy dopiero zaczynające naukę kwadratu.
Zostaw psa lub niech go ktoś przytrzyma. Idź na środek kwadratu,połóż na małym spodeczku,talerzyku(czymś co będzie widoczne)smakołyk,wróć do psa nie patrząc na niego,a gdy odwrócisz się patrz w stronę kwadratu.
Wydajesz komendę "kwadrat" czy jaką tam chcesz i puszczasz psa.Pies dobiega do smakola i zjada-słowo zapowiadające nagrodę-i dobiegasz karmisz W kwadracie lub bawisz się W kwadracie.
Twój pies nauczony wysyłania powinien szybko skojarzyć komendę z tym gdzie ma biec i się zatrzymać.
Na początku nagradzaj samo to,że piesek jest w kwadracie,a później dodaj warowanie(tak aby łapki nie wystawały za taśmę) :-)

Taki mam filmik z poczatków nauki:
https://www.youtube.com/watch?v=sTMjfZhpe7E
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez norineko » 13 sie 2015, o 12:39

Dzięki :)

Myśmy takie początki robili już na treningach klubowych w czasie kursu dla początkujących. Inaczej z Czarkiem, inaczej z Leną.
Czarek był wysyłany do podstawki z żarciem na inną komendę, potem do kwadratu na komendę docelową.
Tylko wlaśnie ja chciałam to żarcie opuścić, bo on doskonale wysyła się do samego przedmiotu. Tylko nie wiem, czy to zadziała... Trenerka nasza twierdziła, że nie bardzo, bo on nie ma lecieć do przedmiotu tylko do miejsca.
U niego jest problem o tyle, że małe psy nie widzą granic kwadratu podobno. Większe już tego nie mają. Nie przewiduję jednak trudności w tej komendzie, bo on lubi wysyłanie i takie dynamiczne ćwiczenia, chciałam tylko może inaczej do tego ćwiczenia podejść, nieszablonowo wykorzystując to, co pies robi naturalnie, pomijając podstawkę z żarciem tylko wlaśnie - skoro podstawka to szybko trzeba ją wyeliminować, żeby nie było skojarzenia z przedmiotem, które ona już ma... Tylko nie mam pomysłu na razie jak to obejść, może nadeptać teren, wysłać go w to miejsce - kazać zawarować i potem nagrodzić żarciem, może dynamicznie? Albo....może wyrzucić mu potem piłkę? Zna już komendę na złapanie zabawki - nauczył się obserwując Lenę hahahahaha :) Bo a nim jako "nieabawkowym" nie przerabiałam wymiany zabawek =D
Jeśli chodzi o warowanie przed taśmami to Czarek nie ma problemu, ma bardzo krótkie nóżki :P

Z Leną wysyłanie jest inne - tak samo ćwiczyliśmy jak bordery - wysyłanie do zabawki w kwadracie plus nagradzanie po wykonanej prawidłowo komendzie - stój, waruj dalszą pogonią za inną zabawką. Wysyłanie od początku wychodziło nam bardzo dynamicznie, więc chyba jest ok.

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 13 sie 2015, o 22:49

norineko napisał(a):Tylko nie mam pomysłu na razie jak to obejść, może nadeptać teren, wysłać go w to miejsce - kazać zawarować i potem nagrodzić żarciem, może dynamicznie? Albo....może wyrzucić mu potem piłkę? Zna już komendę na złapanie zabawki - nauczył się obserwując Lenę hahahahaha :) Bo a nim jako "nieabawkowym" nie przerabiałam wymiany zabawek =D
Jeśli chodzi o warowanie przed taśmami to Czarek nie ma problemu, ma bardzo krótkie nóżki :P

Ja od początku używam tylko jednej komendy,która oznacza cel pracy-znajdź się pomiędzy pachołkami.
Zamiast jedzenia możesz zostawiać w kwadracie zabawkę.
A jeśli piesek wysłany dobiega do kwadratu bez wzmacniaczy w środku,OK i rzut zabawki w momencie kiedy się tam zatrzyma.
Nadeptanie-na pewno spowolni psa i czy przełoży się na kwadrat na samo wysyłanie komendą? Może to spowodować,że na komendę pies będzie szukał ścieżki zapachowej,zamiast biec będzie węszył.
Wykorzystaj wysyłanie,które już macie i spróbuj nagrodzić go zabawką rzuconą za samo znalezienie się w środku kwadratu. :-)
14ruda
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez norineko » 14 sie 2015, o 15:19

Chyba tak.
On tak zrozumiał przeszkodę OBI - że ma się wysłać, skoczyć i wrócić i to ogólnie rzecz biorąc robi, tylko za dużo nie ćwiczę, bo nie chcę sobie bez nadzoru popsuć, chyba jest dobrze.
No to spróbuję z tym kwadratem.

A i głupie pytanie - czy orientujesz sie, czy dla małych psów jest mały kwadrat?

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 16 sie 2015, o 14:37

A jak to jest z wysyłaniem do pachołka, jak uczycie?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez norineko » 16 sie 2015, o 17:35

Do pachołka jeszcze nie uczyłam, natomiast Lena umie świetnie zapalać światła na przejściach dla pieszych i wtedy ją wysyłam do takiego słupka. Na klatce schodowej też wysyłam do zadzwonienia do drzwi. Ona wykonuje takie polecenie chętnie, odległość - ja wiem? Jakieś 4 metry. Na placu zabaw z takimi elementami do siłowni Lena też się wysyłała do takich konstrukcji i je dotykała. O to chodzi?

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 16 sie 2015, o 18:52

Właśnie ja teraz uczę obiegania pachołka ale na razie jestem na etapie naprowadzania, chyba minie dużo czasu zanim pies będzie obiegał wskazany z odległości pachołek.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 16 sie 2015, o 19:36

Kwadrat jest jeden :-) Małemu psu łatwiej,ma więcej przestrzeni :lool:
Co do wysyłania/omijania.
Omijania nie uczyłam na pachołku od kwadratu żeby potem nie mieć problemu,że wysłany do kwadratu pies ominie pachołek i wróci do mnie :lool:
Uczyłam na drzewach,słupkach,znacznikach,ludziach,krzesłach,konewkach :lool:
Na początku naprowadzam psa za obrożę,komenda OMIŃ,jak tylko pies znajduje się za omijanym przedmiotem,cofam się,słowo zapowiadające nagrodę "OK" i nagroda-wyrzut zabawki za siebie,by przyspieszyć lub jedzonko :-)
Ja pies załapie to szybko będzie zwiększał odleglość,bo to fajne dynamiczne ćwiczenie :-)
bardzo fajnie działa,gdy przeplatamy tym ćwiczeniem coś statycznego,nudnego :-)
14ruda
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 16 sie 2015, o 20:05

Dzięki 14ruda, a jak uzyskać zatrzymanie przy pachołku?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje