Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Zmiany w zachowaniu psa

Nieprzeczytany postprzez Kamila » 17 maja 2013, o 22:04

Witam
Bede wdzieczna za wszelkie odpowiedzi na moje pytanie.
Mam obecnie 13 miesiecznego owczarka. Nie mialam z nim wiekszych problemow, ale ostatnio psiak mi sie zmienil.Oczywiscie spodziewalam sie tzw mlodzienczego buntu, wiedzialam ze chlopak moze zaczac pokazywac rozki ale nic z tych rzeczy. Zauwazylam, ze psiak zaczal robic sie lekliwy- rzeczy, ktore dotad go ciekawily lub ktore ignorowal teraz go przerazaja np porzucana na chodniku drewnia skrzynka, kubel na smieci, kamienny pomnik w parku. Kiedy idziemy w ich stone pies zaczyna zwalniac, probuje sie cofac lub przypadac do ziemi.Dopiero jak ja dotkne przedmiotu ktory wywoluje w nim strach powoli niepewnie podchodzi. Czy to normalne, ze dotad ciekawski, wesoly psiak nagle tak sie zmienil? co moge zrobic i jak? Nie wydarzylo sie nic co moglo spowodowac obudzenie sie w nim leku. Czy w takiej sytuacji zachecac do podejscia smakolami ,dotad dawalam sobie rade bez smakoli bo nie bylam pewna czy w ten sposob nie nagrodze zachowania ktorego nie chce? :pomocy:
Kamila
Losowy avatar
Świeżak
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazir
Imię: Kamila

Re: Zmiany w zachowaniu psa

Nieprzeczytany postprzez Joan » 17 maja 2013, o 22:36

Zrób mu badania na poziom hormonów tarczycy.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez blondyna » 18 maja 2013, o 21:01

Joan,mógłbys troszkę rozwinąć ten temat ,tez mam lękliwego psiaka i chciałabym wiedzieć jakie znaczenie ,ma tu poziom hormnu tarczycy
blondyna
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: kiari
Imię: wioletta

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 18 maja 2013, o 22:18

Nie można też mylić lękliwości z ostrożnością. Pies dorastający ma prawo wykazywać ostrożność w konfrontacji z nowym, ale po chwili zawahania ciekawość powinna być naturalna i pies powinien chcieć ja zaspokoić. A jak ty reagujesz w takiej sytuacji, czy normalnie jakby nigdy nic idziesz bez słowa dalej i podchodzisz do nowego, dotkniesz nogą, popchniesz itp. czy "uspokajasz" psa, czymś w rodzaju "nie bój się, to tylko skrzynka, zobacz nic ci nie zrobi"?
ObrazekObrazek

Co posiadacz psa przeczytać powinien o ich wychowaniu: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Pochwały: 19

Nieprzeczytany postprzez Kamila » 19 maja 2013, o 08:09

Podchodze do przedmiotu, przed ktorym pies staje jak wryty i z reguly dotykam reka, zatrzymuje sie i mowie cos w stylu-no przeciez to tylko kubel, idziemy.
Czy wiec powinnam nie zatrzymujac sie idotknac reka czy noga obiektu ktory przestraszyl psa i ciagnac psa na smyczy za soba na sile?
Kamila
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: Nazir
Imię: Kamila

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 19 maja 2013, o 08:32

A ja się zastanawiam czy poprawnie odczytałaś sygnał wysyłany przez psa, tj. czy jest to na pewno lękliwość.
Bo opisujesz bardzo podobne zachowanie psa, które znam "ze swojego podwórka", czyt. od mojego psa, a nawet jeśli kojarzę to Raszka p. Zofii zachowywała się tak zza czasów baaardzo malutkiego szczylka. [I do tego p. Zofia opisywała jak to Malinki potrafią zapamiętać to co je dookoła otacza, a każda nowa rzecz jest specyficznie sygnalizowana przez psa]. Tzn. pies zapamiętuje sobie okolicę, a coś, co wcześniej TUTAJ NIE LEŻAŁO, traktuje jako "intruza". Ale wracając do owczarków podrostków - wtedy nasz pies spowalnia ruchy, łeb nosi dość nisko, cały sztywnieje, wzrok wpatruje "w ofiarę", może właśnie przypadać na cztery łapy. Jest to sygnał, że jest zaintrygowany "nowym osobnikiem". I o ile zachowuje się tak do martwej natury, tak nie polecam spuszczać go ze smyczy w przypadku kiedy tak "sadzi" się na psa - oznacza to kłopoty.
Twój pies dorasta, myślę że jest jak najbardziej w fazie buntu i będzie pokazywał "nowym" co to nie on - uważaj na niego, a najlepiej - jeśli nie chodziłaś z nim na szkolenie - to najwyższy czas nadrobić zaległości w przewodniczeniu psu. Tak mi się wydaje, że Twój pies oczekuje od Ciebie więcej niż wcześniej uwagi, zajęcia, prowadzenia go. :)
Ale ja tylko piszę z mojego doświadczenia... bo u mnie się podobnie zaczynało, a przez nieprawidłowe prowadzenie - skończyło na rzucaniu się na koty. Także możesz, ale nie musisz ;) się mylić, że nie jest to lękliwość, a wyraz pewności siebie i kontrolowania sytuacji. Niech mnie ktoś poprawie jeśli się mylę?

NIGDY NIE CIĄGNIJ PSA NA SIŁĘ. Egzekwuj posłuszeństwo - pies ma Tobie towarzyszyć.... ma MIEĆ CHĘĆ TOBIE TOWARZYSZYĆ... choćby zobaczył nawet i milion dolarów na drzewie... tfu... stado białych pudelek :zakochany: wychodzących od psiego fryzjera ;-).

Pochwały przyznane za posta: 2
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Nakasha » 22 maja 2013, o 21:04

Mój Nemo zachowywał się przez pewien czas dokładnie tak jak pisze Aga. ;) U niego pomogło wzmożenie treningu posłuszeństwa, z dużą ilością nagród.

Niemniej warto zbadać tarczycę i ogólnie poziom hormonów. Bo burza hormonalna może przejawiać się zwiększoną nerwowością - czy to w kierunku kontroli, czy lęku i niepewności. Obie sytuacje mogą wyzwalać agresję, więc trzeba nad tym pracować. Jak nie da się psychologiczne, to trzeba sprawdzić, czy przyczyna nie jest bardziej biologiczna.
Nakasha
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Nemo, Nala i Shira
Imię: Agnieszka
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 22 maja 2013, o 21:18

Czy zdarzyło Ci się budzić w środku nocy, bo przestraszył Cię jakiś "dziwny" dźwięk? Myślisz, że to włamanie, a to tylko grad wali o szyby itp. Psy najczęściej na takie dźwięki nie reagują, bo WIEDZĄ co to. Z kolei pies, który idzie pod wiatr i węch nie może mu pomóc potrafi wystraszyć się bardzo błahej rzeczy, bo NIE MA POJĘCIA CO TO! Każdy pies przynajmniej raz skradał się do poruszającej się na wietrze torby i innych "podejrzanie" wyglądających obiektów. Skąd niby ma wiedzieć czy to coś jest niegroźne zanim je powącha? Lepiej więc zachować ostrożność.Tak samo my zanim zlokalizujemy i rozpoznamy dźwięk czasem umieramy ze strachu ;)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Joan » 22 maja 2013, o 23:59

blondyna napisał(a):Joan,mógłbys troszkę rozwinąć ten temat ,tez mam lękliwego psiaka i chciałabym wiedzieć jakie znaczenie ,ma tu poziom hormnu tarczycy

Oczywiście, mógłbym. ;-) :lool:
Jeśli wesoły i ciekawski dotąd pies, zmienia swoje zachowanie w wieku powyżej roku może to być przyczyną niedoczynności tarczycy. Właśnie takie subtelne objawy jak nerwowość i strachliwość w nowych sytuacjach, nie występujące wcześniej, mogą być pierwszym symptomem bardzo trudno wykrywalnego w początkowym etapie, niedoboru hormonów i spowolnienia przemiany materii, w tym rozkładu toksyn. Klasycznym objawem niedoczynności tarczycy jest ospałość i tycie, ale bywa też odwrotnie i niedobór hormonów może się objawiać hiperaktywnością, niedowagą, zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi ( w tym fiksacją na aportowaniu lub gonieniem ogona), fobią dźwiękową (np. na odgłosy burzy), lękiem przed niektórymi rodzajami podłoża, lub nawet eskalacją agresji w nie prowokowanych sytuacjach. Często właściciele nie kojarzą zachowania psa z jakąś niedyspozycją, bo psy w okresie dojrzewania, oprócz problemów zachowawczych, często nie wykazują innych ( sezonowe alergie, nawracające infekcje skóry i uszu, problemy gastryczne, nadmierne linienie) symptomów choroby.
Żaden z moich 5 owczarków (bo molosy raczej z natury zachowują "zimną krew"), nie przechodził w wieku dojrzewania nasilenia lękliwości, wręcz przeciwnie, w tym wieku nabierały lub ugruntowywały swoją pewność siebie. Gdzieś natknęłam się na badania związku zachowania z funkcjonowaniem tarczycy u psów, z których jednoznacznie wynika, że niecodzienne zachowania przed okresem dojrzałości przypisywane cechom charakteru, były spowodowane niedoborem hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest chorobą autoagresywną, która dopiero po zniszczeniu 75% gruczołu tarczycy ( w wieku 4-10 lat) daje klasyczne objawy i dopiero wtedy jest rozpoznawana, więc pomyślałam, że warto byłoby w tym przypadku zrobić badania.

Jeszcze jedno - psu z niedoborem hormonów tarczycy leki na inne dolegliwości należy podawać bardzo ostrożnie i jak najrzadziej szczepić, wyłącznie preparatami z martwymi drobnoustrojami. Również natknęłam się na opinię, że niedoczynność tarczycy aktywuje szczepionka przeciw wściekliźnie.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez blondyna » 24 maja 2013, o 17:33

blondyna napisał(a):przepraszam,że wziełam Cię za faceta ;-) i dziękuje za odpowiedź :-)

Mój pisio,bardzo boi się ludzi,wszystkich w sumie,dopiero jak ich pozna,to lęk po jakimś czasie mija,ale przecież nie będę poznawać się z każdym przechodniem :-(
Gdy idę z nim chodnikiem,wystarczy,że ktoś chce go pogłaskać,w tym momencie ,mało co mi ręki nie urwie,staram się ,żeby miał ciągły kontakt z ludźmi,ale nie wiele to pomaga,może już taka będzie z niego"trzęsi dupa"szkoda mi go ,bo wiem,że stresuje się bardzo :-(
Lękliwość jest od zawsze,to znaczy w wieku czterech miesięcy, kiedy trafił do mnie,już był jakiś wystraszony i tak mu zostało,nie nasila się,jest ciągle taki sam.
blondyna
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: kiari
Imię: wioletta

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje