Tematy związane z owczarkami niemieckimi.

Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez Kamil » 04 maja 2012, 19:47

Witam,
Wraz z pozostałymi członkami rodziny postanowiliśmy nabyć szczeniaka - owczarka niemieckiego długowłosego. Od psa oczekuje się przede wszystkim tego, aby był posłuszny wszystkim członkom rodziny. Ma to być pies obronny - tzn. bronić domu i obejścia. Czy owczarek niemiecki to dobry wybór? Chodzi mi tutaj o wyszkolenie, posłuszeństwo, brak nieuzasadnionej agresji itp. Miot, z którego najprawdopodobniej będę mieć szczeniaka ma dopiero 2 tygodnie, więc mam jeszcze dużo czasu aby dowiedzieć się jak najwięcej o wychowaniu i wyżywieniu owczarka niemieckiego. W związku z czym czy możecie polecić jakąś literaturę, z której nabędę taką wiedzę?

Za odpowiedzi z góry dziękuję.
Kamil
Losowy avatar
Świeżak
Imię: Kamil
Wiek: 32
Lokalizacja: Katowice
Dołączył(a): 04 maja 2012, 19:44

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez madzik999 » 04 maja 2012, 19:56

Do obrony obejścia polecałabym Kaukaza. Owczarek jest kiepskim stróżem, a moja do domu wpuści każdego ;-)
Adoptując psa ratujesz świat. Cały jeden psi świat.
madzik999
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Angua
Imię: Magdalena
Wiek: 23
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 8
Dołączył(a): 18 wrz 2011, 17:05

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez dor_cia » 04 maja 2012, 20:49

madzik999 napisał(a):Do obrony obejścia polecałabym Kaukaza. Owczarek jest kiepskim stróżem, a moja do domu wpuści każdego ;-)

Sułtan też wpuści, a jak się przy tym cieszy :roftl:- tak chyba mają te przygarnięte psiaki :-)
Mylić się jest rzeczą ludzką, wybaczać - psią
dor_cia
Avatar użytkownika
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Sułtan
Imię: Dorota
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 4
Dołączył(a): 19 mar 2012, 18:46

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 04 maja 2012, 21:19

I nie tylko przygarnięte, moja uwielbia gości i wszystko jedno czy to listonosz, kominiarz, pan odczytujący liczniki, czy sąsiad.
Jej radość jest jednakowa i olbrzymia.
Obrazek
Obrazek
mój pies
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Dołączył(a): 08 wrz 2011, 20:51

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez Kamil » 04 maja 2012, 22:02

No to czy wpuści to chyba zależy też od jego wyszkolenia? Czy taki http://allegro.pl/owczarek-niemiecki-tr ... 05615.html zestaw w celu pozyskania wiedzy na początek wystarczy? Czy może ktoś poleci coś innego? Mam tutaj na myśli głównie informacje dotyczące wyżywienia oraz tresury psa.
Kamil
Losowy avatar
Świeżak
Imię: Kamil
Wiek: 32
Lokalizacja: Katowice
Dołączył(a): 04 maja 2012, 19:44

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez dariex » 04 maja 2012, 22:50

Są różne rasy predysponowane do różnych zadań.
Jesli zależy Ci głównie na psie,który ma być stróżujący,to nie wybieraj owczarka.Owczarek to pies,który chce i uwielbia pracować z człowiekiem - nie chodzi tylko o jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.
Poczytaj forum - taka moja propozycja i zobacz w jaki sposób użytkownicy spędzają czas ze swoim psem.
Płyta dvd choć wydana przez uznanego szkoleniowca,nie zawsze wystarczy,wszak pies to charakter i nie da się go zaszufladkować pod jedną kategorię,a bardzo wiele zalezy od Ciebie samego.
Ja odnoszę wrażenie,ze szukasz drugiego Szarika.Nieustraszonego,samodzielnego,który w razie wypadku w rodzinie będzie potrafił zadzwonić po pogotowie.
Jesli potrzebujesz psa wyłącznie do pilnowania obejścia i odstraszania potencjalnych nieproszonych gości - nie kupuj owczarka niemieckiego.

http://smon.pl
dariex

Klubowicz
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Wiek: 33
Lokalizacja: Krk
Pochwały: 11
Dołączył(a): 24 lis 2011, 21:05

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 05 maja 2012, 07:13

Tak jak Daria napisała, są rasy które lepiej od owczarka nadają się do stróżowania i obrony terenu np. wspomniany Kaukaz. Musisz jednak mieć świadomość tego, że zwykły alarm podłączony pod centralę szybkiego reagowania firmy ochroniarskiej sprawi się lepiej. Drobnego pijaczka pies odstraszy od wejścia na posesję, czy z niej przepędzi, natomiast dla bandyty który zaplanował sobie rabunek nie jest żadną przeszkodą. Poza tym pies rasy uznanej za agresywną (Kaukaz) to kiepski pomysł dla rodziny z dziećmi. W ogóle z psem "ostrym" (mam takiego, właśnie samozwańczego stróża i łobuza) życie jest męczące. Także zapomnij o wykorzystywaniu psa do takich celów. Chcesz psa dla rodziny kup owczarka, chcesz ochroniarza wynajmij go sobie w agencji ochrony. ;)
Tomek
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggo
Imię: Tomek
Wiek: 34
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 25
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez ion » 05 maja 2012, 09:18

Kamil napisał(a):Ma to być pies obronny - tzn. bronić domu i obejścia. Czy owczarek niemiecki to dobry wybór? Chodzi mi tutaj o wyszkolenie, posłuszeństwo, brak nieuzasadnionej agresji


To albo jedno, albo drugie.
Pies obronny - ma bronić ludzi przed napastnikami podczas np. spacerów, wycieczek itd. Do tego owczarek niemiecki się jak najbardziej nadaje. Pies ten w swoich genach ma bezgraniczne oddanie swojemu przewodnikowi.

Pies stróżujący? Raczej ON-ka w tym nie widzę. Bo co oznacza wg Ciebie "bronienie domu i obejścia"? Jeśli chodzi Ci o to, by narobić hałasu - kup sobie Yorka. Jeśli chodzi Ci o to, że pies ma odstraszać, to tak jak powiedział Tomek - z pijaczkiem łatwo pójdzie, a włamywacz sobie inaczej poradzi.

Tak samo niestety: albo stróżowanie i atakowanie każdego, który wejdzie na teren Twojego domu (czyli np. listonosza, kuriera,pana z gazowni, sąsiada itd.), albo "brak nieuzasadnionej agresji".
Bo czymże dla psa różni się wchodzący przez furtkę pod Twoją nieobecność listonosz od wchodzącego przez furtkę pod Twoją nieobecność włamywacza?.

Także podsumowując:
Pies obronny - jak najbardziej (ale szkolenie trochę trwa, więc przygotuj się na porządne treningi ze specjalistami i to nie od razu - jak to mawiają hodowcy - "Pies powinien mieć dobre dzieciństwo").
Pies stróżujący - zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz. Na pewno znajdziesz lepszy sposób niż owczarek niemiecki.
Pies to nie: człowiek, zabawka, dziecko, milusiński, maskotka.
Pies to żywe stworzenie.
Pies to po prostu, tylko i wyłącznie, bez wyjątku PIES !
ion

Świeżak
Owczarek niemiecki: Wirus
Imię: Michał
Wiek: 25
Lokalizacja: Wrocław
Dołączył(a): 14 kwi 2012, 17:59

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 05 maja 2012, 10:18

ion napisał(a):Pies obronny - ma bronić ludzi przed napastnikami podczas np. spacerów, wycieczek itd. Do tego owczarek niemiecki się jak najbardziej nadaje. Pies ten w swoich genach ma bezgraniczne oddanie swojemu przewodnikowi.



Ktoś się chyba za dużo Komisarza Alex, Rexa lub innego Cywila naoglądał :-).
Pozdrowienia

Marzena
MarzenaG
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Wiek: 44
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 7
Dołączył(a): 16 kwi 2012, 13:01

Re: Czy to dobry wybór?

Nieprzeczytany postprzez Kamil » 05 maja 2012, 10:56

Furtka jest z domofonem, także nikt bez zgody właściciela nie może wejść. Chodzi o to, czy przy odpowiednim samodzielnym wyszkoleniu będzie to pies, który po prostu będzie bronił swojego terytorium gdy ktoś np. w nocy przeskoczy przez płot. Doskonale wiem, że przed "profesjonalnymi" złodziejami nic nie uchroni. Ale ostatnio pojawiło się w okolicy dużo drobnych złodziei kradnących złom z podwórka itp. Czy chociaż będzie szczekał i dawał wszystkim znak, że coś się dzieje, skoro mówicie, że ON w domu nadaje się tylko jako przyjaciel rodziny? Myślałem, że owczarki niemieckie to silne i inteligentne psy, które można dużo nauczyć i nadają się do wielu rzeczy..
Kamil
Losowy avatar
Świeżak
Imię: Kamil
Wiek: 32
Lokalizacja: Katowice
Dołączył(a): 04 maja 2012, 19:44

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Tomek i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post