przez Thrima » 12 lip 2013, 13:07
Polecam książkę "Psie Przykazania"
http://psiawachta.pl/sklep/psie-przykazania
Kupiłam ją gdy sama pisałam książeczkę dla dzieci, o psach. Zbierałam wtedy informacje o podobnych pozycjach już dostępnych na rynku. Książka jest solidnie przygotowana pod względem merytorycznym, do tego ładnie wydana i z uroczą oprawą graficzną.
Moim zdaniem naprawdę warto, nie tylko dla dzieci.
Opis ze strony:
Książka "Psie przykazania" poświęcona jest kształtowaniu u dzieci i młodzieży prawidłowych zachowań związanych z bezpieczeństwem w obecności psów. W równym stopniu co do dzieci, skierowana jest do wszystkich rodziców, bez względu na to, czy w danej rodzinie jest pies czy go nie ma. Wbrew powszechnie panującej opinii, dzieci najczęściej są gryzione przez psy w wyniku kontaktów inicjowanych właśnie przez nie same. Warto nauczyć naszych najmłodszych (i siebie również!), jak należy zachowywać się przy psie, by nie prowokować go do zachowań agresywnych i stworzyć z nim przyjacielską relację.
Dorośli często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie zachowania dzieci niosą ze sobą ryzyko zostania pogryzionym przez psa, szczególnie, jeśli sami niewiele wiedzą o psach lub mają w domu psa łagodnego, nie stwarzającego sytuacji konfliktowych. Nie wiedza też o tym, że psy, które ich dziecko spotyka odwiedzając znajome rodziny, stanowią dla niego realne zagrożenie. Dzieci wychowane w przekonaniu, że wszystkie psy są miłe, lub że można z nimi robić co tylko nam przyjdzie do głowy, narażone są na pogryzienie.
Lekarka weterynarii Kendal Shepherd należy do czołowych specjalistów z zakresu zachowań psów w Wielkiej Brytanii. W książce „Psie przykazania” przedstawia 12 zasad bezpiecznego postępowania z psami. Odwołując się do własnych uczuć dziecka pytaniami „A jak ty byś się wtedy czuł?” autorka uczula dzieci, by nie drażniły się z psem, nie odbierały mu pilnowanych przez niego przedmiotów i nie okazywały wobec niego złości. Oczywiście, za „wdrożenie” tych zasad w życie są odpowiedzialni rodzice, którzy przede wszystkim sami powinni się do nich zastosować. Trudno oczekiwać od dziecka, że będzie odnosiło się do psa z szacunkiem gdy widzi, jak jego rodzice krzyczą na psa, biją go lub drażnią.
Ksiażkę uzupełnia drabina agresji – ilustrowany zbiór zachowań psa świadczących o tym, że coś go niepokoi. Drabina zaczyna się od najlżejszych sygnałów dyskomfortu, takich jak ziewanie, oblizywanie się czy odwracanie głowy, a kończy zachowaniami agresywnymi, takimi jak warczenie, kłapanie zębami i wreszcie gryzienie. Dzięki tym rysunkom możemy uświadomić sobie, jak wiele wysiłku wkłada pies w to, by nas poinformować o odczuwanym dyskomforcie. Niestety, aby zauważyć i prawidłowo odczytać te sygnały, musimy wiedzieć, czego szukać i co one oznaczają. Pamiętajmy też, że dzieciom jest o wiele trudniej zauważać mowę ciała psów i aby się jej nauczyć potrzebują wiele praktyki i dobrego przykładu ze strony rodziców. Warto jednak poświęcić czas na naukę psiej mowy ciała, dla bezpieczeństwa nas wszystkich i, także, dla dobra psów, które z nami mieszkają.
Blog o życiu i pracy z owczarkiem:
http://yaronwpracy.blogspot.com/